Domovem této dámy byla totiž památkově chráněná cihlová budova, původně sídlo tkalce z roku 1830, jejíž přízemní pokoje byly ve dvou různých výškových úrovních a zahrada dostupná pomocí několika schůdků z verandy, která stála na robustních betonových sloupcích - dědictvím po předchozím majiteli.
Úkolem architektů bylo najít způsob připojení původních přízemních místností domu, vytvořit pro majitelku novou ložnici s přímým vstupem na zahradu a udržet neformální atmosféru domova, kterou zahrada s domem doposud měla. Přáním autorů z britského studia 6a Architects bylo vytvořit dům lepší, než je ten původní. Výsledným řešením je stavba, jejíž objem je soustředěn kolem zahrady - vine se kolem stromů, uhýbá před škumpou a vydechuje, aby vytvořila prostor pro velkorysou ložnici a koupelnu pod eukalyptem. Z ložnice je pak výhled na původní terasu. Betonové sloupy posloužily jako podpora pro nové zasklení verandy. Všechny pokoje v přízemí a na zahradě jsou plně bezbariérové.
Konstrukce domu je na přání stavebního úřadu možno rozebrat a jednoduše odstranit, když bude třeba. Jde o lehkou rámovou sloupkovou konstrukci. Odhalené dřevěné trámy uvnitř a překližka na podlaze jsou opatřeny bílým nátěrem, aby vynikly působivé pohledy ven do zahrady.
Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.
Sdílet / hodnotit tento článek