Otopná soustava
Otopná soustava zajišťuje přenos tepla od zdroje do vytápěných prostor. Může být teplovodní nebo teplovzdušná, podle toho jaké médium k transferu tepla využíváme. Anebo nemusí být žádná, to když objekt vytápíme pomocí lokálních zdrojů tepla, jakými jsou například kamna, krb nebo elektrické přímotopy.
U teplovodních soustav se doporučuje provést vizuální kontrolu rozvodů a otopných těles, abychom vyloučili možné úniky vody vlivem netěsností. Vyplatí se zkontrolovat funkčnost všech instalovaných armatur, zejména uzavíracích a vypouštěcích ventilů, které běžně nepoužíváme. Pokud by některý z prvků otopné soustavy bylo třeba vyměnit, je letní období ideálním časem, neboť ve většině případů si oprava nebo výměna armatury vyžádá vypuštění soustavy, což nemusí být během otopného období vždy příjemné. Při spuštění provozu zkontrolujeme, zda je v systému dostatek vody. Většina současných tepelných zdrojů to automaticky indikuje a hlásí prostřednictvím chybových hlášení. U starších výrobků to poznáme podle tlaku na kotlovém manometru. Pokud jsme soustavu museli z jakýchkoliv důvodů vypouštět, je třeba po jejím opětovném napuštění provést odvzdušnění těles. Tělesa pečlivě vyčistíme. Na radiátorech se během léta usazuje prach, který by se mohl při zahřátí těles začít přepalovat, pokud jej včas neodstraníme. Totéž platí i pro konvektory, jedno jestli podlahové nebo nástěnné.
V případě teplovzdušných soustav je vhodné využít letní pauzy k vyčištění, případně k vydezinfikování vzduchovodů a distribučních prvků (vyústky, talířové ventily, anemostaty). Během otopného období se k tomu stoprocentně nedostaneme. Zkontrolovat, případně vyměnit, by se měly vzduchové filtry ve větrací jednotce. Jejich stav rozhoduje o tom, jaký vzduch budeme celou zimu dýchat.
© Fotolia.com - vchalup
Měření a regulace
Systémy měření a regulace se starají v průběhu otopné sezóny jednak o udržování vnitřního prostředí na stanovené úrovni, jednak o efektivní provoz vytápění. Pro splnění tohoto účelu byly vyprojektovány a nastaveny jednotlivé prvky systému, ať už se jedná o regulační ventily, termostatické hlavice a křivku ekvitermní regulace u kombinované výkonové regulace, nebo prostorový termostat v případě jednoduché regulace podle referenční místnosti. Před zahájením vytápění by bylo dobré prověřit, jsou-li jednotlivé prvky nastaveny dle projektu, jedině tak můžeme očekávat kýžený efekt. Pokud došlo během léta k rekonstrukci spočívající v zateplení či výměně oken, je nutné nastavení prvků v důsledku provedených změn upravit. Výkony těles se totiž navrhují na tepelné ztráty, a pokud tyto zateplením obvodového pláště snížíme, je třeba odpovídajícím způsobem redukovat i dodávku tepla do stávajících těles, aby nedocházelo k neekonomickému přetápění. Zde sice většina lidí volí postup metodou „pokus-omyl“, což přináší výsledek ještě tak u varianty s prostorovým termostatem, u kombinované regulace je ale rychlejší a hlavně spolehlivější požádat o výpočet nového nastavení odborníka.
Pokud jsme během léta měnili okna, a máme uvnitř vytápěného prostoru plynový spotřebič (kotel, karma, sporák), ověřme si včas, že budou mít pro svůj plný provoz dostatek vzduchu. Totéž platí i při dodatečné instalaci digestoře, odtahového ventilátoru nebo krbu, které mohou kyslík plynovým spotřebičům „krást“. V takovém případě je pro zajištění bezpečného provozu nutné změřit, jestli je přísun čerstvého vzduchu dostatečný. Měření provádí revizní technik a v případě, že výsledky nejsou uspokojivé, navrhne opatření k zajištění bezpečného provozu.
Sdílet / hodnotit tento článek