Podle vedoucího vývojářského týmu, Louwa du Plessise, jsou vrstvy "ultratenkého zesíleného betonového dláždění" (UTRCP) ideální pro využití v rezidenční zástavbě nebo na méně frekventovaných silnicích.
UTRCP je 50 -75 mm silná betonová vrstva s minimálním množstvím strukturu zpevňujícího ocelového drátu. Prozatím byla využita v praxi na 30 000 metrech čtverečních vozovky v Ga-Ranukwe, a zvažuje se její nanesení na několik komunikací v Soshanguve, Atteridgeville a Mamelodi (v rámci městského okrsku Tshwane). Otázkou zůstává, jestli hlavní propagovaná výhoda UTRCP – poměrně vysoký stupeň náročnosti výroby, jež zaměstnává řadu dělníků, není mimo jihoafrický region spíše na překážku. V JAR je totiž o práci nouzi, a plášťování vozovek ultratenkým betonem je vlastně ekvivalentem pražské Hladové zdi.
„Při současné úrovni technologie a pokročilé mechanizaci práce je asfalt tím nejjednodušším řešením,“ říká du Plessis. „My tu ale čelíme obrovské nezaměstnanosti, a tak pro nás větší intenzita vynaložené práce tolik netrápí. Výsledek sám je přitom mnohem kvalitnější.“
Zatímco jeden kilometr vozovky s ultratenkým betonem si vyžádá 1124 pracovních člověko-dnů, standardní pokládání dlažby jen 310 a asfalt jen 84 člověko-dnů. Ve výsledku je tedy UTRCP časově o 350 % náročnější. I uzavírka opravované cesty se protáhne na 10-14 dní. V čem je tedy lepší? Du Plessis soudí, že: „Ultratenký beton jednoznačně vede, pokud zvážíme celkové náklady, dostupnost materiálu, životní cyklus a odolnost.“
Sdílet / hodnotit tento článek