REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Úchvatné schodiště vypadá jako tornádo zamrzlé v pohybu

Jak asi vypadá tornádo, které namaluje mistr hororové animace Tim Burton? Pravděpodobně tak, jak jej izraelský architekt-designér Oded Halef postavil v tel-avivském Amot Atrium Tower. Vytvořil tak netradiční interiér hodný obdivu.

S výškou 132 metrů a třiačtyřiceti podlažími patřila Amot Atrium Tower na chvost top dvacítky největších budov v izraelském Tel Avivu. Nyní se ale zapsala do historie zcela mimořádnou stavbou, která stojí na pomezí kuriozity a mistrovské skulptury.

V přízemní lobby vyrostla podle projektu architekt-designéra Oded Halefa struktura skutečně nevšedního schodiště, které připomíná vzpínající se masu ohromného tornáda. I když na první pohled působí dojmem určité křehkosti, jako model poskládaný ze sirek, je ve skutečnosti velice pevný a odolný.

Skulpturální točité schodiště sice není divem světa...

...ale za zhlédnutí rozhodně stojí. Nejrůznější zahraniční média se předhání v superlativech, kterými se snaží popsat "aktivní propozice celého objektu" nebo jeho "masivní dynamičnost", ať už to znamená cokoliv. Pravdou zůstává, že takový kousek má něco do sebe, a nese v sobě kombinaci inspirativního designu a řemeslné zručnosti.

Ta je zvláště důležitá, protože by se nemělo zapomínat na člověka, který fyzicky celé dílo během osmnácti měsíců vytvořil: Tomer Gelfand. To jemu prošlo rukama (pokud by se seskládaly za sebou) 9000 metrů kusů dřeva, které vlastnoručně pro toto dílo opracoval.

Vize izraelského architekta spočívala ve vytvoření impresivní struktury, inspirované neohraničenou a pohyblivou spirálou. „Chtěl jsem zachytit pohyb a jeho energii," dodává Halef. A nutno dodat, že si počínal nadmíru úspěšně.

Foto: Itay Sikolski

Energie nepolapitelného živlu

Ve sterilní prostoře vstupního proskleného lobby, na ploše více než 1000 metrů čtverečních, vytvořil velmi přitažlivou skulpturu sahající v úrovni posledního schodu do výše čtrnácti metrů. Tornádo se prolíná prvními čtyřmi patry, obkružuje svými křivkami jasně definovaný prostor a jakoby žije uvnitř jeho zdí svým vlastním životem.

Kulminuje přitom téměř na samém vrcholu, a to v podobě vyhlídkové plošiny rozšířeného mezaninu, odkud můžete přehlédnout část "Diamantové" čtvrti, jak je celá lokalita bankovních zdejších ústavů přezdívána. Výhled sám je přitom limitován vývojem oblasti.

To, co lze přehlédnout dnes nebude pravděpodobně už za pár desítek let k vidění. Celá čtvrť se totiž velmi rychle rozvíjí, a spolu s tím se mění i kvalita a šíře záběru scenérie. Tato vzdálená a přesto se přibližující limita však neubírá celému zmrzlému tornádu na působivosti.

Jednou věcí je návrh a myšlenka, druhou ale pak realita. V tomto případě byl zapotřebí ke ztvárnění tak radikálního designu skutečně ambiciózní a schopný člověk. Oded Halef ale neomylně vsadil na místního umělce, řezbáře a truhláře, Tomera Gelfanda, který s pomocí stavebního inženýra Doron Shaleva (jehož druhou specializací je aeronautika) dotáhl ambiciózní vizi do strhujícího finiše.

Zatímco Shalev vypracoval nosnou kovovou konstrukci (s detailním propočtem optimálního zatížení), vlastní skelet díla, Gelfand podle jednoduchých črtů dával dohromady celkovou kompozici díla. Ta se sestávala ze dvou ohromných bloků rozděleného tornáda, které byly do sebe zapojeny a posléze obloženy dřevem.

