REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa na ESTAV.cz!

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Kde hledat nejzajímavější architektonický počin na poli rezidenční zástavby v celém Německu? Podle posledních zpráv by vám na mapě mělo automaticky naskočit Severo-rýnské Vestfálsko. To je podle německých měřítek venkovem, a centrální šedesátitisícový Medebach prý jen trochu větší vesnicí. Alespoň místní jej chápou jako místo, kde je k přírodě o něco blíž. Možná právě proto si jej za své vyvolil stávající spokojený klient studia Christoph Hesse Architects. Podnikatel, dobrodruh a nově i farmář. Měl totiž jedno přání: alternativní rodinný dům z netradičních materiálů, poháněný na okolí nezávislým zdrojem energie.

Vzpomínka na staré dobré časy

A k tomu ještě jednu drobnost. Součástí jeho vize totiž byla i konkrétní představa o tvaru stavení. Mělo být kruhové. Podobně jako jsou nádrže bioplynových stanic. Že to zní zvláštně? To rozhodně, ale v tomhle konkrétním případě je smysl požadavku a důvod, proč se klient s nezvyklým tvarem natolik identifikoval, velmi prostý. Zmíněný majitel totiž patří mezi průkopníky bioplynových stanic v celém Německu, a tak měl i jeho dům na toto poselství o obnovitelném a snadno dostupném zdroji energie odkazovat. A to nejen svým vzhledem. Nedílnou součástí celého objektu se stala zakázková bioplynová stanice, které filtruje a zužitkovává organicky znečištěnou vodu, a přetváří ji na teplo a elektřinu. Odpadní voda přitom pochází jak od lidských obyvatel, tak i ze zdejší malé stáje, ve které majitel pro radost chová pár koní.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Ekologicky a levně? Jde to.

Villa F je prostě dům, který má zřetelně poukázat na to, že stavba nemusí představovat ekologickou zátěž a existovat na úkor okolního životního prostředí. Je to sídlo, které jde ostatním dobrým příkladem. „Z hlediska uspořádání jde přístupu majitele těžko co vytknout,“ komentuje prvotní dojem z kruhové stavby architekt Christopher Hesse. „A z hlediska energetické efektivity provozu je poměr objemu k povrchu u kruhu nejlepší.“ Přímo v kouli by se ale žilo trochu nepohodlně, a tak je cylindrický válec dostačujícím kompromisem. Jedním z mála, které klient připustil. Dokládá to i výběr stavebního materiálu, který musel projít náročnou selekcí. Upřednostněny byly stavebniny lokální, zvláště pak dřevo na vnitřní trámoví z nedalekého lesa.

I když konkrétní cena v projektové dokumentaci nezaznívá, Hesse opakovaně zmiňuje, že stavba v zásadě vyšla levněji než klasická novostavba rodinného domu. A je tak ideálních řešením pro ekonomickou střední třídu. Z pevného profilu stavby se do okolí otevírají průhledy malých oken i vcelku prostorný balkón, ze kterého mohou obyvatelé přehlédnout okolní zahradu a výběhy pro koně. „Je to jenom o tom, kolik radosti do svého života pustíte,“ říká majitel. Své zájmy a záliby i blízké rodinné členy má hezky pohromadě.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Zasloužené ovace

Na úrovni prvního patra se nachází ložnice, ve vyvýšené „loftové“ sekci patra druhého je obývací pokoj, ložnice, odpočinková místnost, koupelna, oddělená sauna a vířivka s venkovním výhledem. V částečně zanořeném přízemí najdeme pracovnu a technické zázemí, dílnu a místnost s bojlerem. K životu tu tedy nic nechybí, a ostatní se postará zahrada farmy. Kruhový objekt zasazený do německé vesnice působí sice odlišným, ale rozhodně ne rušivým dojmem. Trochu tomu přispívá o obklad fasády kamenem, která dodává stavení civilnější charakter. Majitel tohle alternativní obydlí chápe především jako cestu, jak existovat s přírodou a brát si z ní co nejmíň. Což je přístup, který je teď v Německu velmi populární.

Dokládá to i počet nominací: Villa F se objevila ve čtyřicítce nejzajímavějších staveb Evropy v žebříčku The Chicago Athenaeum, architekt si vysloužil nominaci do EUROPE 40 UNDER 40® Award, cenu A+ Award udělil projektu i ARCHITIZER a věnována mu byla i dočasná expozice v berlínské galerii architektury. Je to chytrý nápad, který z malé vesnice míří do velkého světa.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality

Hotel International v pražských Dejvicích ukázal své kvality

Festival Open House Praha již popáté otevřel o víkendu 18. a 19. května svým návštěvníkům na 80 běžně nepřístupných staveb a prostorů a byl tak jedinečnou příležitostí pro zájemce o architekturu poznat mnohdy známé budovy i z jiného pohledu, než je vídáme za běžného dne. Jedním z domů, který se návštěvníkům otevřel, ...

Oprava Fantovy budovy na pražském nádraží začne do července

Oprava Fantovy budovy na pražském nádraží začne do července

Střechu a fasádu secesní Fantovy budovy na pražském hlavním nádraží opraví společnost Avers. Celkové investiční náklady činí 212 milionů korun. Práce začnou v první polovině letošního roku a potrvají minimálně dva a půl roku.

Zdroj: Norihito Yamauchi

Rodinný dům boří zažité představy o bydlení

Pojmenovat projekt rodinného domu Osm střech, tři šatny skoro vypadá, jako by jeho tvůrci byli na štíru s fantazií. Jenže tenhle mimořádný projekt názorně dokládá, že invence architektům rozhodně nechyběla. Zažitá pravidla japonské rezidenční architektury staví na hlavu, a výsledkem je velmi svěží, moderní bydlení, ze ...

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Festival Open House Praha zítra otevře budovy veřejnosti

Bohatý program pro odborníky i širokou veřejnost slibuje 5. ročník festivalu Open House Praha 2019. Zahájen bude o víkendu 18. a 19. května a zájemci mohou navštívit celkem 80 běžně nepřístupných budov a prostorů. Tím ale program zdaleka nekončí. Organizátoři připravili celou řadu tematických akcí a debat, které se ...

OD Kotva [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou

Pražský obchodní dům Kotva se stal definitivně památkou. Proti dřívějšímu rozhodnutí ministerstva kultury nikdo nepodal rozklad, takže nabylo právní moci. Prohlášení Kotvy za památku podle serveru nerozporoval ani vlastník budovy, firma Pražská správa nemovitostí miliardáře Václava Skaly.

REKLAMA