REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Netradiční dřevěný dům na ocelových nohách

V Horním Rakousku, jen kousek od hranic s Českou republikou, leží v lůně krásné šumavské přírody architektonicky zajímavá dřevostavba, která se svou koncepcí otevírá nádherným výhledům daleko do krajiny. Z nových stavebních parcel ve vesnici Vorderweißenbach zbyly jako poslední neobsazené ty s komplikovanějším terénem.

Stavebníci, kteří jeden z okrajových, kopcovatých pozemků zakoupili, se z nevýhody rozhodli udělat hlavní prvek domu. Povolali do práce architektonické studio HPS Architekten z Grazu, kteří se místo komplikovaných pozemkových úprav rozhodli dům postavit na štíhlé ocelové sloupy.

Protože jedním z požadavků bylo udržet cenu domu pod určitou finanční hranicí, architekti museli zvažovat, kde by bylo možné ušetřit velké sumy. Jako vhodné řešení se nakonec ukázalo zcela upustit od složitých terénních úprav a vysadit dům na ocelové sloupy, které si s nerovnostmi terénu hravě poradí. Tento atribut se navíc perfektně doplňoval s dalším požadavkem a to zajistit z domu co nejlepší výhledy do okolní zvlněné krajiny.

Minimální zásah do pozemku

Lehká konstrukce dřevostavby umožnila vnést do architektury domu potřebnou eleganci a dynamiku. Hlavní hmota domu je uspořádána do tvaru písmene U, které objímá terasu, ze které vedou schody na zahradu pod domem. Dům se velkými prosklenými plochami orientuje směrem k výhledům do údolí, uzavřený charakter půdorysu ze tří stran obestupuje jinak exponovanou terasu a poskytuje tak obyvatelům domu nejen potřebné soukromí, ale i klimaticky chráněný venkovní prostor.

Dřevo z lokálních zdrojů

Protože domu ze zřejmých příčin chybí suterén a z důvodů ploché střechy i půda, vymysleli architekti pro rozšíření obytného prostoru dva kryté boxy, umístěné u vstupu na pozemek. Ten se nachází v jedné rovinně s příjezdovou komunikací, u které jsou na pozemku vyhrazená dvě stání pro automobily. Dřevěnou konstrukci domu ztužuje betonové jádro s technickou místností a skladem, které v zadní části domu kotví stvabu k terénu. Smrkový obklad z prken zakoupených na místní pile je natřen černou matnou barvou, která zvýrazňuje strukturu dřeva a poskytuje domu sametový nádech.

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

"Nehmotná" budova na nožičkách má fasádu z děrovaného plechu

"Nehmotná" budova na nožičkách má fasádu z děrovaného plechu

Je to jako nedokončená síť propojených prostorů přesně nedefinovaného využití, připojená na vlákno městského tkaniva. Díky lidem se může stát vším, bez nich pak je ničím. Takové je Vzdělávací centrum a připojený park z návrhu architektů El Equipo de Mazzanti v kolumbijském městě Marinilla.

Hotel na konci světa

Hotel na konci světa

Hotel na ostrově Fogo má velice netradičního investora – kanadskou charitativní organizaci Shorefast. Ta hotel nechala zbudovat jako odkaz k unikátní kultuře a hospodářství velmi odlehlé lokality – ostrova Fogo a dvou ostrůvků Change, které jsou součástí kanadské provincie Newfoundland a Labrador. Hlavními architekty…

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

ReUrbano: Moderní apartmánové bydlení v historické lokalitě

Colonia Roma, jedna ze čtvrtí devítimilionové metropole Mexico City, se znovu probírá k životu. Jak ale propojit starou architekturu s potřebami moderního bydlení, které si mladá generace žádá? Architekti ze studia Cadaval & Solà-Morales znají řešení.

Nemocnice El Carmen de Maipu  - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu - terén architektům nebyl překážkou

Nemocnice El Carmen de Maipu, stojící v srdci pětimilionové aglomerace Santiaga de Chile by se pravděpodobně nelišila od jiných podobných mamutích hospitalizačních komplexů po celém světě. Se zastavěnou využitelnou plochou přesahující 70 000 metrů čtverečních, jedenácti operačními sály, 125 ordinacemi a personálem…

Chata pod tradiční slupkou ukrývá moderní interiér

Chata pod tradiční slupkou ukrývá moderní interiér

Architekt Peter Sahlin ze studia pS Arkitektur si pro sebe a svojí rodinu navrhl v toce 2005 horskou chatu v oblasti Švédských vřesovišť Härjedalen. Strohý tmavý vnější plášť si vypůjčuje jednoduchost tradičních stodol, které se v této oblasti běžně vyskytují, interiér je naopak bílý a moderní, dominuje mu dřevěný…

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Kamenný dům? Rekonstrukce, která představuje výzvu

Co je zapotřebí pro realizaci citlivé rekonstrukce "domu s minulostí"? Práce s dobovým materiálem a znalost původních stavebních postupů je jen základ. Od skutečně schopného řešitelského týmu se navíc očekává i správné pochopení historického kontextu a také vhodné nastavení projektových priorit. Proč? V rámci úprav…

Dřevěný dům tančící mezi stromy

Dřevěný dům tančící mezi stromy

Návrh zahradního domu, elegantně se vinoucího mezi vzrostlými stromy v zahradě, je odpovědí na požadavky matky rodiny upoutané na invalidní vozík, která se díky svému hendikepu cítila omezena na svůj malý jednolůžkový pokoj.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA