REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku

Nezávislost, soběstačnost. A také kladný přístup k životnímu prostředí nebo odvaha pouštět se neprošlapanou cestou. To jsou hlavní motivy, které stojí v pozadí projektu moderního venkovského domu Villa F. Proč je dnes nazýván jednou z nejzajímavějších realizací v Německu?

Kde hledat nejzajímavější architektonický počin na poli rezidenční zástavby v celém Německu? Podle posledních zpráv by vám na mapě mělo automaticky naskočit Severo-rýnské Vestfálsko. To je podle německých měřítek venkovem, a centrální šedesátitisícový Medebach prý jen trochu větší vesnicí. Alespoň místní jej chápou jako místo, kde je k přírodě o něco blíž. Možná právě proto si jej za své vyvolil stávající spokojený klient studia Christoph Hesse Architects. Podnikatel, dobrodruh a nově i farmář. Měl totiž jedno přání: alternativní rodinný dům z netradičních materiálů, poháněný na okolí nezávislým zdrojem energie.

Vzpomínka na staré dobré časy

A k tomu ještě jednu drobnost. Součástí jeho vize totiž byla i konkrétní představa o tvaru stavení. Mělo být kruhové. Podobně jako jsou nádrže bioplynových stanic. Že to zní zvláštně? To rozhodně, ale v tomhle konkrétním případě je smysl požadavku a důvod, proč se klient s nezvyklým tvarem natolik identifikoval, velmi prostý. Zmíněný majitel totiž patří mezi průkopníky bioplynových stanic v celém Německu, a tak měl i jeho dům na toto poselství o obnovitelném a snadno dostupném zdroji energie odkazovat. A to nejen svým vzhledem. Nedílnou součástí celého objektu se stala zakázková bioplynová stanice, které filtruje a zužitkovává organicky znečištěnou vodu, a přetváří ji na teplo a elektřinu. Odpadní voda přitom pochází jak od lidských obyvatel, tak i ze zdejší malé stáje, ve které majitel pro radost chová pár koní.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Ekologicky a levně? Jde to.

Villa F je prostě dům, který má zřetelně poukázat na to, že stavba nemusí představovat ekologickou zátěž a existovat na úkor okolního životního prostředí. Je to sídlo, které jde ostatním dobrým příkladem. „Z hlediska uspořádání jde přístupu majitele těžko co vytknout,“ komentuje prvotní dojem z kruhové stavby architekt Christopher Hesse. „A z hlediska energetické efektivity provozu je poměr objemu k povrchu u kruhu nejlepší.“ Přímo v kouli by se ale žilo trochu nepohodlně, a tak je cylindrický válec dostačujícím kompromisem. Jedním z mála, které klient připustil. Dokládá to i výběr stavebního materiálu, který musel projít náročnou selekcí. Upřednostněny byly stavebniny lokální, zvláště pak dřevo na vnitřní trámoví z nedalekého lesa.

I když konkrétní cena v projektové dokumentaci nezaznívá, Hesse opakovaně zmiňuje, že stavba v zásadě vyšla levněji než klasická novostavba rodinného domu. A je tak ideálních řešením pro ekonomickou střední třídu. Z pevného profilu stavby se do okolí otevírají průhledy malých oken i vcelku prostorný balkón, ze kterého mohou obyvatelé přehlédnout okolní zahradu a výběhy pro koně. „Je to jenom o tom, kolik radosti do svého života pustíte,“ říká majitel. Své zájmy a záliby i blízké rodinné členy má hezky pohromadě.

Soběstačný kruhový dům nepotřebuje elektřinu. Má vlastní bioplynku Christoph Hesse Architects, Deimel + Wittmar

Zasloužené ovace

Na úrovni prvního patra se nachází ložnice, ve vyvýšené „loftové“ sekci patra druhého je obývací pokoj, ložnice, odpočinková místnost, koupelna, oddělená sauna a vířivka s venkovním výhledem. V částečně zanořeném přízemí najdeme pracovnu a technické zázemí, dílnu a místnost s bojlerem. K životu tu tedy nic nechybí, a ostatní se postará zahrada farmy. Kruhový objekt zasazený do německé vesnice působí sice odlišným, ale rozhodně ne rušivým dojmem. Trochu tomu přispívá o obklad fasády kamenem, která dodává stavení civilnější charakter. Majitel tohle alternativní obydlí chápe především jako cestu, jak existovat s přírodou a brát si z ní co nejmíň. Což je přístup, který je teď v Německu velmi populární.

Dokládá to i počet nominací: Villa F se objevila ve čtyřicítce nejzajímavějších staveb Evropy v žebříčku The Chicago Athenaeum, architekt si vysloužil nominaci do EUROPE 40 UNDER 40® Award, cenu A+ Award udělil projektu i ARCHITIZER a věnována mu byla i dočasná expozice v berlínské galerii architektury. Je to chytrý nápad, který z malé vesnice míří do velkého světa.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Przemyslaw Turlej

Novostavba rodinného domu ze starých cihel

Jaký má význam má fasáda novostavby, zbudovaná z cihel dvě století staré stodoly? Není to jen o recyklaci materiálu, ale hlavně o atmosféře. A tu rodinný dům z Poznaně opravdu má. Staré cihlové zdivo zpracovali do nové formy. Tvoří originální tvář domu.

Chata pro horolezce odolává extrémním podmínkám

Chata pro horolezce odolává extrémním podmínkám

Ani extrémní vysokohorské podmínky Julských Alp nezastaví invenci architektů a projektantů. Důležité jsou kvalitní materiály a promyšlené konstrukční techniky. Představujeme ojedinělou stavbu navrženou proslulým slovinským architektonickým studiem OFIS Architects.

Foto: Paťo Safko

Dům s venkovní kuchyní umožní žít na zahradě po celý den a naplno

Trávit čas v interiéru, nebo spíš venku před domem, na zahradě? Rodinný dům C2 vás tohoto rozhodování ušetří. Dimenze vnějšího a vnitřního prostoru se tu prolínají, a chytrý návrh zajišťuje i to, že vám všude bude moc příjemně. Mimo jiné i díky venkovní kuchyni.

REKLAMA