Projekt štědře koncipovaného obytného domu z Ruska, přesněji z Ťumenské oblasti, jsme zatím našim čtenářům ještě nepředstavovali. A ukazuje, že i ruští architekti své práci dobře rozumí, a dokáží dobře pracovat jak s terénem, tak i s elegantní úpravou provedení celého objektu k optimu místních podmínek.
Srdečné pozdravy z mrazivého východu
Obytný dům Landform House byl oficiálně dokončen v roce 2012, ale architekti ze studia A61 jej před médii drželi na přání majitele nějakou dobu pod pokličkou. Čekání se ale vyplatilo, a jejich realizace se dnes prakticky po pěti letech stává senzací. Proč?
Především díky výsledku, který vzešel ze selekce určujících prvků. Dle vlastních slov je architekti původně vnímali jako dialog mezi architekturou a krajinou, ale záhy dospěli do bodu, kdy jeden z těchto prvků musel být nutně podřízen druhému. A právě tento výběr se promítl do charakteru celého sídla, „Jako pevný startovní bod, od kterého se bylo možné odrazit."
Foto: Ruslan Bekshenev
Dům je obstoupen lesem a je plně navržen tak, aby do přírodního prostředí zapadl a nikoliv vyčníval. Napomáhají tomu zejména obkladové dřevěné desky z fasády, kterými je dům doslova obalen. Díky tomu ale navenek odráží své sepjetí s okolím. Ne vše ale zůstává v přírodním provedení. Například pro střechu domu byl zvolen jako základní materiál odolný kov.
Tady tradice a "pocit venkova" ustoupily prosté a logické účelnosti. Z hlediska údržby a náročnosti ruských zim (a metrů sněhové pokrývky) se totiž masivní střešní pláty jeví jako nejlepší varianta. Tato kombinace dřeva a kovu ale nepůsobí nepatřičně. Architekti podotýkají, že příliš mnoho jednoho stavebního prvku by posunulo význam celé stavby.
V tomto proporčním zastoupení se prý ale oba protiklady výtečně doplňují. A panoramatická střešní okna, stejně jako průhledy "vyplouvající na povrch ze stěn" zprostředkovávají současně záplavu denního světla uvnitř a rozšiřují monolit střechy, a přitom mu dodávají příjemný přírodní akcent. A uvnitř?
Foto: Ruslan Bekshenev
Velký dům pro širokou rodinu
Obytný dům Landform House nabízí díky svým vnitřním dispozicím velmi pohodlné bydlení pro početnější rodinu. Těžko říct, nakolik se A61 inspirovali ruskou tradicí, ale nenápadně celé sídlo připomíná luxusní daču. Jen zde se počítá s trvalým pobytem, a ne jen sezónní návštěvou.
Hlavní fasáda domu překrývá prakticky celý vnější objem stavby, zatímco podstatná část obytného domu je pořád zasunuta do svahu a ztrácí se v něm. Na první pohled tak Landform House klame případného diváka: vypadá mnohem menší, než ve skutečnosti je. Dva proti sobě vybíhající profily ve svahu i nízký nástup domu nad svahem celkově vytváří dojem sídla spíše skromného měřítka.
Ale teprve když se přiblížíte, začínají jednotlivé části domu dostávat jiný význam, a začnete chápat, jak "hluboká" stavba před vámi vlastně stojí. Přes tuto zdánlivě zbytečnou komplikovanost nepozbývá členění domu logiku, a uvnitř něj se dokážete snadno a intuitivně orientovat.
Vydatně k tomu přispívají i okenní otvory, které zvětšují a osvětlují vstupní dvoupatrovou halu. Už první dojem zanechá v návštěvníkovi hlubokou stopu, protože může sledovat, jak dynamicky tu architekt rozvrhl prostor. Znovu tu narážíme na podvědomou linku, která nás vede (podle situace) buď do pokojů ryze soukromých, nebo veřejných, společných. A opět nedochází k záměně.
Návštěvník je přirozeně naváděn otevřenými a prosvětlenými částmi společenských místností, nebo naopak decentními a lehce zšeřelými zákoutími, za kterými se obvykle nachází dveře do pokojů majitelů domu.
Foto: Ruslan Bekshenev
Estetika minimalismu
Hlavním tématem interiéru se stává vzdušnost a systém stupňovitě kaskády, od vstupních dveří klesající. Tudy také v horkých letních měsících proudí (z úrovně vyššího bodu svahu) chladný vítr od lesa, a postupně vane celým domem. Jednotlivé stupně této pomyslné kaskády, která se vine všemi třemi úrovněmi, spolu komunikují i po funkční stránce.
Návštěvníka by ale nemělo zarazit, že navzdory trochu okázale působivému provedení místností je interiér zařízen velmi jednoduše. V podstatě neustále vás tu provází opracované dřevo, obklady ze surové žuly s původní texturou, kov a sklo. Minimalistické provedení dotahuje do finiše i nenáročný rohový krb, nebo špičkově vyvedená kuchyně Ernestomeda.
„Šli jsme na úroveň několika málo základních materiálů, které podtrhují sepjetí s přírodou," říkají architekti. „Neměli jsme, stejně jako náš klient, žádný zájem na tom, abychom přeplnili místnosti zbytečnostmi. To, co sjednocuje interiér, není zahlcení podobně vypadajícími věcmi, ale estetika minimalismu."
Údaje o projektu
Název projektu: | Landform House |
Lokace: | Ťumenská oblast, Rusko |
Koncept: | Obytný dům |
Architektonické studio: | A61architects &YYdesign |
Vedoucí architekt: | Ruslan Bekshenev , Gulnara Morozova |
Klient: | Soukromá osoba |
Využitelná plocha: | 544 m2 |
Rok dokončení: | (2012) - 2016 |
Sdílet / hodnotit tento článek