Gabiony (od velká klec = gabbione), původně sloužily pro rychlé postavení opěrných zdí nebo jako zpevnění svahů. Dnes často slouží jako plot ve tvaru různě široké klece s výplní kamenivem či obdobným materiálem, jako zídka, pro drobné stavby jako zákoutí pro popelnici, sklad dřeva či krb. Pro odlehčení ohraničení prostoru lze střídat pole gabionů s jinými plotovými prvky. Z gabionů může být vytvořeno zahradní schodiště s nášlapy ze dřeva, podobně lze gabiony využít jako průběžné lavice k sezení. Mohou být i prvkem zahradní architektury jako velký zahradní květináč, dělící prvek, lavička, podstavec stolu u grilu apod. I nadále se používají k původním účelům opěrných zdí, také jako prvky pro úpravy svažité krajiny a úpravy toků.
Klec
Aby byla klec kvalitní a odolala teplotám a vlhkosti, měla být z pozinkovaného drátu nebo plechu, antikorozní úprava je samozřejmostí. Pro spojování klecí dohromady je třeba vázací drát, háčky a spirály rovněž z pozinku. Sítě jsou s různými velikostmi ok, různou tloušťkou drátu a různou podobou pletiva.
Koše mají pro udržení tvaru zpevněnou přední stěnu. Pro stejný účel jsou uvnitř drátěné výztuhy ve tvaru kříže. Pro spojování sousedních příček, dna a stran jsou určeny čtyři velikosti spirál od 0,6 do 2,1 mm. Přesahující část spirály ponecháme a zahnete dovnitř pomocí kleští. Distanční táhla dovnitř gabionu se dávají po naplnění 1/2 (při výšce gabionu 0,5 m) nebo do 1/3 (při výšce 1 m) koše.
Klec potřebné velikosti a tvaru můžete dnes už koupit. Hobbymarkety nabízejí i složené klece. Samozřejmě si můžete klec nechat vyrobit na zakázku, případně i s barevným provedením sítě. Větší stavby z gabionových košů s ohledem na bezpečnost a statiku vyžadují projekt.
© Fotolia.com - tsach
Výplň
Nejčastěji se používají kameny. A to lomové nebo oblázky, oboje v různých velikostech. Kameny by měly být 1,5 x - až 3 x větší, než je oko. Nejdříve se vyskládá pohledová strana, pak kámen o velikostech 32 až 125 mm a po vložení distančních táhel se pokračujte dalším skládáním a dosypáváním.
Pro atraktivní výplň lze využít i například zajímavé kusy stavební suti, dřevěnou kulatinu, starou střešní krytinu, skládat mozaiky a struktury naplocho a šikmo pokládaných starých obkladaček apod. Lze zvolit různou zrnitost, barevnost kameniva ve vrstvách, lze střídat kamenivo s jinými materiály.
Gabiony jsou bezúdržbové, vodopropustné, lze je nechat porůst popínavou rostlinou, případně i trávou a jsou hotové rychle. I přes jejich výhody je třeba pečlivě zvážit, zda jsou vhodným řešením v dané lokalitě, zda se hodí k okolní architektuře. Přeci jen v klasické podobě pozinkované sítě a kameniva se jedná o prvek charakterem velmi odlišný od tradiční kamenné zídky. Naopak při využití různých materiálů mohou být velmi zajímavým doplněním, způsobem jak například zachovat část původních materiálů při rekonstrukci domu a vytvořit otisk historie domu.
Sdílet / hodnotit tento článek