Územní plán schválili 27 hlasy koaliční zastupitelé ČSSD, ODS, KDU-ČSL a Občané patrioti a opoziční komunisté. Čtyři členové TOP 09 byli proti a osm zastupitelů ANO se zdrželo hlasování.
Novinkou územního plánu v porovnání s předchozím je například prostorová regulace staveb, řekla architektka Irena Králová. Dokument nově mimo jiné klade důraz na to, aby se vedle sebe nestavěly nové objekty různé velikosti. Poprvé také podle ní dokument definuje nezastavitelné plochy urbanistické zeleně a nezastavitelné plochy veřejných prostranství. K nejzásadnějším novinkám patří snaha dostavovat širší centrum města, nikoliv růst satelitů v okolí centrální Plzně, uvedl Šindelář.
Územní plán také podle něj vytváří lokality, širší územní celky, ve kterých předepisuje nutnost zpracování územní studie. Teprve po jejím schválení bude možné, aby investor v té části stavěl. "Chceme, aby mělo v moci regulovat výstavbu zejména v centru," vysvětlil.
Územní plán obsahuje komunikace, některé z nich jsou důvodem neshod mezi opozicí a koalicí v zastupitelstvu. "Samozřejmě jsou v územním plánu zaneseny dopravní stavby - I/20 navazující na Studentskou. Možná trochu kontroverzní stavba I/27, která by měla propojit Karlovarskou, Přemyslovu a následně Sukovu a Borskou, necháváme v územním plánu do budoucna silniční systém Roudná," vyjmenoval Šindelář. Na námitky Michala Vozobule z opoziční TOP 09 proti některým komunikacím řekl, že prioritou je dostavba západního okruhu a silnice I/20, až pak bude město muset vyhodnotit dopravní požadavky Severního Předměstí a rozhodnout, zda je nutná stavba dalšího propojení této oblasti s centrem.
Proti přijetí nového územního plánu vystoupil právní zástupce skupiny Amadeus, která se s městem soudí kvůli neuskutečnění stavby obchodního centra na Americké třídě. "Přijetím územního plánu v navržené podobě bohužel znamená, že díra po bývalém kulturním domu Inwest bude i nadále hyzdit srdce Plzně," řekl. Územní plán podle něj obsahuje rozpory a nejasnosti ve využití prostoru. Navrhovaný dokument se nelíbil ani některým občanům z Košutky. Namítali zejména, že územního plánu umožní na už tak zastavěném sídlišti ještě zahustit zástavbu na úkor zeleně a veřejných ploch. Podle Šindeláře přišlo během projednávání územního plánu kolem 250 připomínek, části z nich bylo vyhověno a byly zapracovány do územního plánu, část byla zamítnuta.
Často se opakovaly otázky na ochranu území Bezovka před nevhodnou zástavbou a o návrhu tras nových komunikací. Největší počet námitek byly požadavky na rozšíření dalších ploch pro výstavbu.
Sdílet / hodnotit tento článek