REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Individuální pasivní dům ze slámy vyrostl v rekordním čase

Stavby z přírodních materiálů jsou stále více vyhledávanou alternativou bydlení. Dalším dnes již běžným požadavkem je minimalizace nákladů na provoz, kvalitní a rychlá výstavba a zdravé vnitřní prostředí. Jeden takový dům vyrostl i v podhůří Tater. Na záznamu z přednášky o něm vypráví architekt Bjorn Kierulf.

Požadavky na dům: Rychlá výstavba, úsporné bydlení

Když klientka přišla za slovenskými architekty z ateliéru Createrra 13. března 2013 měla jasnou představu o tom, co potřebuje. Chce se odstěhovat z Bratislavy a začít bydlet pod Tatrami v Liptovské Kukavě, kde si zakoupila stavební pozemek. Na tomto pozemku požadovala postavit dům z přírodních materiálů, cena stavby 150 000 euro. Důležité bylo stlačit na minimum hlavně provozní náklady domu za energie. Měla v něm bydlet se svými dětmi ideálně od konce srpna, aby děti mohli nastoupit do školy již v novém bydlišti.

Uvědomělá klientka chápala, že pokud chce stavět dům z přírodních materiálů zapadající do jedinečného prostředí, nemůže hledat typový dům. Zároveň však věděla, že jde o čas. Díky architektům, kteří ji stavbou provázeli již od první skici, až po realizaci si zajistila dokonalý dohled nad kvalitou díla a vše výrazně urychlila.

Výsledkem je jednoduchý pasivní dům ze slaměných panelů

Architekti navrhli dům s obytným podkrovím archetypálního vzhledu se strmou sedlovou střechou a dřevěnou fasádou, což jsou rysy tamní tradiční architektury. První podlaží obsahuje zádveří, kuchyň, koupelnu, obývací prostor a pracovnu s ložnicí. Ve druhém poschodí se nachází dětský pokoj a herna. Zvláštností dispozice je prostor na části otevřený přes obě podlaží. Celková započitatelná užitná plocha (dle PHPP – výpočtu pro pasivní domy) je 112 m2.

Nosné a obvodové konstrukce stavby jsou vytvořené z prefabrikovaných slámových panelů. Tyto panely se připravují ve výrobně na míru každému domu. Po seskládání hrubé stavby domu na staveništi se panely z vnitřní strany omítají přímo na slámu hliněnými omítkami, z vnější strany opatřují dalšími vrstvami fasády.

Autor: Petra Trokanová & Bjorn Kierulf, Createrra. Foto: Milan Hutera

Sám architekt komentujte technické řešení takto: „Domček je z čisto prírodných materiálov ako jedna z hlavných požiadaviek investorky. Obvodové steny sú zo slamených panelov Ecococon  omietané hlinou. Vnútorné priečky tvorí drevená stojková konštrukcia s hľadkým dreveným záklopom. Strecha z drevených väzníkov vyplnená fúkanou celulózou má rovnaký zjednocujúcí povrch. Smrekové podlahy sú kefované a napustené marseillským mydlom. Fasáda je obložená dreveným obkladom z červeného smreka bez ďalšej povrchovej úpravy. Okná ako aj vstupné dvere sú drevo-hlinikové v pasívnom štandarde. K domu je pristavený drevený prístrešok pre auto a sklad.“

Maximální hodnota neprůvzdušnosti požadovaná dle běžných standardů pro pasivní domy je 0,6 h-1, u této stavby naměřili hodnotu 0,2 h-1 což svědčí o vysoké kvalitě stavby. Potřeba tepla na vytápění je 13,6 kWh/m2 a rok. (Více o tom co všechno se měří na pasivních domech zde).

A jak to celé vyšlo?

Skutečně šibeniční termín od začátku projektování v březnu do dokončení v srpnu se dodržet nepodařilo i z toho důvodu, že dokončovací práce klientka požadovala v nadstandardní kvalitě a dodělávala si je často svépomocí. Přesto na konci listopadu (čili po osmi měsících) bydlela v hotovém domě z přírodních materiálů. Samotná hrubá stavba trvala méně jak měsíc. Rozpočet za celou akci byl nakonec 170 000 euro, ale s výsledkem je majitelka spokojená.

Celou stavbu a podrobné povídání Bjorna Kierulfa můžete shlédnout na videu z konference Příběhy domů 2015, kterou sponzorovala redakce ESTAV.cz a TZB-info.cz.

Pasivní dům ze slaměných panelů

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Pozvánka: Letní škola přírodního stavitelství

Pozvánka: Letní škola přírodního stavitelství

Ekovesnice o. s. zve všechny příznivce přírodního stavitelství a udržitelného způsobu života na praktický workshop „Letní školu přírodního stavitelství s Petrem Skořepou“, který se koná ve dvou turnusech od 16. - 26. 7. a 13. - 27. 8. 2016. Jde o intenzivních 10 nebo 14 dní teorie i praxe v letním táboře Polana v…

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Rodinný dům Vějíř – pasivní stavba ve svahu

Představa o ideálním pozemku pro rodinný dům je většinou taková, že se má jednat o rovinu. Pokud je ale svažitý a zapojíte do tvorby domu architekta, ukáže se jako velká výhoda i poměrně strmý svah, který architekt umí chytře využít. A pokud se jedná o svah jižní, bylo by hřích nepostavit zde originální pasivní dům.…

Pasivní dům - jaké hodnoty se měří?

Pasivní dům - jaké hodnoty se měří?

Pasivní dům je vysoce úsporný dům s minimálními provozními náklady, splňující vysoké nároky na komfort v zimě i v létě. Současně naplňuje cíle evropské směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD II.), která předpokládá od roku 2020 se stavbou pouze téměř nulových domů.

Sláma jako stavební materiál – hořlavost, škůdci, akustika

Sláma jako stavební materiál – hořlavost, škůdci, akustika

V posledních letech pozorujeme zvýšený zájem o trvale udržitelný rozvoj a o Ekologické stavitelství. Přírodní stavitelství se snaží omezit vliv stavebních činností na životní prostředí a současně zlepšit kvalitu budov s ohledem na zdravé vnitřní prostředí. Dnes se podíváme na pravdu okolo nejvíce vytýkaných…

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Jak postavili rodinný dům ze slaměných panelů

Stavby ze slámy a dalších obnovitelných zdrojů si postupem času získávají větší oblibu a dostávají se do povědomí odborné veřejnosti i stavebníků. Mimo experimentálních svépomocných staveb ze slaměných balíků slámu a dřevo jako základní materiál začínají využívat i některé průmyslově vyráběné stavební prvky

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Pasivní slaměný dům s lesní školkou v Praze – Kunraticích

Slaměný dům - ekologicky pojaté bydlení na okraji Prahy je lákavou představou pro mnoho stavebníků. Postavit na úzkém pozemku u Kunratického lesa stavbu ze dřeva a slámy a ještě v pasivním standardu nebylo nic jednoduchého. Jak si s tím poradili architekti z Nature Systems?

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA