Podle metropolitního plánu se bude od roku 2020 řídit veškerá výstavba v metropoli. Pochybnosti o jeho obsahu se ozývají nejen z radnic, ale mimo jiné i od úředníků magistrátu, památkářů a historiků. Obavy nedávno vyjádřila i náměstkyně primátorky Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ), která má v gesci územní plánování. Plán podle ní nenastavuje dostatečné mantinely pro výstavbu. Nejčastěji zmiňovaná je plánovaná výšková zástavba města a třeba údajně nedostatečná ochrana parků a zeleně na sídlištích.
"Autoři plánu vůbec nerespektují názory radnic, plán připravuje uzavřený okruh lidí," tvrdí Hlubuček. Obavy má třeba z plánovaného zahušťování města, ale i z nejednoznačného stanovení míst, kde by v budoucnu měly stát školy nebo zdravotnická zařízení. "Metropolitní plán je polotovar, který je třeba dopracovat, ovšem podílet se musejí nejen urbanisté, ale i další odborníci, jako sociologové, a především městské části," doplnil. Plán podle něj nahlíží na Prahu jako na město s jedním centrem, nikoli jako na kraj s 57 městskými částmi, která mají svá vlastní centra.
"Za poslední dva roky proběhlo 128 jednání s městskými částmi, vše nad rámec povinností, které IPR ukládá stavební zákon," řekl mluvčí institutu Adam Švejda. Sedmdesát procent požadavků prý autoři do návrhu zapracovali.
Příprava plánu, která dosud stála zhruba 50 milionů korun, nabírá zpoždění. Odborníci i magistrát navíc tvrdí, že návrh není v souladu se stavebním zákonem. Radní proto v červnu rozhodli, že do konce srpna návrh plánu posoudí tým expertů. Na podzim by mělo začít projednávání s veřejností.
Svaz městských částí sdružuje 33 malých pražských radnic.
Sdílet / hodnotit tento článek