Realita v Česku
Jak bylo řečeno v předchozích článcích úspory tepla může přinést omezování vnitřní teploty, zateplování a utěsňování (což jsou postupy, jaké se u nás praktikují), čtvrtý bod odstranění přetápění regulováním otopné soustavy je buďto ignorován nebo špatně vykládán. Výsledkem je totální rozvrácení funkce kombinované výkonové regulace a z toho plynoucí neefektivní provoz vytápění projevující se tím, že v místnostech takto řízených osciluje úroveň vnitřní teploty mezi stavy přetápění a nedotápění. Pokud by někdo namítal, že v průměru je to tedy v pořádku, nabízí se srovnání se známou scénkou komika Felixe Holzmanna s půlkou kuřete k obědu. Podobná absurdita jistě pobaví, ale pouze tehdy, dokud se člověka nezačne týkat osobně.
Pár slov na vysvětlenou
Otopná soustava bytového domu byla navržena na konkrétní provozní stav a ten nelze svévolně měnit v žádné z vytápěných místností. To si mohou dovolit vlastníci rodinných domků, kteří svými laickými, byť jistě dobře míněnými, zásahy do regulace mohou způsobit problémy maximálně tak sami sobě. V bytových domech s ústředním vytápěním ale každé pootočení termostatickou hlavicí vyvolá reakci jak v sousedních místnostech, tak v místnostech, do kterých je teplo distribuováno tou samou stoupačkou, tedy u jiných nájemníků či spoluvlastníků. Někdo pak platí teplo, které využívá druhý, další se třeba vůbec garantované dodávky tepla nedočká, a ten, který teplo přes zeď sousedům krade, je oceňován za úsporné chování. Zkrátka slovy klasika: „Anarchie a totál chaos!“ Stav, kdy důsledky svévolného chování jednoho padají na hlavy i všech ostatních, by snad měl být ve fungující společnosti absolutně nepřijatelný.
A co na to úředníci?
Ti v tom mají samozřejmě jasno. Jednoznačnou škodnou jsou pro ně nezodpovědní občané, kteří místo toho, aby seděli nepřetržitě 24 hodin denně a 7 dní v týdnu doma u radiátorů a regulovali jejich výkon podle vývoje venkovních teplot a aktuální výše působících tepelných zisků, tak chodí do práce, zabývají se nedůležitými činnostmi, anebo dokonce spí! Tak na takovéhle ptáčky je třeba si posvítit. Od nynějška budou mít na radiátorech povinně připevněnu krabičku, která sice podobně jako teploměr reaguje na teplotu, ale budeme se tvářit, že měří teplo. A podle náměru krabiček budou občané platit. To by bylo, aby se s teplem nenaučili správně hospodařit. Nevadí, že je to celé nesmysl, že mícháme hrušky a jablka, hlavně, že vykazujeme činnost!
© Fotolia.com - kzenon
Malé srovnání
Takže zatímco automobily jsou povinně vybavovány spoustou asistenčních systémů, jako je například ABS nebo hlídání tlaku v pneumatikách, jejichž přítomnost se vysvětluje nedokonalostí člověka bezpečně zabrzdit v krizové situaci (budiž) nebo neschopností poznat, že nemá dostatečně nafouknuté gumy (???), tak v obytných budovách najednou úředníci přisuzují člověku nadpřirozenou schopnost dokonale reagovat na neustále a nepředvídatelně měnící se okrajové podmínky a provozovat vytápění s maximální energetickou účinností…
Mají nás snad současně za úplné idioty a výjimečné génie? Ne, jen mezi oběma mezními stavy volí tak, jak se jim zrovna hodí. Možná jsou k tomuto chování motivováni vlivnými lobbistickými skupinami, možná jen absentovali při hodinách fyziky. Nevím. Každopádně v konečném důsledku škodí jak občanům této země, tak i životnímu prostředí, jehož ochranou se neustále zaštiťují.
Smutné je, že si to necháváme líbit. Jakoby nám snad bylo úplně jedno, že i zde to bude nalajnované jednou pro vždy.
Sdílet / hodnotit tento článek