Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Demolice v centru Manhattanu vytvořila místo pro druhou nejvyšší budovu New Yorku

Jestli vše půjde podle plánů majitelů společnosti SL Green Realty, vyroste v roce 2020 na rohu Dvaačtyřicáté ulice a Vanderbilt Avenue ve středním Manhattanu mrakodrap, který bude aspirovat na titul „druhé nejvyšší stavby v New Yorku“. Budově zvané One Vanderbilt (nebo také One Vanderbilt Place) bylo ale zapotřebí nejprve udělat místo.

Z projektu se dozvíme, že výsledná stavba by měla 57 pater, a na výšku by měla sahat k 397 metrům. Samozřejmě, tím by na rekord nedosáhla, ale pořád tu bude neobyvatelná „špička“ s anténou, která výšku vytáhne k 427 metrům. Plocha podlaží by dohromady měla činit 150 000 metrů čtverečních. Objekt byl „předpokládán a plánován“ od roku 2010, ale spíše v divočejších snech a fantaziích, než na papíře. Manhattan totiž patří mezi nejhustěji zastavěné plochy New Yorku, a nalézt vhodný prostor bylo prakticky nemožné. Stavba, které letos „požehnal“ i starosta města Bill deBlasio, mohla vzniknout jen proto, že jí místo udělal blok pěti zastaralých budov.

Protože se objekty (s 23 patry) k demolici nacházely ve frekventované a hustě zasídlené oblasti, nepřipadala řízená demolice trhavinou vůbec k úvahu. Namísto toho realizovala společnost AECOM Tisham (pod vedením Joe Rosse) pozvolnou dekonstrukci, tedy rozebrání budov na součástky, od nejvyššího patra až do základů. Ocelové nosníky byly rozřezávány na menší kusy, a společně se stavební sutí přesouvány strojním výtahem do přízemí. Tady jej dělníci přeložili na nákladní auta a vyvezli na sběrná místa za městem. Operace trvala celkem 18 měsíců.

Šlo by to i rychleji, ale jednotlivé rozebírané stěny musely být nejprve obaleny krycí tkaninou, aby se zabránilo úniku azbestu do okolí. „Demolice budov jsou vždycky výzva, protože nevíte, co čeká uvnitř zdí,“ prozradil Ross. „Všech pět budov sice bylo průběžně opravováno, ale nikdo vlastně neví, co se do nich přidávalo ve dvacátých a třicátých letech. Je to takové překvapení.“

Oficiální stránky projektu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Parking Garage Facade P22a. Architektonické studio: wulf architekten. Foto: Tobias Vollmer

Ohromují, okouzlují, vtipkují. Fasády jsou vážná věc, pobavit ale umí

Je těžké nesoudit knihu podle obálky a budovu podle fasády. Obě totiž dodávají dílu jeho výslednou podobu. Následující příklady obrazem postihují rozmanitost designu, fasády odvážně udávající tón celým objektům. Jen někdy promlouvají do prostoru způsobem, který vyvolá obdiv, pohoršení, úsměv nebo posměch. Jak je…

Foto: Jakub Hrab

Prosklená chata usazená na pastvině. Unikátní zážitek v přírodě zaručen

Jan Tyrpekl patří přesně k těm architektům, o nich často nebývá dlouho slyšet, aby se pak objevili s realizací, kolem které rozruch dlouho neutichne. Stačí si jen vzpomenout na projekt malé útulny, zatepleného posedu, usazeného na železobetonovém řopíku, příhraniční pevnůstce z II. světové války. To bylo už před…

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Plechové krytiny SATJAM lze nyní pořídit o něco výhodněji díky výhodné jarní akční nabídce. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

Výhodné jaro s plechovými krytinami SATJAM

REKLAMA