REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavba domu z přepravních kontejnerů - zkušenosti od architektů

Projekty alternativní výstavby, zaměřené na využití přepravních kontejnerů, získávají v posledních letech ve světě na síle. Jistě, přepravní kontejnery jsou ve své podstatě ekologické (protože je znovu-využíváme), nenáročné (díky jejich modulární povaze si z nich můžete postavit prakticky jakoukoliv strukturu) a s jejich transportem většinou také komplikace nenastávají.
Stavba domu z přepravních kontejnerů - zkušenosti od architektů

Jenže jak upozorňují profesionálové z oboru v článku uveřejněném na webu ArchDaily, zase tak snadné to není. Čeho se tedy vyvarovat a na co si dát pozor, pokud by nás tato alternativa zlákala?

Žádný učený z nebe nespadl, a tak se rady a doporučení architektů z „kontejnerového“ oboru jistě hodí. První pravidlo, se kterým přichází Larry Wade ze společnosti Seacontainercabin, zní: „Ujistěte se, že osobně uvidíte přesně ty kontejnery, které kupujete.“ Ptáte se proč? Přepravní společnost, která se kontejnerů zbavuje, se chce zbavit všech, bez ohledu na jejich stav či kondici. Na to ve své podstatě navazuje Wade druhým bodem: „Klidně si připlaťte za kontejner, který zatím nepodnikl příliš mnoho cest.“ Jednosměrné kontejnery jsou možná dražší, než činí transportní standard pro výběhové zboží, ale v porovnání s letitými veterány, které procestovaly svět, vypadá jako nový.

Architekt Mads Møller přichází s třetím dobrým doporučením: „Nastudujte si místní pravidla a normy. Kontejner je možná unifikovaný produkt, ale bezpečnostní, protipožární či statické vyhlášky v jednotlivých zemích zdaleka tak unifikované nejsou.“ I proto možná vypadá dům postavený z kontejnerů jinak v USA než v Dánsku. Kam Kasravi a Connie Dewitt, majitelé společnosti Sea Container Home Module zase doporučují: „Najděte si dodavatele, který zvládne s kontejnery pracovat od začátku do konce.“ Je to logické. Proč mít na transport, usazení, napojení, modifikace a konečnou úpravu interiéru pokaždé jinou firmu. Ušetříte.

Poznejte svůj „kontejnerový trh“, abyste se nespálili jako Mark Wellen z Rhotenberry Wellen Architects. „Všechno by to asi vypadalo o dost jinak, kdybych věděl, že existují kontejnery vyšší než osm stop.“ Šesté pravidlo, které brojí proti přílišné kreativitě návrhářů, zní: „Pochopte strukturu přepravního kontejneru.“ Že to zní zvláštně? Jak říká Dan Sparks z G-Pod: „Pochopení strukturální integrity je základ. Je velmi důležité si uvědomit, že obě dlouhé stěny jsou nosné. Pokud tedy někde budete vyřezávat díru, musíte to nějak vykompenzovat.“ Pokud Vás pořád alternativa kontejnerů láká, možná vaše nadšení zchladí Robyn Walker, návrhář kontejnerových domů společnosti Tim Steele: „Nečekejte, že nějak zásadně ušetříte. Stavba rodinného domu z kontejnerů přijde na přibližně stejné peníze, jako konvenční obydlí.“

Brad Tomecek, šéfdesignér Nederland Colorado Shipping Container Home, pro změnu doporučuje: „Vyvarujte se zbytečného svařování. Je drahé, dlouho trvá. Minimalizujte ho.“ Kouzlo správné izolace se musíte naučit i u kontejnerových staveb. Arnold Aarssen ze Studia ARTE vzpomíná: „První modely jsme nakonec jen postavili k sobě a přestříkávali spáry nehořlavou izolační pěnou. Rozhodně to nebyl dobrý nápad.“ Umět správně zaizolovat kontejnery, tak aby byl zachován komfort normálního bydlení, není prostě jen tak. „Zejména v chladných zemích si vzpomeňte na to, že potřebujete především účinný systém, který zabrání kondenzaci vysrážených vodních par,“ dodávají designéři z Manifesto House.

Optimální vedení rozvodů elektřiny a vody? „Pokud nechcete při každé závadě prořezávat strop nebo podlahu svářečkou, veďte je raději venkem,“ říká Kelly Davies z Travis Price Architects. Připravte si nějakou strategii, pokud jde o optimální umístění kontejnerového bydlení vůči okolní vegetaci. Hlídejte si i nápor bočního větru. Několik prvních objektů od návrháře Benjamina Garcia Saxe je ve své podstatě neobyvatelných, kvůli randálů bušících větví stromů nebo hlasitých poryvů větrů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

ROZHOVOR: Jak se staví dům z nákladních kontejnerů

ROZHOVOR: Jak se staví dům z nákladních kontejnerů

Pro odvážné investory architekti navrhli malý mobilní hotel z použitých námořních kontejnerů. Jeho první umístění padlo na surfařský kemp na břehu Labe u Litoměřic. Zadání pro architekty z ateliéru ARTIKUL bylo navrhnout mobilní, snadno demontovatelný sezónní hotel ze třech přepravních kontejnerů. Navíc tak, aby…

Soběstačné bydlení na vodě

Soběstačné bydlení na vodě

Tým zkušených inženýrů, lodních techniků, nápaditých návrhářů i mladých architektů z portugalské Univerzity Coimbra, sdružených ve společnosti Friday, uveřejnil první set fotografií originálního plovoucího domu vyrobeného z prefabrikátů. Ze své podstaty univerzální plovoucí platforma a bezpočet nabízených modifikací…

Italská média zařadila pavilon České republiky na EXPO 2015 mezi TOP 5

Italská média zařadila pavilon České republiky na EXPO 2015 mezi TOP 5

Italská média zařadila mezi pět pavilonů doporučených k návštěvě i expozici České republiky a to hned za domácí pavilon Itálie. Na třetí pozici je Malajsie, dále Čína a TOP 5 uzavírá Izrael. Stěžejním tématem české expozice je voda a její čištění prostřednictvím nanotechnologií,“ píše internetový list Daringtodo, „v…

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Originální pracovna v dřevěném zahradním domku

Na zahradě domu v Nizozemském Voorburgu vybudovalo holandské architektonické studio Bloot Architecture rozměrově malou dřevostavbu. Ta slouží svým majitelům jako pracovna nebo „pokoj" pro hosty. „Použít pro takové zadání dřevostavbu bylo nasnadě vzhledem k limitám, které zadání muselo splňovat," říká architekt Tjeerd…

REKLAMA