REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak využívat dešťovou vodu v domácnosti a na zahradě? - I.

Provedeme vás návrhem ideálního řešení pro využívání dešťové vody na zahradě a v domácnosti ve vašem domě či na pozemku. Poradíme s výpočtem velikosti nádrže a s tím, co je třeba řešit třeba již ve fázi projektu, s výběrem vhodné nádrže a příslušenství. Názorně ukážeme, jak probíhá montáž nádrže a objasníme provoz a pravidla pro využívání dešťové vody.
Využívání dešťové vody u rodinného domu

Dotační program dešťovka byl spuštěn a na nádrž na dešťovou vodu bude možné získat dotaci.

Proč si pořídit nádrž na dešťovou vodu?

Státní fond životního prostředí vyhlásil 27. 4. 2017 dotační program pro občany, který je zaměřený na podporu efektivního a udržitelného hospodaření s vodou v domácnostech. Cílem tohoto programu je motivovat vlastníky a stavebníky obytných domů k udržitelnému a efektivnímu hospodaření s vodou a snížit tak množství odebírané pitné vody z povrchových a podzemních zdrojů. Mezi podporované oblasti patří také zachytávání a využívání srážkové vody pro zálivku zahrady a akumulace srážkové vody pro splachování WC a zálivku zahrady. Příjem žádostí o dotaaci bude zahájen 29. 5. 2017 v 10:00 na webu www.dotacedestovka.cz.

Spotřeba vody v domácnosti je asi 130 l/osobu za den a procentuální rozdělení jednotlivých činností je vidět v grafu na obrázku. Srážkovou vodou lze nahradit spotřebu pitné vody do výše přibližně 50 %, pro všechny činnosti v pravé části grafu.

 

Je naprosto zbytečné splachovat toalety vodou pitnou, podobně i úklid včetně praní prádla a zavlažování zahrady lze realizovat vodou nepitnou. Proč bychom se tedy měli dešťové vody zbavovat, když ji máme zdarma a můžeme ji využít a uspořit tak vodné za vodu pitnou. Kromě ekonomických důvodů vstupují do rozhodování o pořízení nádrže na dešťovou vodu také důvody ekologické a snaha v dnešní době častých klimatických změn a nevyrovnanosti srážek hlavně v letním období předejít problémům způsobených delším období sucha – tedy možnost vytvořit si v době, kdy je srážek hodně zásobu této dešťové vody a pak ji využít v suchých dnech k zálivce zahrady, nebo i celoročně v domácnosti. K ekologickým důvodům dále patří především obnova podzemní vody vsakováním, zmírňování negativních vlivů rychlého odtoku po srážkových událostech na vodní toky. Globálně vzato lze říci, že hospodařením s dešťovou vodou napomáhá přiblížit se přirozenému koloběhu vody v přírodě, která není postižena vysokou mírou urbanizace.

Sledujte nás na www.destovavoda.cz a na https://www.facebook.com/NicollCzechRepublic/

Aliaxis Česká republika s.r.o.

logo
Aliaxis Česká republika s.r.o.
Průmyslová 367
252 42 Vestec

telefon: 272 084 611
zelená linka: 800 23 24 25
e-mail: info.cz@aliaxis.com

web: www.aliaxis.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Čtěte i další díly seriálu

  1. Jak využívat dešťovou vodu v domácnosti a na zahradě? - I.
  2. Nádrže na dešťovou vodu: Jak vybrat tu správnou – II.
  3. Vzorové sestavy pro využívání dešťové vody v domácnosti a na zahradě – III.
  4. Jak vypočítat ideální velikost nádrže? – IV.
  5. Jak správně dešťovou vodu využívat, jak na údržbu a montáž nádrží? – V.
  6. Přemýšlíte, jak ušetřit za vodu? Na co se zákazníci nejčastěji ptají – VI.

Související témata

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

REKLAMA