Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bude zákon o sociáním bydlení fungovat bez povinnosti obcí mít sociální byty?

Zákon o sociálním bydlení bez stanovení povinnosti zajistit potřebným byt a s dobrovolným zapojením obcí nebude podle zástupců iniciativy Mít svůj domov fungovat. Situaci lidí v nouzi nevyřeší a nezlepší. Iniciativa to dnes uvedla v prohlášení. Upuštění od povinnosti obcí poskytovat sociální byty odmítá. Reagovala tak na dohodu koaličních politiků na principech chystaného zákona. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) věří tomu, že obce budou dobrovolně chtít sociální byty mít a přidělovat, a to kvůli získání peněz od státu.
Bude zákon o sociáním bydlení fungovat bez povinnosti obcí mít sociální byty?

Iniciativa Mít svůj domov sdružuje devět desítek organizací na pomoc dětem, seniorům, postiženým či lidem v nouzi. Před týdnem vyzvala vládu, aby do konce ledna schválila a do Parlamentu poslala návrh zákona o sociálním bydlení, jinak se do voleb nestihne.

Norma měla původně platit teď od ledna. Na podobě ale nebyla shoda. Ve čtvrtek se koaliční politici dohodli, že obce mohou sociální bydlení mít dobrovolně, finance má mít na starosti Státní fond rozvoje bydlení a upřesní se okruh lidí, kteří budou mít na pomoc nárok. Navrhovaný státní úřad, který by za nezapojené obce sociální byty poskytoval, z návrhu vypadl. Ministryně pak řekla, že všechny strany udělaly ústupky a zákon je možné do voleb stihnout. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zopakoval, že prosazení normy je priorita.

"Vládě se podaří příslovečné: Vlk se nažral a koza zůstala celá. Vláda splní svůj slib, že bude přijat zákon o sociálním bydlení, a přitom nikdo nebude muset řešit problémy lidí, kteří žijí v nedůstojných podmínkách," uvedla Magdaléna Poláková z organizace Asistence.

Ministryně řekla, že věří tomu, že se obce do systému dobrovolně zapojí a sociální byty budou potřebným poskytovat. Zapojení jim totiž zajistí peníze od státu, které by jinak nemusely dostat. Podle návrhu zákona by radnice, které se do systému přihlásí, měly mít obecní fond sociálních bytů. V něm by byly byty obecní či nasmlouvané od jiných majitelů. Na investice, provoz a sociální práci by měly dotace od ministerstev.

Podle Marksové by zákon, který by obcím nařídil mít povinně sociální bydlení, neměl šanci na přijetí. "Jestliže v připomínkách Sdružení místních samospráv a Svaz měst a obcí řekly, že zákon je pro ně přijatelný jen tehdy, když vstup do sociálního bydlení bude aspoň na začátku dobrovolný, tak bez toho ho nemáme vůbec šanci prosadit ani ve Sněmovně, ani v Senátu," řekla ministryně. Podle ní zkušenosti v Parlamentu ukázaly, že norma se souhlasem měst a obcí mívá pak podporu "přes celé politické spektrum".

Vládní politici se dohodli také na tom, že se v prvních letech zapojování obcí ověří, po pěti letech by pak novela případně mohla stanovit obcím povinnost mít sociální byty. "Podobná pilotáž zde probíhá dvacet let. Obce zatím svůj bytový fond rozprodaly za pakatel a čerpaly dotace na sociální byty, které pak nabízely lidem, kteří to často vůbec nepotřebují," uvedl šéf Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

Podle Polákové vládní koalice při rozhodování nevzala v potaz veřejné mínění. Podle nedávného průzkumu 71 procent dospělých uvedlo, že by měl existovat zákon s povinností obcí mít sociální byty. Z lidí nad 55 let si to myslelo 82 procent. Tento názor měly čtyři pětiny příznivců a voličů ČSSD, ANO a KDU-ČSL a přes 70 procent voličů ODS a TOP 09.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

REKLAMA