Dokonalá ruční práce

Práce na této vnější obálce schodiště nebyla vůbec lehká. Již zmíněných 9000 metrů délky opracovaných částí zdaleka neodpovídá množství nevyhovujících kousků, které buď při opracování praskly, nebo nezapadly na své místo. I to je další unikát zmrzlého tornáda. Přestože odráží ve svých tvarech na dvanáct různých odstínů dřeva, po celý průběh křivek se jedná o tentýž materiál: topol.

Foto: Itay Sikolski

Není přitom nijak namořen ani barevně ošetřen, pracovalo se výhradně s přírodními tóny dřeva, vycházející z různého vybarvení kousků různého stáří a odrážejících lokální klima růstu toho kterého stromu. „Každý kousek přesně zapadá na své místo, není nahraditelný jiným, je konkrétně pro danou pozici na schodišti vybrán," dodává Gelfand. I proto trvalo vlastní sestavování rok a půl.

Preciznost provedení byla dána i metodou zpracování. Jednotlivé obkladové kousky byly řezány laserem (CNC řezačkou), aby přesně zapadly, kam bylo třeba. Aby byl Gelfand schopen skutečně trefit, kam daný profil zasadit, pracoval i s moderním MRI skenerem. Díky barevnému vyznění a dokonalému souladu obkladové vrstvy vznikl skutečně dynamický obraz tornáda, který pocitově odráží hloubku celého vjemu.

Výsledná kombinace neo-modernismu a ruční "etnické" zpracování dodalo celému prostoru vnitřního lobby Amot Atrium Tower naprosto kouzelný dojem.

Jako detail z jinak ohromujícího zážitku při pohledu na zamrzlé tornádo pak působí informace, že celé organické schodiště (díky svému specifickému způsobu výroby a ruční práci) bylo coby mimořádný příklad efektivity (ať po stránce uspořeného materiálu či zdrojů) ohodnoceno platinovou certifikací LEED.

Údaje o projektu

Název projektu: Tornado Staircase
Lokalizace: Amot Atrium Tower, Tel Aviv - Yafo, Izrael
Architektonické studio: Oded Halef
Rok dokončení: 2016
Projektový tým: Oded Halef,Doron Shalev, Aviva BenAri, Daria Tsoy
Hlavní dodavatel stavby: Amot Ltd.
Provedení nosné konstrukce: Adoram company
Truhlářské a tesařské práce: Tomer Gelfand
Nasvícení objektu: Orly Alkabes
Plocha: + 1000 m2
Výška: 14 m

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Tom Ferguson Photography

Nekonečné křivky. Interiér obchodu se suvenýry připomíná jeskyni

Organicky proměnlivá, a přitom neživou přírodou vytvořená struktura. Něco, co dokáže vykouzlit miliarda vodních kapek v krápníkové jeskyni, nebo vítr udělat s nekonečným množstvím zrnek písku na poušti. Taková je inspirace pro design stropu části muzea v katarské Dauhá.

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Barevná renovace rodinného domu, která vám vyrazí dech

Pocta kubismu, práce šíleného architekta nebo ve své podstatě vizuálně nesmírně zajímavé dílko? Když se do projektu renovace poněkud fádního rodinného sídla zapojil architekt Kazuyasu Kochi (KAS), vzniklo nakonec obydlí, které vám dá poznat jaké to je „žít v optické iluzi“.

Organická sauna na břehu jezera

Organická sauna na břehu jezera

Saunování v divoké přírodě je požitek sám o sobě. V kombinaci s moderní architekturou však nabízí mnohem víc. Příkladem je sauna připomínající jeskyni, ve které je možné spočinout na vlnách z cedrového dřeva. Odvážný projekt u jezera Grotto v kanadském Torontu je dílem tvůrců z ateliéru Partisan.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA