Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Demolice v centru Manhattanu vytvořila místo pro druhou nejvyšší budovu New Yorku

Jestli vše půjde podle plánů majitelů společnosti SL Green Realty, vyroste v roce 2020 na rohu Dvaačtyřicáté ulice a Vanderbilt Avenue ve středním Manhattanu mrakodrap, který bude aspirovat na titul „druhé nejvyšší stavby v New Yorku“. Budově zvané One Vanderbilt (nebo také One Vanderbilt Place) bylo ale zapotřebí nejprve udělat místo.

Z projektu se dozvíme, že výsledná stavba by měla 57 pater, a na výšku by měla sahat k 397 metrům. Samozřejmě, tím by na rekord nedosáhla, ale pořád tu bude neobyvatelná „špička“ s anténou, která výšku vytáhne k 427 metrům. Plocha podlaží by dohromady měla činit 150 000 metrů čtverečních. Objekt byl „předpokládán a plánován“ od roku 2010, ale spíše v divočejších snech a fantaziích, než na papíře. Manhattan totiž patří mezi nejhustěji zastavěné plochy New Yorku, a nalézt vhodný prostor bylo prakticky nemožné. Stavba, které letos „požehnal“ i starosta města Bill deBlasio, mohla vzniknout jen proto, že jí místo udělal blok pěti zastaralých budov.

Protože se objekty (s 23 patry) k demolici nacházely ve frekventované a hustě zasídlené oblasti, nepřipadala řízená demolice trhavinou vůbec k úvahu. Namísto toho realizovala společnost AECOM Tisham (pod vedením Joe Rosse) pozvolnou dekonstrukci, tedy rozebrání budov na součástky, od nejvyššího patra až do základů. Ocelové nosníky byly rozřezávány na menší kusy, a společně se stavební sutí přesouvány strojním výtahem do přízemí. Tady jej dělníci přeložili na nákladní auta a vyvezli na sběrná místa za městem. Operace trvala celkem 18 měsíců.

Šlo by to i rychleji, ale jednotlivé rozebírané stěny musely být nejprve obaleny krycí tkaninou, aby se zabránilo úniku azbestu do okolí. „Demolice budov jsou vždycky výzva, protože nevíte, co čeká uvnitř zdí,“ prozradil Ross. „Všech pět budov sice bylo průběžně opravováno, ale nikdo vlastně neví, co se do nich přidávalo ve dvacátých a třicátých letech. Je to takové překvapení.“

Oficiální stránky projektu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Johan Dehlin

Kvalita nestárne. Dům odolává času i díky promyšleným úpravám

Mladý pár si tuto nemovitost vybral ke koupi proto, že byl osloven (ba přímo zasažen) stopami času a příběhy, které by takový dům mohl vyprávět. Tomu pak byly podřízeny další komfort zvyšující úpravy. Ve skutečnosti tu ale nebylo třeba činit velké změny. Tenhle dům je totiž vůči stáří imunní.

Foto: Alex Shoots Buildings

Místo k poučení, odpočinku i setkání se s historií v Aši

Park historie Aš představuje významný krok k obnovení urbanistické rovnováhy města a k prezentaci jeho historického dědictví. Projekt propojuje minulost a současnost, přináší edukaci a odpočinek a stává se místem, kde se město setkává s vlastní historií. Vše v esteticky…

Zdroj: Tisková zpráva MMR ČR

Program na obnovu a rozvoj Terezína a Josefova

Vláda schválila materiál MMR, který představuje další krok k obnově a rozvoji pevnostních měst Terezín a Josefov. Obsahuje hlavní teze desetiletého programu. Způsob financování záchrany akutně ohrožených objektů vláda schválila v září loňského roku. Pevnostním městům by v příštích 10 letech…

Foto: Herta Hurnaus

Minimální vila. Skvělá vídeňská práce na pětatřiceti metrech čtverečních

Ještě za časů předcházejících první republiku, a nejspíš i dlouho poté, se tomu říkalo „vídeňská práce“. Šlo o obecně zažitý termín, popisující kvality nějakého produktu nebo díla, zpravidla tedy rakouské provenience. Vykreslili jste jím něco propracovaného, elegantního, překvapivě chytrého…

REKLAMA