"Dříve dominovali českému trhu s luxusními nemovitostmi zahraniční kupci, kteří oceňovali vysoký nadstandard a akceptovali vysoké ceny. Zhruba od roku 2006 se o tento typ bydlení stále více zajímají Češi a Slováci, kteří tímto způsobem zhodnocují své finance. S příchodem ekonomické krize došlo k citelnému poklesu zahraničních kupujících a zvýšení počtu tuzemských zájemců," uvedl analytik společnosti Lexxus Norton Ondřej Diblík. Luxusní byty se nacházejí v atraktivní lokalitě, vyznačují se nadstandardním vybavením. Součástí těchto domů bývá recepce, wellness nebo fitness centrum. Důležitá je rovněž kvalitní občanská vybavenost a dobrá dostupnost do centra.
Rezidenční trh ve specifickém luxusním segmentu je v Praze cenově srovnatelný s dalšími hlavními městy ve střední Evropě. Cena za metr čtvereční se podle studie pohybuje v rozmezí 4000 až 7500 euro (zhruba 108 000 až 202 500 Kč), nicméně stále přetrvávají rozdíly v kvalitě a velikosti.
Krize se v luxusním segmentu projevovala stagnací poptávky, která nebyla doprovázena tak výrazným poklesem cen jako ve středním a nízkém segmentu. Podíl luxusního bydlení na trhu bytových projektů v hlavním městě odhaduje Lexxus Norton zhruba na čtyři až pět procent.
Nejvíce poptávanou kategorií jsou přes vysokou cenu výjimečné byty v nejvyšším, případně druhém nejvyšším podlaží s terasou a krásným výhledem. "Velká poptávka je i po větších bytech kategorií 3+KK a 4+KK okolo 100 - 130 metrů čtverečních v cenách do 120 tisíc korun za m2 bez DPH. Nejžádanější jsou byty se zajištěným parkováním, kterých není v centru mnoho. Ceny parkovacích stání tak dosahují až dvou milionů korun," dodal Diblík.
Největší zájem je o luxusní projekty v Praze 1. Průměrné nabídkové ceny bytů za metr čtvrteční se na Novém Městě pohybují zhruba o 20 tisíc korun níže než na Starém Městě a Malé Straně.
Sdílet / hodnotit tento článek