REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Brno zvažuje nový územní plán či návrat ke konceptu z roku 2012

Brněnští zastupitelé mají rozhodnout o tom, zda město začne připravovat zcela nový územní plán nebo se vrátí ke konceptu plánu, jehož pořizování se zastavilo v roce 2012 kvůli zrušeným zásadám územního rozvoje Jihomoravského kraje. Některé spolky se postavily proti možnosti návratu ke staršímu konceptu a požadují vypracování nového, řekla dnes na tiskové konferenci Hana Chalupská z organizace Nesehnutí Brno. V programovém prohlášení koalice je tvorba plánu nového. Vedení města o problému diskutuje i s dotčenými správními orgány, řekl to náměstek primátora Martin Ander (SZ).
Brno, špilberk, hrad, katedrála

Problematika byla na programu úterního zastupitelstva. Bod je však stažený, protože podle Andera je potřeba ještě vyřešit řada věcí.

K organizaci Nesehnutí se připojilo také Hnutí Duha. Starší koncept územního plánu se jim nelíbí obsahově, zároveň upozorňují na nesoulad konceptu s loni schválenými zásadami územního rozvoje. Upozorňují na to, že koncept je prakticky hotový a jeho úprava dle současných požadavků může být komplikovanější a dokonce dražší než tvorba plánu nového.

Ander, který má územní plánování na starosti, si dal zpracovat právní posudky od čtyř právních kanceláří. Všechny doporučují opuštění konceptu a vytvoření plánu nového. Město jej nutně ke svému rozvoji potřebuje, protože současný plán je z roku 1994 a neodpovídá potřebám. Usilovně se také proto pracuje na souboru aktualizací, které mají odblokovat omezenou možnost výstavby domů či různých veřejných staveb.

Dlouhodobě je zřejmé, že se nepodaří územní plán vydat do roku 2020, jak to požaduje stavební zákon. Podobný problém má i Praha a některá jiná města. Proto poslanci projednávají novelizaci, která by termín o dva až tři roky prodloužila. "To je jeden z důvodů, proč s rozhodnutím ještě vyčkáváme," řekl Ander.

Spolky konceptu vytýkají například to, že se v něm počítá jen s odsunem hlavního nádraží, ačkoli tato otázka dosud nebyla rozhodnuta. "To je jedna z klíčových záležitostí. Vždyť v zadání existujícího konceptu je pouze odsunuté nádraží," uvedl Ander. Koncept také neobsahuje územní rezervu pro dálnici D43, o jejíž trase se rozhodne pravděpodobně v roce 2020. "Také se nám nelíbí, že koncept umožňuje další zástavbu nákupními centry na jihu a na severu. Nejenže se zabírá kvalitní orná půda, ale také to klade obrovské nároky na dopravu v těchto směrech," uvedla Chalupská.

Město už práce na územním plánu zahájilo. Pracuje na takzvané vizi prostorového rozvoje města, od níž se mají odvíjet další konkrétnější práce na využití území. "Je zřejmé, že koncept by bylo nutné zcela přepracovat. Proto se nám jeví jednodušší dělat plán nový," řekla Chalupská.

Ander uvedl, že na pokračování v konceptu trvají úředníci ministerstva pro místní rozvoj a krajského úřadu. "Je otázka, nakolik je zadání konceptu odlišné od toho, co chce město nyní. Pokud bychom zadání aktualizovali podle současných požadavků, vyjde to nakonec téměř stejně, jako bychom tvořili plán zcela nový," řekl Ander. Rozhodnutí, zda nový plán, či pokračování v konceptu, by podle něj mohlo padnout do prázdnin.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dudlajzov

Letos se už v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně dvojnásobek

Za tři čtvrtletí letošního roku se v Praze prodalo 5350 nových bytů, meziročně téměř dvakrát více. Oproti celému loňskému roku je to o 34 procent více. Vyšší poptávka se promítla také do cen bytů. Metr čtvereční v pražské bytové novostavbě stojí 160.720 korun. Meziročně je to nárůst o 6,8 procenta a oproti druhému…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia ftfoxfoto

K digitalizaci stavebního řízení se Sněmovna mimořádně sejde 6. listopadu

K poslanecké novele stavebního zákona, která má pomoci překlenout potíže s digitalizací stavebního řízení, se poslanci sejdou 6. listopadu v 18:00. Mimořádnou schůzi k tomuto jedinému bodu dnes svolala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). ČTK to sdělil její mluvčí Martin Churavý.

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia

Stavební výrobu snižuje drahé financování a menší výstavba budov

Stavební výrobu v České republice významně snižuje nedostatečná výstavba pozemních staveb, tedy například bytových domů či kanceláří. Může za to převážně drahé financování a ekonomická nejistota. Ochromení stavebních řízení v souvislosti s digitalizací se ale na dnes zveřejněných datech Českého statistického úřadu…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, fotofabrika

Trutnov bude kupovat byty pro mladé rodiny. Hledá je na volném trhu

Třicetitisícový Trutnov hodlá na volném trhu kupovat byty a rozšířit o ně svůj bytový fond. Radnice by chtěla byty především nabídnout k nájmu mladým rodinám a motivovat je k tomu, aby ve městě zůstaly. Aktuálně má město zájem o koupi dvou bytů o velikosti dvou až tří pokojů. Radnice předpokládá, že by na koupi bytů…

Jiří Sedláček, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

České firmy by mohly mít na výstavbě Dukovan zakázky až za 240 mld. Kč

České firmy by mohly na výstavbě dvou nových jaderných reaktorů v Dukovanech získat zakázky až za 240 miliard korun. V Plzni to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). S jihokorejským prezidentem Jun Sok-jolem navštívil podniky Doosan Škoda Power a Škodu JS, jež mají být významnými subdodavateli korejské společnosti…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

REKLAMA