REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak poznat problémy s vysokou vlhkostí v bytě či v domě

Ačkoli se vysoká vlhkost projevuje mnohdy nenápadně, může značně znepříjemnit váš život. Pocit špatného vzduchu v interiéru, mokré mapy na stěnách, případně pohled na vlhkoměr, napoví, že něco není v pořádku. Proč je nadměrná vlhkost doma takový problém? Ohrožuje zdraví, má negativní ekonomické dopady a nepříznivě tak ovlivňuje kvalitu bydlení.

Řešení problému musí vždy předcházet stavební průzkum. Dle povahy poruchy se zvolí řešení, někdy se jedná o náhradu hydroizolace, jindy výměna vadných instalací vodovodu. V případě kondenzace vzdušné vlhkosti na stěnách pomůže zpravidla správné vytápění, větrání a zateplení objektu.

Standardní vlhkost by v domácnostech měla být mezi 50 až 60 %. Vysoká vlhkost může být způsobena průnikem vody zvnějšku nebo z poruch instalace. Souvisí také s běžnými činnostmi v domácnosti, jako jsou vaření nebo sprchování, při nichž se kondenzují páry na oknech či chladných stěnách.

 Jak poznáte, že máte v bytě příliš vysokou vlhkost? Shrnuli jsme pro vás její nejčastější projevy:

    • Orosená okna

      Orosení oken je způsobeno vysokou relativní vlhkostí v místnosti. Dále na něj má vliv kvalita oken. Okno jako málo kvalitní výrobek má například malou stavební hloubku okenních profilů, malou hloubku zasklívací spáry apod. Problémem může být i špatné usazení a parotěsná izolace okenní výplně v připojovací spáře. Pokud je okno špatně osazeno v nezatepleném ostění vzniká tepelný most – chladné místo kde kondenzuje voda. Kde voda kondenzuje, tam se často vyskytují plísně, které poškozují materiál a působí nevábně, zvláště černé výkvěty jsou nebezpečné pro zdraví.

    • Zatuchlý vzduch

      Vysoká vlhkost v bytě je cítit, především při příchodu z venkovního prostředí. Ani při pravidelném větrání se necítíte komfortně, špatně se vám dýchá a připadáte si jako v prádelně. Špatně schne prádlo i vytřená podlaha. I to způsobuje vysoká vlhkost vzduchu v interiéru.

    • Voda na půdě či ve stropě

      Průnik vody ze střechy může být způsoben prasklou střešní taškou či chybným spojem krytiny. Pod hlavní krytinou sice je pojistná hydroizolace, ta ale ve střešním souvrství slouží k odvodu vody, která zkondenzuje na vnitřním povrchu tašek a odkápne, neslouží jako náhrada poškozené hlavní krytiny! Tu je nutné co nejrychleji vyměnit. Neřešené zatékání ohrožuje především tepelnou izolaci i dřevěné prvky krovu. Pokud voda proteče i skrz tepelnou izolaci, poškodí sádrokartonové podhledy.

Vlhké zdivo v suterénu způsobené nefunkční svislou izolací stěny. Zdroj: redakce ESTAV.cz

  • Vlhké povrchy zdí

    Na stěnách se tvoří vlhké či solné mapy a plíseň, stěny jsou navlhlé, hrozí také poškození nábytku, podlah a dalšího vybavení. Může docházet k odpadávání malby nebo omítky. Vlhkost se bude držet především za nábytkem – kuchyňská linka, šatní skříň atd. kde neproudí vzduch a vlhkost se neodvětrává.

    Vlhkostí se zhoršují tepelněizolační parametry stěn a dochází tak k vyšším energetickým ztrátám. Při vysoké vlhkosti zdí či korozi dochází navíc k porušení statiky a znehodnocení domu.

    Vlhké mapy na stěnách mohou být způsobeny vysokou relativní vlhkostí, nedostatečným zateplením ale i průnikem vody z vadných instalací či zemní vlhkostí při nefunkční hydroizolaci. Vlhkost stěn může být způsobena i shora, zatékáním ze střechy či nefunkčního okapu.

  • Plísně

    Průvodním jevem vysoké vlhkosti jsou plísně. Nadměrná vlhkost vzduchu tak představuje zdravotní rizika, jelikož vytváří ideální podmínky pro vznik plísní. Některé plísně jsou karcinogenní a přispívají také ke vzniku alergií. Nejohroženější skupinou jsou děti.

 „Máte doma v rozích a koutech mokré fleky či dokonce plísně a nevíte z čeho? Příčinou je téměř vždy nízká povrchová teplota omítky na vnitřní části obvodové stěny ve spojení s vysokou relativní vlhkostí vzduchu. Krátkodobým řešením je intenzivní klasické větrání okny, které vlhkost sníží. Pokud větrat nebudete, pak vysoká relativní vlhkost vzduchu bude problémem. Ta by měla být v ideálním případě mezi 50 až 60 %. U relativních vlhkostí vzduchu nad 80 % už rosné body vznikají prakticky kdekoliv a bez častého pravidelného větrání okny či pomocí automatického větracího systému se tento stav nezlepší.  Ideálním dlouhodobým řešením mokrých fleků a plísní je zateplení stěny z její vnější, případně vnitřní strany. Díky zateplení zamezíte kondenzaci vodní páry v chladném místě a eliminujete tím tak vznik plísní, které jsou často příčinou alergií či jiných respiračních potíží,“ dodává Ing. Karel Sedláček, Ph.D., manažer technické podpory Divize ISOVER společnosti Saint-Gobain

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?

Plesnivé stěny a kouty místností - kde je příčina?

Plíseň v koutech stěn, za kuchyňskou linkou nebo u podlahy se vyskytuje v mnoha domácnostech. Je to problém, který je nutné řešit, jelikož se jedná o naše zdraví. Plísně produkují nebezpečné výtrusy, které při dlouhodobém dýchání způsobují chronické potíže. Proč a kde vznikají a jak se jim bránit?

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Základy fyziky vlhkého vzduchu přehledně a srozumitelně

Pochopení problematiky rosení na vnitřním (interiérovém) líci stavební konstrukce – ať už to jsou okna, dveře či stěny, se úzce odvíjí od znalosti stavební fyziky. Pokusíme se zde alespoň o základní exkurzi do světa, který hýří zaklínadly jako rosný bod, kondenzace či relativní vlhkost vzduchu.

Tepelně technické problémy podkroví

Tepelně technické problémy podkroví

Vlhkostí poškozené a pokroucené sádrokartony, orosená střešní okna, průvan v podkroví skrze konstrukci - to jsou jen některé nemoci, jaké postihují půdní vestavby nebo chcete-li obytná podkroví. Pokud se nejedná o havárii a protečení střechy jako ochrany proti dešti, jsou poruchy podkroví zapříčiněny nedostatečnou…