Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

„Nevyvážený“ rodinný dům uprostřed pustiny

Pokud zavítáte na jih Ameriky a navštívíte stát Uruguay, oblast Maldonado pravděpodobně minete. Na první pohled tu vlastně není nic zajímavého. Někoho možná zlákají světla přístavního města San Fernando, ale kolem se rozkládá jen na první podívání nezajímavá pustina. A přesto i zde žijí lidé.

Na kamenité přímořské planině, kde roste křovinatý řešetlák, se budete cítit skoro jako na skotských vřesovištích. Jen panorama rýsované horizontem dalekých hor a šedivá obloha dávají tušit, že se o skotskou Vysočinu nejedná. A přesně do takové scenérie zasadili architekti ze studia Gualano + Gualano Arquitectos svůj Calera del Rey House.

Vyzpovídat vedoucího architekta a šéfprojektanta, Chela Gualana, ohledně celého realizovaného návrhu, bylo poněkud obtížné. Nejprve totiž cestoval po Argentině, kde sbíral inspiraci pro svou další tvorbu a nebyl k zastižení. Záhy poté se vydal se stejným záměrem do Brazílie. V krátkosti se tedy rozepsal o celém projektu asi takto:

Planiny Maldonado si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět. První osadníci zvenčí, tvoření převážně trénem španělské vojenské posádky, se zde usadili v roce 1771. Většina jich zde dlouho nevydržela, protože tato krajina měla jen málo společného se sluncem rozpálenou Hispánií, nebo s conquistadory přislíbeným zlatým kontinentem.  Potomci těch, co vydrželi a žijí zde po celé generace, však rádi hovoří o zvláštním “jemném” charakteru celé lokality. Je to místo, kde máte klid. Na práci i na přemýšlení. A dům Calera del Rey se sem zvláštním způsobem hodí. Primárně je určen k celoročnímu obývání, ale jeho majitel se zde zdržuje jen přes letní sezónu. K domu patří dvacetihektarový pozemek, na kterém nic k vidění není, snad jen příjezdová cesta. Nejbližší další sídlo je vzdáleno třináct kilometrů. Prostě samota.

Pokud jde o samotný dům, je rozplánován tak aby se z něj otevíraly výhledy na severní pohoří. Stavba využívá klesajícího reliéfu krajiny, ve směru do údolí. Enklávu tvoří kameny a křoviska. Venkovní pracovní plochu, jakési nádvoří situované na jih, kryje před větrem stěna objektu. Uprostřed roste strom.  Asi nejpodstatnějším nebo spíš nejvýraznějším prvkem stavby je podlouhlý klenutý strop (24 metrů dlouhý, 6 metrů široký), který spočívá na dvou mohutných kamenných zdech, a částečně je podepřen i odlehčenou kovovou konstrukcí. Uvnitř domu narazíte na ložnice, koupelny, kuchyni, kombinovaný venkovní/krytý gril a dílnu.

Dům je ve své podstatě strukturou nevyváženou. Zatímco jeho „těžké” těžiště je situováno co do nejvíce svahu (kde se nacházejí i hlavní obytné místnosti), ve směru dále od svahu dochází k odlehčení, ve finále opticky realizovaným venkovní nádrží s vodou, nad průchozí galerií.

Parametrizace:

Název projektu: Calera del Rey House
Lokalizace: Maldonado, Uruguay
Architektonické studio: Gualano + Gualano Arquitectos
Vedoucí architekt: Chelo Gualano
Dodavatel stavby: Benito Pereira
Rozloha obytné plochy: 144,0 m2
Rok dokončení: 2015

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

České architektky navrhly moderní tropickou vilu v Kostarice

České architektky navrhly moderní tropickou vilu v Kostarice

Projekty českých architektů nejsou špatné, jen prostě nevybočují z běžného regionálního průměru. Jsou šité na míru místním podmínkám, jak se sluší a patří, a tak ve srovnání s realizacemi svých zahraničních kolegů z exotičtějších destinací nebudí tolik pozornosti a kontroverzí. A co se stane, když vypustíte české…

Foto: Jaime Navarro, Sergio López

Cihlový dům připomíná chrám. Stojí na prameni vody

Tenhle prázdninový dům je důkazem, že s pomocí několika promyšlených prvků je možné dosáhnout vyváženého vztahu mezi architekturou a přírodou, a že konstruktivní pořádek není v rozporu se zřejmým chaosem. Naopak, že je možné obojí harmonicky spojit. A je připomínkou, že jednoduchost bude vždy elegantní.

Foto:  Casey Dunn

Rodinný dům v nehostinných horách vyniká kontrasty

Do krajnosti nehostinný terén, který si jako místo pro rodinný dům vybral klient studia Hazelbaker Rush přiměl architekty učinit radikální řez. Ostré oddělení stavby od okolí ale bylo nezbytnou podmínkou: Tam, kde končí dům, začíná pustina.

Foto:  Arménio Teixeira

Zchátralé kamenné stodoly přestavěné na příjemné prázdninové bydlení

Nahradit devět opuštěných a lehce zchátralých venkovských domů stejným počtem turistických obydlí si vyžádalo od portugalského architekta Andrého Tavarese invenci. Necitlivý zásah by totiž mohl pozměnit charakter celé vesnice, který ze sezónního cestovního ruchu těží. Kamenné domy se díky promyšlené přestavbě staly…

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Architektonické studio Asante Architecture & Design realizovalo loni zakázku malého rozsahu, která se týkala vytvoření projektu jednoduchého obydlí v srdci norské přírody. Obytný dům atypických tvarů a proporcí na břehu Norského moře shlíží z kamenitého a svažitého břehu na protější ostrov, a plně využívá kontrastu…

Moderní rodinný dům: Přirozené a přesto izolované bydlení se zelení

Moderní rodinný dům: Přirozené a přesto izolované bydlení se zelení

„Chtěli jsme na masivním základu vytvořit něco lehkého, přitažlivého a elektrizujícího,“ říkají o projektu obytného domu v hlavním městě Indonésie lidé z Wahana Architects. Kombinace dřeva pro interiér a kamene pro venkovní prostory dala jejich návrhu Ben House nevšední lehkost, ale i osobitý charakter.

REKLAMA