REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak řešit problémy s interiérovým kompostérem

Při domácím kompostování neboli vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky z vaší domácnosti na vermikompost. I když je kompostování v podstatě přirozený proces, který potřebuje jen minimum údržby, může se stát, že nám na něm něco nevoní. A to obzvlášť máme-li jej v bytě.

O tom co to vermikompostér je a jak si jej zřídit jsme psali dříve.

Domácí kompostér je možné si vyrobit svépomocí z bedýnek, z kbelíků od barvy nebo je možné koupit si hotový, designový určený i do moderních interiérů. Ten pak je užitečným i estetickým doplňkem domácnosti. A jak řešit případné problémy, které s kompostováním vznikají?

Vermikompostér zapáchá

Správně vedený vermikompost nezapáchá. Pokud se objeví zápach, důvodem je pravděpodobně nahromadění většího množství bioodpadu, který žížaly nestačily zpracovat. Nahromaděný bioodpad rovněž zvyšuje vlhkost substrátu, který potom hnije a zapáchá. Upravte vlhkost natrhaným papírem a zkontrolujte množství žížal.

Kompostování má smysl i ve městě a vermikompostování má navíc výhodu, že s odpadem nemusíte nikam běhat. Žížaly vám za pár týdnů z kuchyňského odpadu vytvoří skvělý kompost pro pokojové nebo balkonové rostliny, vytvoří žížalí čaj na průběžné hnojení a posílení rostlin. A ušetříte za popelnice!“ říká Radka Pokorná z neziskové organizace Kokoza.

Nepříjemné octomilky

Octomilky si do vermikompostéru můžete zanést spolu s bioodpadem (na ovoci mohou být nakladena vajíčka) nebo se vám mušky dostanou do vermikompostéru a tam vajíčka nakladou. Důležité je zamezit muškám, aby do kompostéru vnikaly, a tak vermikompostér příliš často a na dlouho neotvírejte, zkontrolujte, zda máte správně nasezena patra, zda doléhají, bioodpad zahrabávejte do již zpracovávaného bioodpadu. Octomilky můžete pochytat pomocí mucholapky, návnady či vysát vysavačem.

Nedostatek malých žížal

Pokud máte nedostatek malých žížal, je to signál toho, že se nerozmnožují. S největší pravděpodobností se jedná o špatnou podestýlku, nevhodnou vlhkost či skladbou bioodpadu.

Velké množství malých žížal

Pokud máte velké množství malých žížal, můžete je věnovat. Pokud je nebude chtít nikdo z přátel, můžete se obrátit na nás, rádi si vaše přebytky vezmeme. Rozhodně je nepouštějte ven, ve vermikompostéru se většinou chová kalifornský hybrid, který u nás není původní a do volné přírody tedy nepatří.

Foto: www.kokoza.cz

Plíseň

Pokud se v již zajetém vermikompostéru objeví plíseň, plesnivé kousky z vermikompostéru odstraňte nebo je více zahrabte.

Přílišná vlhkost materiálu

Pokud je materiál ve vermikompostéru příliš vlhký, vhlkost snížíte vložením na kusy natrhaného suchého papíru.

Materiál je suchý

Kompostér nesmí přeschnout. Pokud je materiál ve vermikompostéru příliš suchý, vlhkost zvýšíte tím, že materiál ve vermikompostéru navlhčíte např. pomocí rozprašovače nebo do vermikompostéru vložíte natrhaný navlhčený papír.

Útěky

Pokud mají žížaly potravu přímo pod nosem, pak nemají důvod utíkat. Pokud se to přece jen stane, tak překontrolujte, zda nebyla plata na sebe špatně postavena. Pokud je správně sestaveno, tak žížala nemá nikde prostor pro únik.

Čištění

Doporučujeme vyčistit spodní díl po odebrání žížalího čaje a stejně tak patro po odebrání vermikompostu. Zvýšíte tím životnost vašeho vermikompostéru.

Dovolená

Pokud jedete na dovolenou, pak se není čeho bát. Žížaly bez problémů přečkají i vaši čtrnáctidenní dovolenou. Maximálně přežijí 4 týdny bez přísunu potravy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Kompostovat můžete doma i na balkóně či v bytě. Jak na to?

Kompostovat můžete doma i na balkóně či v bytě. Jak na to?

Při domácím kompostování neboli vermikompostování se využívá schopnosti žížal přeměňovat rostlinné zbytky z vaší domácnosti na vermikompost. Získáte tím nejen odbytiště rostlinných zbytků z domácnosti ale i výborné hnojivo na zahradu či pro květiny. Pokud zvolíte správný postup, můžete odpad takto ekologicky…

Jak třídíme bioodpad a jak se dále využívá?

Jak třídíme bioodpad a jak se dále využívá?

Bioodpady tvoří nejvýznamnější složku domovního odpadu. Průměrná produkce kuchyňského odpadu se pohybuje mezi 40 až 75 kg na 1 osobu a rok, produkce zahradního odpadu se pohybuje mezi 4 až 15 tunami na 1 hektar plochy. U domácnosti, žijící v rodinném domku se zahradou, lze počítat s produkcí bioodpadů tak v rozmezí…