REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Minimalistická soběstačná chata z prefabrikovaných dřevěných panelů

Prosté výrazové prostředky a jednoduchost, která vás posune blíže k přírodě. Taková je myšlenka, která stojí za projektem plně soběstačné chaty. S hledáním její lokalizace čas neztrácejte: tohle obydlí totiž (z technického hlediska) může stát všude tam, kam si jej dovezete.

Architektura mikro-bytů a mini-apartmánů se možná zrodila v přelidněné Asii, ale od té doby, co si v devadesátých letech začala zvolna nacházet cestu i na západ, její popularitu nic nezastavilo. Lidé si totiž uvědomují, že čím méně prostoru obsadí stavbou samotnou, tím více místa jim zůstane pro život. A ten může dobře fungovat i za zdmi uzavřeného interiéru. Francouzští architekti šli s východní inspirací ještě o kousek dál, a jejich „zenově čisté“ obydlí z prefabrikovaných dřevěných panelů přímo počítá s tím, že se stane součástí většího celku. Tedy obzoru přírody, do které zapadne.

Každý metr se počítá

Už od samého počátku projektové činnosti jsme řešili vztah objemu a plochy, a důsledky těchto parametrů na optimální energetický provoz,“ vysvětluje Roberto de Uña, šéfarchitekt a vedoucí týmu. „Každý metr plochy navíc totiž znamená vyšší spotřebu energie. A nám hodně záleželo na tom, abychom nalezli prahovou hodnotu, předěl mezi potřebným a nadbytečným.“ Své optimum pak nalezli u 21 metrů čtverečních užitné obytné plochy, kterou jednoduchý ale nepochybně útulný objekt H-eva disponuje.

Foto: Agnes Coltis

Bude stát tam, kde chcete

Mikroarchitektura v podání A6A znamená mimo jiné kombinaci tradičních udržitelných materiálů, chytlavý design interiéru a požadavek moderního komfortu. Idea „mít méně – užívat si více“ tu znamená, že pocitově chybějící prostor uvnitř nahrazujete rozměrem exteriéru. To krajina okolo domu se stane vaším obývacím pokojem či jídelnou, a jen na vás záleží, kam si necháte H-eva přistavit. Montáž je dílenskou záležitostí a transport na místo určení sub-dodavatelsky zajišťují sami architekti.

Své klienty jen žádají, aby vybírali dobře: i tady totiž platí, že se dobré místo vyplácí. V příliš zastíněném prostředí byste nemohli naplno využít výhod solární střechy, která domu dodává energii pro kompletní provoz. A v příliš svažitém terénu byste možná měli problém se stabilitou jinak pevné boxové stavby. Ideálem je tedy místo prosluněné, kde naplno vynikne barevný kontrast mezi tmavším laděním vnitřních prostor, a každé ráno dá rozkvést nezávislé H-eva.

Foto: Agnes Coltis

Nízká ekologická stopa je samozřejmostí

Architekti sází na off-site konstrukci, kterou si usnadňují dřevěnou rámovou strukturou (kterou si mimochodem nechali patentovat). Dřevo pochází z lokálních certifikovaných zdrojů, v tomto konkrétním případě pak borovice, doplněné o borovicovou překližku. Do zhutnělé dřevnaté izolace byli zapracovány i vlákna a piliny z materiálové úpravy. Objekt tedy vyniká velmi nízkou ekologickou stopou. Vnější fasádní obklady jsou z opalovaného dřeva, které dobře odolává jak výkyvům počasí, tak i nenechavému hmyzu. Svým vyzněním pak lehce připomíná dřevorubecké sruby, ovšem v jasně definovaných liniích.

Diskomfort? Pohodlí je relativní

Jednoduchost stavby katalyzuje dojem v bezprostředního okolí stavby,“ dodává Michel Hardoin, spolu-tvůrce projektu. H-eva nabízí obyvatelům autonomii, nezávislost a možnost seberealizace. Všechny prvky vytápění, osvětlení, mytí a dalších každodenních drobností se skrývají za stěnami. „Snadno pak zapomenete, že tyto možnosti vůbec máte, a že je vůbec potřebujete. Ostatně, podobné je to i s místem. Jsme naprogramováni a vedeni k tomu, že chceme víc, než skutečně potřebujeme.“

Formální dělení nabízí mezonetovou ložnici, oddělenou postel v kompaktním boxu, střed zabírá jídelní stůl a k němu přiléhající blok s kuchyňkou. O teplo se postarají kamna na dřevo, elektřinu dodávají střešní solární panely, o přečištění vody se stará integrovaná mikro-čistírna. Sprcha má jen nízký průtok, šetří vodou, záchod je suchý, chemický. Nepotřebuje ničit a brát si ze země víc, než je nutné. A právě tím s ní vytváří nové unikátní spojení spojení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA