REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jaký vybrat kotel s kotlíkovou dotací? Lidé vybírali na Infothermě 2016

Tradiční ostravský veletrh Infotherma se letos konal již po třiadvacáté. Řada novinek a představení nejmodernějších technologií ve vytápění každoročně slibuje vysokou účast. Mnoho návštěvníků letos na veletrh ale přilákaly dotace na výměnu kotlů na pevná paliva, tzv. kotlíkové dotace.

Kromě žádoucího vytápění mají starší modely kotlů na pevná paliva také tu nepříjemnou vlastnost, že výrazně znečišťují ovzduší.

Ano, je to tak. Až na výjimky, jako je Praha (nejvíc znečištění je z dopravy) a Moravskoslezský kraj (zdrojem znečištění je těžký průmysl), pochází naprostá většina smogu v ostatních krajích právě z lokálních topenišť. A protože znečištěné ovzduší má negativní dopady na zdraví obyvatel, rozhodl se stát ve spolupráci s Evropskou unií přispět majitelům rodinných domů na výměnu starých kotlů za moderní nízkoemisní zdroje. Ty musí splňovat parametry tzv. ekodesignu, tj. parametrů stanovených Evropskou unií s ohledem na co nejúčinnější využití energie.

Peletovací linka

Všechny typy podporovaných zdrojů vytápění si bylo možné prohlédnout, osahat a hlavně prokonzultovat na veletrhu Infotherma. Jedná se o:

  • Kotle na biomasu – kotle, ve kterých se topí biomasou, tj. buď dřevěnými nebo rostlinnými peletkami ,briketami, štěpkou nebo dřevem. Kromě kotlů na dřevo se jedná o kotle automatické, neřešíte tedy ruční přikládání.
  • Tepelná čerpadla – elektrické topení, které využívá tepla z vnějšího prostředí – země, vzduchu nebo vody. Kromě samotného tepelného čerpadla a domovního systému vytápění (rozvody, radiátory, podlahové topení) zahrnuje i vnější okruh, potrubí vedené buď do země nebo vodního vrtu. Díky tomu má při slušném výkonu nízkou spotřebu elektřiny.
  • Plynový kondenzační kotel – moderní kotel na plyn, který kromě energie přímo získané z paliva využívá také zbytkové teplo spalin. Výhodou je vyšší účinnost a tedy nižší spotřeba plynu oproti starým kotlům.
  • Kombinovaný kotel na biomasu a uhlí – kotel, který kromě biomasy umí spalovat také uhlí.
  • Kotel na uhlí – kotle pouze na uhlí splňující ekodesign se téměř nevyskytují, téměř vždy umožňují ještě spalování pelet nebo dřeva. Ekodesign však splňují při použití obou paliv.

Biokotel
Tepelné čerpadlo

Automatické kotle nabídnou u pevných paliv komfort bezobslužného provozu, jaký mají elektřina a plyn. Kromě toho se vyznačují také lepším spalováním paliva, vyšší účinností a tedy nižší spotřebou a nižšími emisemi. Podle emisí je odstupňovaná i výše dotace. Čím méně emisí kotel vypouští, tím více prostředků na jeho pořízení stát přispěje. Dotaci lze získat nejen na samotné pořízení kotle, ale i na snížení energetické náročnosti domu, úpravy otopné soustavy nebo vybudování plynové přípojky.

Náklady na vytápění jednotlivými zdroji si můžete porovnat na portálu TZB-info https://www.tzb-info.cz/tabulky-a-vypocty/138-porovnani-nakladu-na-vytapeni-teplou-vodu-a-elektrickou-energii-tzb-info

Kombikotel
Radiátory

Kromě kotlů byly na veletrhu samozřejmě přítomné i další topné systémy a komponenty – solární kolektory, radiátory, potrubí, komíny, linky na výrobu paliva a další.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Vytápění domu a zdroje tepla

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na vytápění v bytovém domě? Je rozúčtování tepla spravedlivé?

Jak je to s možností individuální úpravy vnitřní teploty místností v bytovém domě? A je vůbec správně otopná tělesa v bytě úplně zavírat? Odpoví Vám Honza Blažíček, spolupracovník redakce TZB-info v dalším díle ČEZ Akademie, na kterém jsme spolupracovali.