Starý nátěr železničního mostu v Ústí nad Labem jako zdroj polychlorovaných bifenylů (PCB) v dolním toku Labe označila Česká inspekce životního prostředí i Zdravotní ústav. Zvýšený výskyt zaznamenalo letos na jaře Povodí Labe. PCB se objevily i na německé straně řeky. Používání látek je kvůli toxicitě celosvětově zakázáno od roku 2001.
"Starý nátěr železničního mostu z 60. let minulého století skutečně obsahoval polychlorované bifenyly. Firma, která prováděla odstraňování starého nátěru, s tím logicky musela pracovat," řekl a Českému rozhlasu ředitel oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí (ČIŽP).
Významný nárůst obsahu polychlorovaných bifenylů registrovalo Povodí Labe nejprve v sedimentových plaveninách odebíraných v Děčíně. Zvýšené byly podle povodí obsahy i v labské vodě od Ústí po státní hranici. Polychlorované bifenyly se v minulosti používaly jako náplně do transformátorů a elektrických kondenzátorů, jako hydraulické kapaliny a jako změkčovadla. V ČSSR byla výroba zakázána už v roce 1981.
Sdílet / hodnotit tento článek