Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Na zahradě domu v Nizozemském Voorburgu vybudovalo holandské architektonické studio Bloot Architecture rozměrově malou dřevostavbu. Ta slouží svým majitelům jako pracovna nebo „pokoj" pro hosty. „Použít pro takové zadání dřevostavbu bylo nasnadě vzhledem k limitám, které zadání muselo splňovat," říká architekt Tjeerd Bloothoofd.

Jelikož bylo od začátku v plánu, že stavba musí vzniknout bez nutnosti vyřizování stavebního povolení, architekti se především museli vejít do striktně stanovených rozměrů, jak výškových, tak půdorysných. Dalším faktorem, který návrh ovlivnil, byl také poměrně přiškrcený rozpočet, který měl investor na novou stavbu vyhrazený. Posledním, ale zřejmě nejvíce důležitým faktorem byla samotná zahrada – za prvé její rozměry a za druhé její výraz, který neměl být výstavbou nového prvku narušen.

Bylo proto rozhodnuto, že stavba bude realizována ze dřeva. A to tak, aby se neošetřené dřevo objevilo především na fasádě, postupem času šedlo a stávalo se tak rychle součástí samotné zahrady. Malá zděná kůlna, která zde stála už mnoho let, se nakonec nestala součástí nového obydlí, zůstala však zachována kousek od nové výstavby.

Vzdušný interiér musí být vzhledem ke svému účelu dokonale prosvětlen

Vnitřní prostor byl řešen tak, aby byl co nejvíce vzdušný a otevřený. Hlavní místnost je otevřena do zahrady prosklením celého rohu, které je možno stínit a chránit posuvnými horizontálními žaluziemi. V zadním traktu je umístěné ještě jedno okno, které hluboký prostor dostatečně prosvětluje.

Kuchyňka se sociálním zázemím (toaletou a sprchou) je schována za barevnou zdí, aby byla od vlastního prostoru kanceláře oddělena a působila tak intimnějším a skrytějším dojmem. Po celé jedné stěně je vybudován dřevěný regál, který slouží jako úložiště nejrůznějších dokumentů a knih. Masivní dřevo se uplatňuje i v interiéru, kde je ve formě stavebních panelů ponechané bez povrchové úpravy.

Zděná kůlna je s novou pracovnou propojena venkovní terasou, opět realizovanou z masivních prken. V jedné části zahrady tak vznikl zcela nový prostor, který je možné využívat jak k práci, tak odpočinku. Kdo by nechtěl z kanceláře vylézt velkým francouzským oknem na zahradu, zahalenou v bujné vegetaci, a vypít si v pohodlném ratanovém křesílku svou odpolední kávu?

Dvouměsíčník Dřevo&Stavby je jediným periodikem zaměřeným na problematiku stavby domů na bázi dřeva a bydlení v nich. Nabízí vyvážený soubor informací, kontaktů a inspirace pro současné nebo budoucí „dřevěné" bydlení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

VIDEO: Netradiční dřevostavba domu respektuje strom na parcele

VIDEO: Netradiční dřevostavba domu respektuje strom na parcele

Rodinný dům Zilvar je netradiční jméno pro netradiční dřevostavbu. Její umístění na pozemku a architekturu utvářely především místní podmínky – vzrostlý dub, oslunění pozemku, převládající směr větru. Tento objekt z modřínového dřeva získal čestné uznání v kategorii rodinný dům soutěže Grand Prix architektů 2014.…

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

Starou stodolu přestavěli na útulnou chatu

S trochou fantazie se i stodola může změnit na unikátní bydlení. Dokládá to i příklad rekonverze „dřevěné boudy“ ve švýcarském Sarreyer. Na to abyste si dnes mohli pořídit luxusní chatu mezi letovisky údolí Bagnes, by nejspíš museli začít šetřit už vaši prarodiče. Jenže když už máte nápad a práce se chopí sehraný tým…

Ordinace na miniaturní ploše

Ordinace na miniaturní ploše

Podiatrická klinika Novopie ve španělském letovisku Torrox sice nebude nejmenším medicínským objektem na světě, ale vážně na tento post aspiruje. Jak vmáčknout ordinaci, čekárnu a zázemí do necelých dvaceti metrů čtverečních?

Stavba domu z přepravních kontejnerů - zkušenosti od architektů

Stavba domu z přepravních kontejnerů - zkušenosti od architektů

Projekty alternativní výstavby, zaměřené na využití přepravních kontejnerů, získávají v posledních letech ve světě na síle. Jistě, přepravní kontejnery jsou ve své podstatě ekologické (protože je znovu-využíváme), nenáročné (díky jejich modulární povaze si z nich můžete postavit prakticky jakoukoliv strukturu) a s…

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Kanceláře připomínající dětské hřiště

Nejen ve známém Google umí vytvořit zajímavé a inspirativní pracovní prostředí, které na první pohled připomíná spíše dětské hřiště. V dnešním příspěvku ke článkům o světové moderní architektuře nahlédneme do kancelářského komplexu Viola Communications Office.

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

White villa – dům s (ne)tradiční sedlovou střechou

Zapálený pro svou vizi, ale nejistý v tom, jak jí dosáhnout, zapojil klient do návrhu svého moderního, minimalistického a otevřeného rodinného domu profesionální architekty. Záměr, se kterým byl dům projektován, vyžadoval použití minimálního množství detailů, s pomocí několika málo přírodních materiálů v…

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Patrový dům, který postavíte za jedno odpoledne

Dělí je od sebe více než polovina století i použitý materiál, přesto inspiraci baťovskou architekturou nezapřou. Patrový model, letošní novinka české společnosti Freedomky, vsází podobně jako zlínské půldomky na efektivní využívání prostoru.

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Dřevěná vzducholoď nabízí originální bydlení

Některé jeho další názvy jsou: Arašídový dům, Skořicová ponorka, Břicho velryby... správně Fab Lab House. V r. 2010 na výstavě Solar Decathlon Europe v rámci mezinárodní soutěže univerzit, zaměřené na udržitelný rozvoj bydlení, získal ze 17 domů cenu návštěvníků. A nebyl to jen působivý tvar, který ocenili.