REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěný domek vestavěný do vnitrobloku

Máme tady opět jednu z londýnských inspirací, jak může vypadat malý domek ve vnitrobloku. Dřevěný domek, který architekt nazývá „Temný klenot“, slouží jako pracovna, místo pro cvičení jógy a dětská herna.

Domek je situován na konec zahrady starého viktoriánského domu v severním Londýně. Klientka chtěla další prostor pro univerzální rodinné použití, architekt Neil Dusheiko navrhl jednoduchý malý domek s fasádou z cedrového dřeva. Zajímavostí je využití staré japonské techniky povrchové úpravy cedrového dřeva – Shou Sugi Ban. Ta spočívá v opálení povrchu desek, které se pak čistí, leští a napouští olejem. Tato povrchová úprava nejen dobře vypadá, ale také zajišťuje velkou trvanlivost fasády (udává se více než 80 let) a odolnost prosti vlhkosti, hmyzu a ohni.

Osvětlení interiéru zajišťují velká vertikální okna, která dobře doplňují fasádu ze svislých tmavých prken. „Díky tmavé fasádě dům ve tmě úplně splyne s okolím. Okna pak září do prostoru jako velké lucerny,“ popisuje efekt tmavé fasády architekt Dusheiko. Dům je těsně obklopen stromy, které ho pomalu pohlcují.

Foto Agnese Sanvito

Při realizaci betonové základové desky byly proto přizvání také dendrologové a její stavba pak probíhala tak, aby se co nejméně narušily kořeny okolních stromů.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

foto: Jakob Gate, Jeppe Michael

Mobilní sauna: Zážitek, který si můžete dopřát kdekoli

Sauna a saunování není pro obyvatele severských zemí jen nějakou libůstkou. Je součástí životního stylu, odrazem života a jeho filozofie, která si nachází místo i u nás. Nejde úplně o nástroj rekreace, svalové relaxace, instantního zdraví – byť tím vším je – ale spíše o proces duchovní, související s celkovou očistou…

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Některé jeho další názvy jsou: Arašídový dům, Skořicová ponorka, Břicho velryby... správně Fab Lab House. V r. 2010 na výstavě Solar Decathlon Europe v rámci mezinárodní soutěže univerzit, zaměřené na udržitelný rozvoj bydlení, získal ze 17 domů cenu návštěvníků. A nebyl to jen působivý tvar, který ocenili.

Organická sauna na břehu jezera

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Dřevo(do)stavba rodinného domku ve Francii

Ateliér MJ Architects11 dostal poblíž francouzského města Marseille zajímavou zakázku. Mladá rodina si po narození potomka uvědomila, že malý domeček, ve kterém žijí, jim přestává stačit. Se svým nápadem, vybudovat obývací pokoj s jídelnou v těsné blízkosti domu, se svěřili do rukou odborníků. Přestože si přístavbu…