REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěný dům tančící mezi stromy

Návrh zahradního domu, elegantně se vinoucího mezi vzrostlými stromy v zahradě, je odpovědí na požadavky matky rodiny upoutané na invalidní vozík, která se díky svému hendikepu cítila omezena na svůj malý jednolůžkový pokoj.

Domovem této dámy byla totiž památkově chráněná cihlová budova, původně sídlo tkalce z roku 1830, jejíž přízemní pokoje byly ve dvou různých výškových úrovních a zahrada dostupná pomocí několika schůdků z verandy, která stála na robustních betonových sloupcích - dědictvím po předchozím majiteli.

Úkolem architektů bylo najít způsob připojení původních přízemních místností domu, vytvořit pro majitelku novou ložnici s přímým vstupem na zahradu a udržet neformální atmosféru domova, kterou zahrada s domem doposud měla. Přáním autorů z britského studia 6a Architects bylo vytvořit dům lepší, než je ten původní. Výsledným řešením je stavba, jejíž objem je soustředěn kolem zahrady - vine se kolem stromů, uhýbá před škumpou a vydechuje, aby vytvořila prostor pro velkorysou ložnici a koupelnu pod eukalyptem. Z ložnice je pak výhled na původní terasu. Betonové sloupy posloužily jako podpora pro nové zasklení verandy. Všechny pokoje v přízemí a na zahradě jsou plně bezbariérové.

Konstrukce domu je na přání stavebního úřadu možno rozebrat a jednoduše odstranit, když bude třeba. Jde o lehkou rámovou sloupkovou konstrukci. Odhalené dřevěné trámy uvnitř a překližka na podlaze jsou opatřeny bílým nátěrem, aby vynikly působivé pohledy ven do zahrady.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Severská architektura: Rodinný dům, kde rybaří přímo z balkónu

Architektonické studio Asante Architecture & Design realizovalo loni zakázku malého rozsahu, která se týkala vytvoření projektu jednoduchého obydlí v srdci norské přírody. Obytný dům atypických tvarů a proporcí na břehu Norského moře shlíží z kamenitého a svažitého břehu na protější ostrov, a plně využívá kontrastu…

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

S trochou fantazie se i stodola může změnit na unikátní bydlení. Dokládá to i příklad rekonverze „dřevěné boudy“ ve švýcarském Sarreyer. Na to abyste si dnes mohli pořídit luxusní chatu mezi letovisky údolí Bagnes, by nejspíš museli začít šetřit už vaši prarodiče. Jenže když už máte nápad a práce se chopí sehraný tým…

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Administrativní budovu ze dřeva plánují v Chocni

Dřevěné stavby si za posledních více jak deset let, kdy se začaly více propagovat na českém trhu, vydobyly pevnou pozici na poli rodinných domů. Jejich potenciál je však širší a ze dřeva se staví i objekty větší. Dnes se podíváme na jeden administrativní objekt, který kombinuje betonovou, částečně zasypanou část, a…

Největší výšková stavba ze dřeva bude ve Vídni

Největší výšková stavba ze dřeva bude ve Vídni

Výšková stavba, jež dosáhne výšky 84 metrů, vyroste jen kousek od Čech, na vídeňském Seestadt Aspern. Konvenční architektura s využitím nekonvenčních materiálů vyvolává velký zájem ve světě, už proto že projekt nazvaný „HoHo“ vyniká nad jiné nízkými procesními emisemi.

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

V Horním Rakousku, jen kousek od hranic s Českou republikou, leží v lůně krásné šumavské přírody architektonicky zajímavá dřevostavba, která se svou koncepcí otevírá nádherným výhledům daleko do krajiny. Z nových stavebních parcel ve vesnici Vorderweißenbach zbyly jako poslední neobsazené ty s komplikovanějším terénem.

REKLAMA