REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hlavní zásady, jak správně užívat kotel, kamna, krb a komín

V posledních týdnech se citelně ochladilo, noční teploty i v nížinách klesly k 5 stupňům Celsia a většina obyvatel rodinných domů i víkendových chalup zprovoznila svá topení. Jak ale vypadají naše kamna, kotle a komíny po létě? Nepotřebují zkontrolovat? Jak často by se vlastně měly čistit? A jaké spotřebiče paliv je možné ke komínům připojit? Jaká jsou pravidla pro použití spotřebičů paliv, kotlů, kamen, krbů?
Hlavní zásady, jak správně užívat kotel, kamna, krb a komín

Hlavní zásady správného použití spotřebiče paliv

  1. Druh spotřebiče dle lokace v domě

    Podle druhu prostoru je nutné správně zvolit i druh spotřebiče. Ne každý spotřebič může být umístěn v jakémkoliv prostoru, např. v garážích nebo autodílnách je možné umístit pouze spotřebiče pro tyto prostory vhodná.

  2. Připojení spotřebiče k topnému médiu

    Pro správnou funkci spotřebičů je potřebné i jejich odborné připojení k příslušnému topnému médiu (plyn, elektřina, LTO apod.). Správné připojení bývá v převážné většině i předmětem výchozích zkoušek nebo revizí.

  3. Dostatečný přívod vzduchu

    Většina spotřebičů potřebuje ke své správné funkci i dostatek spalovacího vzduchu. Posouzení tohoto požadavku, popř. stanovení dalších případných opatření, bývá součástí příslušné technické či projektové dokumentace.

  4. Odvod spalin

    Spaliny je třeba bezpečně odvést od spotřebiče do volného prostoru – většinou do komína. Správné připojení kouřovodu či odtahu spalin od spotřebičů podléhá revizi a pravidelné kontrole.

  5. Používání předepsaného paliva

    Každý spotřebič je konstruován na určitý druh paliva, jehož používání je nutné dodržovat. Zejména u spotřebičů na pevná paliva bývá tato zásada často porušována.

  6. Dodržování bezpečných vzdáleností

    Každý spotřebič by měl mít výrobcem stanoveny bezpečné vzdálenosti od hořlavých předmětů. Jejich dodržování je důležité pro zabránění vzniku požáru vlivem sálavého tepla.

  7. Nehořlavé a izolační podložky

    Uplatňují se zejména u spotřebičů na pevná paliva a brání vzniku požáru od vypadlých hořících částí paliva.

  8. Dodržování návodů k obsluze

    Ke každému spotřebiči jeho výrobce přikládá i návod k obsluze. S tímto návodem je třeba se seznámit a při používání spotřebiče tyto zásady správného používání a manipulace i respektovat.

  9. Používat jen schválená topidla

    Výrobce je povinen garantovat správnou a bezpečnou funkci spotřebiče. Proto nejsou povoleny žádné „domácí“ úpravy a vylepšení spotřebičů. Mohly by být opět příčinou vzniku požáru, výbuchu nebo jiné havárie.

  10. Pravidelné čištění, kontroly a revize komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv

    jiná vyústění spalin, které čištění nebo jinou údržbu nevyžadují, doporučujeme rovněž občas prohlédnout a překontrolovat.

Jak mohu spalinovou cestu zkontrolovat sám

  • Je-li kouřovod řádně upevněn?
  • Není spotřebič nebo kouřovod propálený?
  • Zda fungují uzávěry komínových dvířek?
  • Jsou funkční přívodní šňůry a zásuvky u kotle?
  • Je dimenzování pojistek v případě elektrických spotřebičů dostatečné?
  • Je komín celistvý, neprodyšný, bez spár a omítnutý?
  • Je zařízení domácnosti v dostatečném odstupu od tepelného zdroje, příp. je použita tepelná a nehořlavá izolace?

Jak podchytit požár včas?

Ke včasnému zjištění vzniklého požáru je dobré si domácnost vybavit autonomními hlásiči požáru a detektory plynu. K dnes již nezbytným pomůckám domácností patří prostředky pro hašení, tzn. přenosné hasicí přístroje.

Co dělat, když začne v komíně hořet?

Urychleně odstraňte veškerý hořlavý materiál z blízkosti komínového tělesa. Zavolejte na linku 150 nebo 112. Požár v komíně nikdy nehaste vodou, mohlo by dojít k jeho popraskání nebo i výbuchu. Do příjezdu hasičů je možné krotit plameny vhazováním písku vymetacími dvířky nebo ze střechy do komína.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Špatný stav komína ohrožuje váš život i majetek. Kontroly vyžaduje zákon

Špatný stav komína ohrožuje váš život i majetek. Kontroly vyžaduje zákon

V posledních týdnech se citelně ochladilo, noční teploty i v nížinách klesly k 5 stupňům Celsia a většina obyvatel rodinných domů i víkendových chalup zprovoznila svá topení. Jak ale vypadají naše kamna, kotle a komíny po létě? Nepotřebují zkontrolovat? Jak často by se vlastně měly čistit?

Začátek otopné sezóny: Co kontrolovat na soustavě a regulaci topení

Začátek otopné sezóny: Co kontrolovat na soustavě a regulaci topení

Vysoká energetická účinnost, nízké emise, obnovitelné zdroje, čím více kritérií, tím složitější technologie, a tím větší potřeba servisní péče. Je skoro jedno jaký způsob vytápění si z těch povolených zvolíte, tak jako tak musíte počítat s tím, že pořízením si špičkové topenářské techniky vaše starost nekončí, ale…

Začátek topné sezóny: Jak kontrolovat kotel a komín

Začátek topné sezóny: Jak kontrolovat kotel a komín

Doba je nesmlouvavá a diktuje požadavky. Vysoká energetická účinnost, nízké emise, obnovitelné zdroje, čím více kritérií, tím složitější technologie, a tím větší potřeba servisní péče. Je skoro jedno jaký způsob vytápění si z těch povolených zvolíte, tak jako tak musíte počítat s tím, že pořízením si špičkové…

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Závady na komínech a jejich důsledky - často jde o život

Pro revizi a kontrolu spalinových cest platí nařízení vlády č. 91/2010 Sb., o požární bezpečnosti při provozu komínů, kouřovodů a spotřebičů paliv. Informace šířené některým tiskem, že toto nařízení vlády se nevztahuje na spotřebiče na plynná paliva, jsou mylné. Neprovádění revizí a kontrol přináší řadu závažných…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA