REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Ubytování v horách, které poskytuje výhled ale i splývá s přírodou

Letní bydlení v domě na svazích Alp poskytuje překrásné výhledy do okolí všem ubytovaným. Zároveň zachovává soukromí ve všech pěti bytech a ve zdejší přírodě působí velmi přirozeně. Architekti při návrhu vycházeli především z estetiky tradičních venkovských domů. Přesto se jim povedlo vytvořit moderní bydlení pro milovníky místní přírody.

Dovolená v Brixenu? Karel Havlíček Borovský sice nepřivezl z této destinace právě pozitivní reference, ale zdejší Twisted House S Vacation Apartments od studia Bergmeisterwolf architekten by se vám jistě líbilo.

Pět letních bytů určených pro hosty, které zlákala krása jihotyrolských Alp. To samo o sobě nezní jako příliš komplikované zadání, a pro architekty z něj čiší představa sériové zakázky. Jenže místo si žádá své, a lákavá destinace jakou Brixen bezpochyby je, potřebuje jistý stupeň originality. A tu bezezbytku architektonické studio Bergmeisterwolf svým realizovaným projektem Twisted House S Vacation Apartments naplnilo. Pět domů se tu stává jedním kompaktním sídlem, které ale v plné míře zachovává požadavek na soukromí ubytovaných a jejich komfort. Vlastně mnohem víc: návrháři-profesionálové se dokázali vypořádat i s tím, že tento plošně výrazný novotvar geniálním způsobem stavebně zapadá do svého okolí, které je jinak typické tradiční venkovskou architekturou.

Destilace jihotyrolské architektury

Jihotyrolské Alpy v okolí Bolzana, to je z pohledu tradičního konceptu venkovských staveb velmi výrazný (ale z hlediska současného řešení těžko uchopitelný) mix užívaných stylů. Srubům, chatám, samotám, statkům i vesnickým domům v okolí nelze upřít zdobnost, která vychází z působivé kombinace dřeva a kamení, dvou nejčastějších a nejdostupnějších materiálů. Kombinace, která vytváří idylické až pohádkově laděné objekty. Jenže zatímco slovinské, rakouské, německé nebo italské venkovské stavení se vyznačují charakteristickými rysy, na území jihotyrolských Alp ale dochází k jejich mísení. Lidé z Bergmeisterwolf tedy museli nejprve provést jistou selekci užitých prvků, a z nich extrahovat to, co na danou lokalitu nejlépe zapadne.

Foto: Gustav WilleitFoto: Gustav Willeit

Chtěli totiž vytvořit stavbu, která sice bude po všech stránkách moderní, ale bude přitom s naprostou samozřejmostí korespondovat se zástavbou okolí. Nešlo jen o to, že projektu Twisted House bude vévodit dřevo a kámen, ale o to, jakým způsobem budou tyto materiály opracovány. O jaké detaily například šlo? Stavby z hranolů opracovaných trámů jsou v podhorské venkovské architektuře typické spíše pro Rakousko, zatímco kulatina přináleží spíše Slovinsku. Tyrolsko pracuje s dřevem impregnovaným, Itálie dává přednost barvě. A jihotyrolské Alpy? V okolí Bolzana narazíte na v dřevostavbě zapracované hranoly se zaobleným zakončením, ošetřených impregnací, ale zanechaných v přírodním barevném tónu. A podobný smysl pro detail byl zapotřebí u podkladového kamene (štípaný, lámaný, opracovaný do hladka nebo přirozeně drsný), nebo provedení lomu střech.

Střecha, která kryje

V případě střech se ale Bergmeisterwolf od lokálního konceptu značně odchýlili. Proč? Jejich Twisted House si totiž díky svým dispozicím žádal komplikovanější model zastřešení, který by nebyl v tradičním horizontu možný. Aby toto odlišné provedení nebylo rušivé, rozhodli se raději střechy „zamaskovat“ formou travní ozeleněné krytiny. Při pohledu ze svahu nad objektem tak celá stavba splývá s terénem, což se ukazuje jako velmi funkční řešení. V praxi se neomezili jen na ně. Twisted House má být využíván při dovolených a výletech pěti rodinami nebo páry, a není tedy důvod, aby jedna skupina aktuálních obyvatel přišla o to, co činí objekt výjimečným. Dům je tedy navržen tak, aby se všichni jeho obyvatelé mohli těšit z panoramatických výhledů do údolí a na okolní pohoří. Jak? 

