REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bratislava nestíhá postavit náhradní byty, přijde tak o desítky milionů korun

Slovenské metropoli hrozí, že v příštím roce přijde v přepočtu o desítky milionů korun. Samospráva přiznala, že nestihne obyvatelům bytů s regulovaným nájemným, které chtějí majitelé vypovědět, postavit slíbené náhradní bydlení. Nájemníci zůstanou v dosavadních bytech a samospráva bude muset vlastníkům bytů s regulovanou činží od ledna kompenzovat vzniklé ztráty.
Bratislava hrad město byty

Slovenský parlament před pěti lety schválil zákon, který majitelům bytů umožnil vypovědět z nájmu lidi s regulovanou činží. Nemajetní nájemníci mohli požádat samosprávu o přidělení nájemného bydlení, jehož výstavbu se zavázal podpořit stát. Nájemníci zároveň mohou zůstat ve stávajících bytech až do převzetí bydlení od obcí a měst, od roku 2017 ale samospráva bude muset kompenzovat majitelům bytů rozdíl mezi tržní a regulovanou činží.

Bratislava, kde je podle dostupných informací nejvíce bytů s regulovaným nájemným, by měla nájemníkům přidělit 580 náhradních bytů. "Je důležité, aby žadatelé věděli, že navzdory tomu, že hlavní město do konce roku nedokáže zajistit všechny náhradní byty, mají zákonný nárok zůstat v restituovaných bytech až do doby, než jim poskytneme bytové náhrady," uvedl primátor metropole Ivo Nesrovnal.

Výši zmiňované kompenzace vlastníkům bytů s regulovanou činží Bratislava vyčíslila na asi čtyři miliony eur (108 milionů korun) ročně. Tato částka odpovídá zhruba pětině toho, co město vynakládá na kulturu, sport, podporu služeb a cestovního ruchu.

Bratislava připravila několik projektů pro výstavbu náhradních bytů, v jedné z lokalit by stavební práce měly začít ještě letos. Město upozornilo, že obstarání nových bytů komplikuje nedostatek vhodných pozemků ve vlastnictví samosprávy.

Slovensko kvůli regulovanému nájemnému prohrálo již několik sporů u Evropského soudu pro lidská práva, který zavázal zemi vyplatit odškodné majitelům bytů s nájemníky s regulovanou činží.

Regulované nájemné chrání nájemníky v bytech, které se po znárodnění v době komunismu dostaly po roce 1989 zpět do vlastnictví původních majitelů. Vlastníci těchto staveb dlouhodobě upozorňovali, že regulované činže jsou nižší než tržní nájemné.

Regulované nájemné se na Slovensku vztahuje jen na zlomek z celkového počtu bytů. Mnoho obyvatel v minulosti využilo možnost odkoupit byt za výhodnou cenu do osobního vlastnictví. Toto právo ale neměli nájemníci v restituovaných bytech.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, rainer-fuhrmann

Průzkum: Třetina lidí se špatnou dopravou do práce se chce přestěhovat

Třetina lidí, která považuje dopravní dostupnost z bydlení do práce za špatnou, se chce přestěhovat. Celkem 37 procent Čechů zaznamenalo, že se situace s dopravou za poslední rok zhoršila, více než polovina respondentů ji považuje za stejnou a podle šesti procent se zlepšila. Zhoršení dopravy do práce oproti loňsku…

Jičín, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, ccat82

Jičín potvrdil výsledky 19 dražeb pozemků pro rodinné domy v areálu kasáren

Zastupitelé Jičína dnes potvrdili výsledky nedávných dražeb pozemků pro stavbu rodinných domků v atraktivním areálu bývalých kasáren. Současně schválili takzvané plánovací smlouvy s úspěšnými dražiteli. Řekl to mluvčí radnice Jan Jireš. Z 34 nabízených parcel zájemci vydražili 19 pozemků. Město by za ně mělo získat…

Zdroj: Fotolia – M. Destina

Chcete si založit evropské „eseróčko“?

EU inc., první součást tzv. 28. režimu je na světě. Jde o vznik evropské společnosti – tzv. EU Inc. –, pro kterou by platila stejná pravidla napříč EU, ať už by byla založená kdekoliv.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, sondem

Arnika: Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb

Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu. Arnika to uvedla v tiskové zprávě. Již dříve varovala, že nová podoba zákona bude sloužit hlavně…

Ilustrační foto, Liberec. Foto: redakce

Zahájení participativní debaty nad novou Strategií regionálního rozvoje 28+

Ministerstvo pro místní rozvoj pokračuje v přípravě nové Strategie regionálního rozvoje ČR 28+, která určí hlavní směřování regionální politiky po roce 2027. Do tvorby klíčového dokumentu pro rozvoj území se nyní zapojili zástupci krajů, měst, obcí, akademické sféry, neziskových organizací i státní správy.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia

MMR: Funkce nové stavební správy lze zajistit s polovinou současných zaměstnanců

Funkčnost vznikající centrální stavební správy lze podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zajistit se zhruba 50 až 60 procenty současného počtu pracovníků na stavebních úřadech. Podle odhadů ministerstva by pod nově vzniklé úřady přestoupilo bez problémů zhruba 30 procent zaměstnanců. Dalších 30 procent tuto…