REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Praha vybrala 12 pozemků pro stavbu až 500 nájemních bytů

Praha vybrala 12 pozemků, na kterých by mohla začít za tři roky stavět až 500 obecních nájemních bytů. Novinářům to řekl zastupitel a místopředseda komise rady pro Fond rozvoje dostupného bydlení Matěj Stropnický (SZ/Trojkoalice). Vyhlédnuté parcely jsou rozprostřeny po celém území Prahy a jejich stoprocentním vlastníkem je hlavní město. Ve fondu na rozvoj nájemního bydlení má město přes dvě miliardy korun. Náklady na stavbu domů nejsou zatím známy.
Praha, nájem, nové byty

"Řekli jsme si, že si uděláme přehled pozemků vlastněných Prahou, které jsou určeny pro výstavbu. Žádný takový přehled dosud neexistoval. Cílem výstavby nájemních bytů je, aby byly plnohodnotnou alternativou pro lidi, kteří se nechtějí zadlužit nebo je cena bytů pro ně na trhu nedosažitelná," řekl Stropnický.

Komise nalezla 505 parcel, z nichž nakonec vybrala 12, které jsou vhodné pro stavbu a stoprocentně vlastněné Prahou. Členové komise vyřazovali například pozemky menší než 500 metrů čtverečních, už na ně bylo vydáno územní rozhodnutí nebo pozemky zatížené restitučními nároky či s roztříštěnou vlastnickou strukturou.

Mezi vybranými pozemky jsou například parcely v Hlubočepech, Záběhlicích, Hostivaři, Libni nebo v Bohnicích. Komise vybrala i jednu na Vinohradech u Grébovky. "U tohoto pozemku tipuji, že bude otazník, protože je to drahá parcela," řekl Stropnický.

Vybrané pozemky už byly projednány s příslušnými magistrátními odbory. "To jsou ta klíčová kulatá razítka, abychom se pak nezdržovali. Máme tak předběžné souhlasy odborů, že výstavbu lze uskutečnit," řekl Stropnický.

Pokud by město stavělo na všech 12 pozemcích, vzniklo by podle odhadu asi 500 bytů o ploše 24.617 metrů čtverečních.

Nyní by měla městská rada zadat vznik ověřovací studie, která zjistí, zda na vybraných pozemcích jsou inženýrské sítě nebo přípojky. Následovat bude architektonická soutěž, vytvoření projektu a projektové dokumentace, územní a stavební řízení a veřejná soutěž na zhotovitele domů. "Časový odhad do začátku výstavby je zhruba tři roky," řekl Stropnický. Část bytů by měla být pronajímána komerčním způsobem.

Ve fondu pro rozvoj bydlení mělo město k 31. prosinci 2016 zhruba 2,029 miliardy korun, většina peněz je z už uskutečněné privatizace. Cílová částka po jejím dokončení má být 3,4 miliardy korun.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Zdroj: Adobestock – Fotomek

Změny DPH ve stavebnictví

Co se mění? Např. jsou změny v osvobození od DPH v případě prodeje nemovité věci, bude rozšířena možnost aplikovat sníženou sazbu daně u výstavby bytových domů aj.

Zdroj: Fotolia

Vize chytrých regionů v představení Česka na EXPO 2025 v Ósace

V rámci svého byznysového programu v Českém národním pavilonu ve dnech 8.–10. července 2025 uvede Týden autonomních technologií. Návštěvníkům nabídne špičkové inovace v oblasti chytré mobility, bezpečnostních systémů a digitalizace infrastruktury.

Ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Gina Sanders

Modernizace vedení, které způsobilo páteční výpadek, vyjde na 1,7 mld. korun

Modernizace vedení V411, u nějž přetržení kabelu v Ústeckém kraji vedlo k pátečnímu rozsáhlému výpadku elektřiny v Česku, začne v příštím roce. Výstavba nového zdvojeného vedení vysokého napětí, která byla plánována ještě před touto událostí, by měla vyjít přibližně na 1,7 miliardy korun. Hotovo má být v květnu 2027.…

Rodný dům E. W. Korngolda v Brně. Zdroj: Brode Capital

V centru Brna vzniká Rezidence Korngold

Citlivě pojatá rekonstrukce historické budovy z přelomu 19. a 20. století nabídne moderní bytové jednotky i obchodní prostor. Název projektu odkazuje na slavného brněnského rodáka, hudebního skladatele Ericha Wolfganga Korngolda, který se v tomto domě narodil.

Zdroj: Fotolia

Senát schválil urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie

Senát schválil zákon o urychlení využívání obnovitelných zdrojů energie (OZE). Tento krok není jen zásadní pro modernizaci české energetiky, ale zároveň představuje klíčový milník potřebný pro rozhodnutí Evropské komise o výplatě další platby z Národního plánu obnovy (NPO). Zákon nyní míří…

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, Jim Vallee

Ekologové: Neschválení energetického zákona by byl krok zpět pro českou energetiku

Ekologické organizace, které oslovila ČTK, varují, že neschválení novely energetického zákona, známé jako lex plyn, by znamenalo krok zpět pro českou energetiku. Senát návrh ve středu večer vrátil Poslanecké sněmovně k projednání. Přestože senátoři nezpochybnili klíčové prvky normy, navrhli úpravy, zejména v oblasti…

Ilustrační obrázek, Adobestock, roman

Chaty a chalupy v pololetí zdražily meziročně o 8,8 % na 3,2 mil. Kč

České chaty a chalupy v letošním prvním pololetí zdražily v průměru o 8,8 procenta na 3,2 milionu korun. Nejnovější rekreační nemovitosti v nejlepších lokalitách se ale mohou prodávat i za 6,4 milionu korun, tedy o 12,3 procenta více než ve stejném období minulého roku. Zatímco loni před letní sezonou měl průměrný…

Měření energií, zdroj: Fotolia, andriano_cz

Spotřeba energií v Česku začala růst, vliv má počasí i pokles cen

Spotřeba energií v Česku začala růst. V prvním čtvrtletí letošního roku Češi zvýšili spotřebu elektřiny meziročně o 2,7 procenta, plynu pak dokonce o 14, 2 procenta. Skončilo tak období kontinuálních poklesů z posledních let. Dnes o tom informoval Energetický regulační úřad (ERÚ). Podle úřadu mělo vliv chladnější…