REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

VIDEO: Originální městský prostor pod mostem

Toronto se připravuje na vpravdě vizionářský projekt, který má vrátit „kus nevyužívaného městského prostoru“ zpátky lidem. Díky daru 25 milionů od místních filantropů se má zcela proměnit dosud nepříliš vábný úsek pod tělesem dálniční spojky. Gardiner Expressway, přeplněná chvátajícími automobily sice zůstane tam kde je, ale pod jejími pilíři vznikne prostor, kde si každý bude moci najít to své.

Dlouho připravovaný a diskutovaný projekt, pro nějž se vžil název Under Gardiner, dostal s finančním darem rázem velmi reálný rozměr, a tak vydala městská radnice ke schválení dlouhodobého pronájmu deseti akrů pozemků (v délce 1,75 kilometrů) pod vlastní dálnicí. Toronto už dlouho zápasí s nedostatkem veřejných prostor a malým zastoupením městské zeleně, ale pro budování takových míst přímo v zástavbě se jí nedostává kapacit. Iniciativa Urban Gardiner přitom nabídla smysluplné využití prostoru, o které nikdo jinak zájem nemá.

Původní struktura dálničního přivaděče i s betonovými pilíři zůstává zachována, aby se nejpozději do roku 2017 stala střechou, která nabídne rozšíření městského parku a nabídne prostor pro 55 odlišných aktivit.  Je libo grilovací posezení, venkovní divadlo, ekologickou zahradu, skatepark s rampami, taneční parket nebo prostor pro pořádání blešáků? Pod betonové pilíře se tohle všechno schová.

Expressway propojuje šest městských čtvrtí, od centra Harbourfront přes Ripleyho akvárium, Fort York až po Bathurst Quay, a tak se Urban Gardiner stane spojkou i pro 70 000 obyvatel těchto čtvrtí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.

Foto:  Even Lundefaret

Dřevěné chaty s výhledem na jezero. Zpřístupnily horskou turistiku rodinám s dětmi

Těžko říct, jestli je ta myšlenka geniální, anebo už ve svých kořenech pomýlená. Pravdu nejspíš ukáže až čas. Upřít sílu jí ale nejde. Pro cestovní ruch a pěší turistiku, nejen v Norsku ale nejspíš i celé Skandinávii, bude do dalších let určující. Dřevěné chaty jsou útulny pro potěchu ducha…

REKLAMA