Foto: Gustav WilleitFoto: Gustav Willeit

Zastřešené balkóny, široká okna a průhledy jsou v úrovni jednotlivých pater posunuty proti ose, tak aby z každé úrovně byl výhled možný. Tato úprava si ale vyžádala rozsáhlou změnu na úrovni dispozičního řešení. Výsledkem je tedy pět oddělených bytů, sesazených kolem malého dvora, propojených sdíleným přízemím společenského zázemí. Každý z bytů díky svému umístění v prvním patře a programovému „pootočení“ tak navíc ještě disponuje malou soukromou terasou na straně svahu. „Střechy pro nás představovaly skutečnou výzvu, protože na každé bytové jednotce bylo zapotřebí pracovat s jiným tvarem,“ říká architekt Gerd Bergmeister. „Na nás pak bylo, abychom tento atypický tvar upravili takovým způsobem, který učinil stavbu kompaktní a přitom útulnou.“

Jen dřevo a kámen. Tak jako po staletí

Zní to možná jednoduše, ale šlo nám především o to, abychom mohli najít nové proporce objektu, a přitom jejich provedení vedli takovým způsobem, aby byly ve vztahu k již existujícím součástem, na místě i v okolí,“ dodává Michaela Wolfová. „Nešlo nám o to, naplnit jen objem zakázky ve smyslu návrhu projektu. Chtěli jsme, aby Twisted House sám přispěl ke stavbě a skladbě celého místa.“ Výsledkem je stavba, u které vlastně netušíte, jestli se díky svému zasazení do svahu víc zanořuje pod horizont, anebo z něj právě vyrůstá. A pootočení objemu jednotlivých oddělených pater k tomu napomáhá. „Topografie terénu nás při tvorbě projektu výrazně naváděla,“ prozrazují oba architekti.

Foto: Gustav WilleitFoto: Gustav Willeit

Fasáda přízemí, tedy garáž a sdílené prostory, jsou obloženy kamenem. Ten je také materiálem na zídky vymezující přístupovou cestu (lemovanou skalními výchozy). Fasáda nadzemních částí je pak kompletně provedená ze světlého dřeva. Zanoření oken do objektu, stejně jako zastřešené balkóny, zajišťují uvnitř domu stín. Vázané dřevěné desky nanesené po celém interiéru přispívají k posílení estetické struktury, a čerpají z tradiční palety přírodních materiálů. Uvnitř dokonce nechybí ani „kachlová“ kamna. Nábytek je objektu ušitý na míru, a jeho volné rozmístění vyplývá z dispozic jednotlivých apartmánů. Jako celek pak představuje Twisted House velmi působivou ukázku toho, co je možné vytvořit s tradičními prvky, charakteristickými pro danou oblast, a přitom zachovat současný komfort.

Kdo jsou Bergmeisterwolf architekten?

Výzva zadání, dynamický proces tvorby projektů a nepřetržitý proces myšlení. Tak charakterizují svou práci Bergmeisterwolf architekten, kteří realizovali projekt Twisted House S Vacation Apartments v jihotyrolském Brixenu. Kořeny architektonického studia však musíme hledat před rokem 2009, kdy oficiálně vzniklo. Gerd Bergmeister se do světa regionální architektury zapsal už v devadesátých letech, po absolvování Leopold Franzens Universität v Innsbrucku. A Michaela Wolf? Ta od roku 2000 spolupracovala s jeho tvůrčí dílnou, během stáží v Architectural Association v Londýně a studií na Polytechnice v Milánu. Od roku 2006 jako stálí spolupracovníci, od roku 2009 pak jako partneři.

Jejich studium sídlí v Brixenu, a tak jsou s prvky místní lidové architektury velmi dobře obeznámeni. „Naše práce je založena na velmi neformálním přístupu k materiálu, prostoru a barvám. Snad proto je na první pohled naše tvorba tak jednoduchá. Tato jednoduchost ale dává lidem pocit, že daný objekt tu stál už dříve, vlastně po celou dobu. Že sem patří. Je tak přirozená a uvolňující. Cílem naší snahy je vždy synergie.

Údaje o projektu

Název projektu: Twisted House S Vacation Apartments
Typ projektu: rekreační bydlení s prvky tradiční architektury
Architektonické studio: bergmeisterwolf architekten
Lokalizace: Plose, 39042 Brixen, Bolzano, Itálie
Vedoucí projektu: Gerd Bergmeister, Michaela Wolf
Spolupracující studio: A Saggio architecture
Projektový tým: Marina Gousia, Ana Soares, Michael Silbernagl
Klient: soukromá osoba
Zahájení projektové činnosti: 2016
Rok dokončení (finalizace): 2017
Zastavěná plocha: 615 m2

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Architekt milovníkem horské turistiky: Tyrolské domy Jana Wernera

Architekt milovníkem horské turistiky: Tyrolské domy Jana Wernera

Netradiční pohled na architekturu v Alpách nabízí německý architekt Jan Werner, který je zároveň milovníkem horské turistiky. Moderní vilu v rakouském Dölsachu s nádherným výhledem na zasněžené štíty Dolomit navrhl pro místního zubaře, originální jsou ovšem i jeho další stavby.

Foto: Office Haratori

Stodola v Alpách ukrývá bydlení v japonském stylu

Dům určený k obývání, nebo spíš architektonická studie v terénu? U projektu Alpine Loft, na kterém spolupracovali architekti studií Office Haratori a Office Winhov, se prostě Východ potkal se Západem. Toto setkání dvou různých kultur vyústilo v netradiční realizaci – rekonverzi staré švýcarské stodoly do podoby…