Projekt přesunu kaple navrhl a vypracoval akademik Stanislav Bechyně, jehož zásluhou byla kaple přemístěna o 30,75 metru proti proudu Vltavy. Během této technicky náročné akce byla kaple nejprve uvnitř vyztužena dřevěnou konstrukcí, po obvodě ji pak stahovaly ocelové skruže. Také ji podbetonovali železobetonovým věncem. A potom ji po dráze s kolejištěm pro transportní vozíky a za pomoci tlačného zařízení přesunuli na předem připravené místo a zrekonstruovali.
Kaple svaté Máří Magdalény, kterou dal na někdejší klášterní vinici pod Letnou vystavět v roce 1635 probošt kláštera cyriaků, stála původně v těsné blízkosti mostu Svatopluka Čecha. V roce 1956 měla ale padnout za oběť plánovanému schodišti k nechvalně proslulému pomníku.
Stavba s kupolí, věžičkou, malými okny a působivými freskami od italského architekta Giovanniho Battisty de Barrifise, měla pestrou historii. V závěrečné fázi třicetileté války ji obsadilo švédské vojsko, roku 1783 ji císař Josef II zrušil. Až do počátku 20. století pak kaple sloužila převážně jako skladiště. Znovu vysvěcena byla v roce 1908, kdy ji do péče získalo město Praha, které ji po vyčištění a opravení propůjčilo starokatolické církvi.
Sdílet / hodnotit tento článek