„Již nyní stojí významná část českého stavebnictví na zahraničních dělnících a jejich podíl roste i u výrobců stavebních materiálů. Poptávka po pracovnících, více i méně kvalifikovaných pracovnících, roste ve všech sektorech ekonomiky a dostatek pracovní síly, nejen ve stavebnictví, bude jeden ze základních předpokladů pokračování hospodářského růstu,“ říká Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti KPMG v České republice.
„Nižší atraktivita stavebních profesí může být dána výkyvy trhu, který do značné míry podléhá sezónním změnám. Dalším důvodem je třeba i to, že státem a obcemi tolik proklamovaná větší podpora stavební výroby se do běžného života firem zatím nijak zásadněji nepromítá. To vše celkový zájem o obor z řad mladých lidí bezpochyby omezuje,“ vysvětlil jedny z důvodů Karel Branda, ředitel společnosti Trigema Building. Karel Köszegi,
Ředitel strategického plánování společnosti CEMEX Czech Republic, doplňuje: „Problémem jsou i krátkodobé a extrémně často se měnící koncepce státu týkající se stavebních investic. Viděli jsme to velmi přesně před krizí v roce 2008, kdy v době kulminující poptávky po stavebních pracích ze strany soukromého sektoru, stát nejvíce investoval do veřejných stavebních zakázek. Čímž způsobil vyčerpání kapacit, růst cen, pokles kvality a ve výsledku kolaps stavebnictví, ztrátu odhadem čtvrtiny kapacit, z nichž velká část se již neobnoví. A vidíme to opět dnes, kdy například v železničním stavitelství jsou vyčerpány kapacity, rostou ceny, chybí kvalifikovaní pracovníci i strojní vybavení. Dlouhodobějším plánováním veřejných stavebních zakázek lze vrátit stavebnímu sektoru stabilitu, dlouhodobou udržitelnost - stavební firmy mohou lépe plánovat kapacity a vychovávat si kvalifikované pracovníky. Zejména v dělnických a mistrovských profesích, kde cítíme poptávku nejvyšší. Ale nabízejte někomu práci, když nevíte, zda budou zakázky ze strany státu za rok za dva na podobné úrovni jako letos.“
Sdílet / hodnotit tento článek