Vinyl je plast neboli umělá hmota. Jedná se o syntetický polymer, který může mít různé složení. Může být také různě elastický, tvarovatelný, v závislosti na své plasticitě, houževnatosti. Vinyl čili polyvinylchlorid je třetí nejpoužívanější umělou hmotou na zemi. Není rozpustný ve vodě, v olejích ani v koncentrovaných anorganických kyselinách a zásadách. Hojně se používá k výrobě podlahových krytin.
Díky dnešní novodobé technologii výroby a přidávání rozličných aditiv (tzv. plastifikátorů) se dají měnit parametry užitných vlastností vinylu. To znamená, že umíme vyrobit výsledný produkt měkký a poddajný, nebo naopak tuhý. Různé charakterové vlastnosti vinylu určují jeho použití. Jinými slovy existují jak bytové, tak komerční PVC podlahoviny. Vždy jde o stejný základ a surovinu, pouze výrobní proces mění účel použití.
Vhodnost použití je takřka neomezená pro všechny typy objektů a interiérů.
Tloušťky se pohybují nejčastěji od 2 mm u PVC v rolích přes 2, 2,5 mm a více (až do např. 5-6 mm u vinylových dílců). Zajímavostí je, že v ČR se zaběhnul název PVC podlahoviny pro krytiny v rolích, a vinylové podlahy zase pro vinylové dílce. I když se jedná o trochu rozdílné výrobní technologie – u obojího je výrobní surovina stejná – tedy polyvinylchlorid (PVC).
Zdroj fotek: ANVI Trade s. r. o.
Dnešní moderní PVC podlahy a vinylové dílce jsou bez ftalátů (které se dřív používaly jako změkčovadla) a jiných zdraví škodlivých látek. „Důkazem o tom jsou výrobky s mezinárodní certifikací BRE A+ a dalších osvědčení,“ dodává Tomáš Pospíšil z firmy ANVI Trade.
Vinyl není linoleum
Rozdíly vinylu oproti linoleu jsou obrovské. První je ve složení. Linoleum je vlastně přírodní materiál. Je to směs přírodních barviv, pryskyřice, vápence, dřevité moučky případně korkové drťě a lněného oleje, která je „naválcovaná“ na jutové nosné mřížce. (Někdy se můžeme setkat s výrazem Marmoleum. Jedná se o obchodní název pro linoleum, jde o totožný materiál a krytinu.)
Naproti tomu PVC je chemická sloučenina chloru a ethenu vzniklá syntetickou polymerací.
Vinylová (PVC) podlaha v dílcích na výrobní lince – nanášení vrstev. Dělení na požadované rozměry dílců (lamel) se děje až po nalisování všech vrstev. Zdroj fotek: ANVI Trade s. r. o.
Likvidace a recyklace PVC
Většina dnešních PVC podlahovin je recyklovatelná. Zároveň stále více výrobců přidává do nových produktů minimálně 20 % recyklovaných starých podlahovin. Jde o společenský závazek lídrů na trhu, velkých nadnárodních výrobců podlahových krytin, k postupnému snižování uhlíkové stopy při výrobě. Tím se stále více původní krytiny recyklují (byť jsou stále ještě státy, kde tento okruh recyklace nefunguje zcela). Materiál jako takový již dnes neohrožuje životní prostředí, jelikož neobsahuje žádné nebezpečné látky (seznam nebezpečných látek pro životní prostředí a zakázaných látek hlídá mezinárodní evropská komise REACH pro chemickou politiku EU).
Sdílet / hodnotit tento článek