Vize Bati 21. století
Patrový Freedomek poskytuje více obytné plochy na stejném půdoryse. Do rozměru 4 × 11,5 m se nyní vejde více než 60 m² užitné plochy. Domek má navíc v patře terasu o rozloze 13 m². Rozšiřuje tak nejen vnitřní, ale i venkovní prostor. „Inspirací pro mne byla baťovská architektura a zlínský půldomek, který jsem navštívil a měl možnost v něm i přespat. Tam i u nás je to o efektivitě využívání prostoru, zároveň má dům i svůj jasný estetický rozměr, promyšlené proporce a kompozici jednotlivých otvorů ve fasádách,“ vysvětluje autor Freedomků, architekt Marek Jan Štěpán.
Největší technickou svízelí podle něj bylo, jak zefektivnit usazování domu na místě. „Nejvíce času zabralo vymyslet návaznost obou modulů. Dům je totiž složen z většího modulu M, na kterém leží menší typ S,“ doplňuje architekt Štěpán.
„Nafukovací“ dům
Nový patrový model má tři obytné místnosti – dvě v přízemí a jednu v prvním patře. Domov v něm najde pár, mladá rodina nebo může sloužit jako ateliér.
Freedomek je ale modulový dům, který žije a roste se svými obyvateli. Pokud se změní rodinná situace nebo si třeba chcete vybudovat kancelář doma, jednoduše si vyberete další modul, který se stane přirozenou součástí vašeho původního domku. Dům je tak možné postupně rozšiřovat.
Na parcelu přijede již hotový dům
Další výhodou Freedomku je rychlost stavby – postavit jej podle vašich přání zabere zhruba tři měsíce. Na parcelu již přijede hotový, instalace jednoho modulu zabere asi 4 hodiny. Odpadají tím týdny a měsíce starostí jako u běžné stavby.
Má to i nevýhody?
Pozor na to, zda vám Freedomek dovolí postavit všude, kde si vymyslíte, vždy bude záviset na místních regulativech. Jako na každou trvale usazenou stavbu musíte mít příslušná povolení úřadů minimálně o umístění stavby. Taktéž se musíte ztotožnit s unifikací architektonické vize, dispozic a vzhledu. Pravdou je, že výrobce nabízí různý standard vnitřního vybavení, díky kterému si barevnost a materiálové řešení interiéru nadiktujete dle své představy.
Na některé pozemky je škoda tvořit unifikované stavby, architektonický návrh spjatý s duchem místa může přinášet i vyšší hodnoty. Oproti individuálně navrženému domu jsou Freedomky stále „typovkou“. Vyvážení výhod a nevýhod je na prioritách každého stavebníka.
Freedomky v číslech
- Po dopravení Freedomku na místo určení trvá jeho umístění na zemní vruty necelé 4 hodiny.
- Freedomek je postavený z 95 % ze dřeva. Tepelně-izolační stěna odpovídá vlastnostem cihlové stěny o šířce 3,6 metru, čímž se při vytápění dosahuje výrazných energetických úspor
- Na výrobu jednoho Freedomku (modul M) se použije 12 m³ dřeva
- Průměrné náklady na provoz v modulu M se dvěma obyvateli jsou cca 1500 Kč
- Freedomek je vyroben max. 3 měsíce od objednání
- Váha jednoho modulu Freedomku se pohybuje od 13 do 20 tun
- Nejvzdáleněji umístěný Freedomek je ve Švýcarsku a ujel celkem 850 km
Sdílet / hodnotit tento článek