REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak barvy v interiéru ovlivňují naši náladu

Barvy mají obrovskou sílu. Ovlivňují naši náladu, pocity, aktivitu. Barvy vnímáme každý jinak. Obklopují nás všude a zásadním způsobem dotvářejí náš životní prostor. Proto je dobré se zamyslet nad několika aspekty barev dříve, než je pustíme do svého domova.

Nejvíce na nás barvy působí na velkých plochách – na stěnách. Ale nemusíme se omezovat pouze na barevnost stěn. Kteroukoliv místnost bez problémů vyladíme správně vybranými látkovými roletami nebo plisé.

Vhodnost barev v jednotlivých místnostech určuje převažující funkce pokoje. Obecně platí, že do místností, kde je potřeba vyvíjet nějakou činnost a interakci s ostatními, by neměly přijít příliš studené barvy, a naopak do pokojů určených k relaxaci a odpočinku se nehodí syté teplé barvy. Při výběru odstínu a intenzity barvy musíme také přihlédnout k tvaru, velikosti a poloze místnosti ke světovým stranám a také tomu, jak světlá či tmavá je místnost a jak působí dopadající světlo v různou denní dobu.

Ložnice, kde se chcete ráno probouzet

Vstát ráno z postele není pro mnohé z nás nijak snadné. Kvalitní stínění nám zaručí lepší spánek, což kromě jiného znamená, že si budete moci trošičku přispat. Ložnici by neměly dominovat výrazné barvy. Vhodné jsou odstíny zelené, která uklidňuje, dodává novou energii a zároveň působí velmi příznivě, pokud se místnost nachází v hlučnějším prostředí. Nevhodné jsou naopak výrazné, křiklavé odstíny červené či žlutá barva, které působí povzbudivě na organismus a mohly by nám tak spánek narušovat.

Blackout vs. dimout

Látkovou roletu Varieta, která zastíní okno až o šířce 200 cm, nabízí Climax spolu s kolekcí 317 látek, a to včetně látek zatemňujících blackoutových. Ty se vyrábějí ze speciálních nepropustných materiálů, které mají schopnost zcela, nebo aspoň z velké části odstínit světlo zvenčí. Oproti tomu dimoutové rolety nezatemňují úplně, ale například na 85, 90 či 95 procent. Dimoutové látky obvykle bývají k zastínění dostačující.

Obývací pokoj snů

Obývací pokoj je místem, kde se po náročném dni ve škole a v práci schází celá rodina. Většinou bývá středem celého bytu a je místem, kam zveme návštěvy. Proto by měl působit veselou a přívětivou atmosférou, čehož docílíte zejména použitím teplejších barev, jako je oranžová či žlutá. Hodí se i světlejší zelená, nebo spíš žlutozelená. Vhodné je také vybavit pokoj nábytkem či doplňky v hnědé barvě. Bude tak působit opravdu útulně a příjemně.

Přítmí pro sledování televize

V obývacím pokoji potřebujeme clonění nebo zastínění především z důvodu sledování televize nebo zachování soukromí při rozsvíceném světle ve večerních hodinách. Podle barvy a typu látky vám látkové rolety Climax zajistí i větší intenzitu stínění a zamezí tak nepříjemnému rušení slunečními paprsky při práci na počítači nebo při sledování televize.

Spolu v kuchyni

V kuchyni už se dávno jenom nevaří, ale žije. A rozhodně se zde nemusíme bát ani sytějších barev. Je zde vhodná například červená, zelená, žlutá, nebo třeba oranžová, které podporují chuť k jídlu a působí dobře na trávení. Naopak do kuchyní a zejména pak do jídelen není doporučována barva modrá, která tlumí a pomáhá udržet hladové choutky na uzdě.

Dopřejte si koupelnu plnou barev

Koupelnu si můžete barevně doladit podle chuti a libosti. Ve studených barvách zdůrazníte její čistotu a hygieničnost, ale bude působit trochu stroze (spíše mužsky), teplé barvy naopak zapůsobí útulně. Pokud byste například chtěli trochu rozveselit koupelnu vyladěnou do studených barev, můžete přidat dřevěný nábytek a ručníky v teplejších barvách.

Rolety do koupelny

Pokud řešíte otázku zastínění, možností je prakticky vzato stejně, jako kdekoliv jinde v domě. Je třeba se ale vyhnout materiálům, které ve vlhkém prostředí mění tvar. Jako nízkoúdržbové rolety odolné vůči vlhkosti použijte originální rolety Climax do koupelny.

Hra s barvami v dětském pokoji

Proměňte dětský pokoj na to nejlepší hřiště. Děti musí stimulovat k učení a podporovat kreativitu, ale na druhou stranu také tlumit, aby se jim dobře odpočívalo. Samozřejmě musíme výběr barev přizpůsobit jejich věku. Menším dětem je vhodné do pokoje umístit výraznější a sytější barvy, které podpoří fantazii, kreativitu a učení. S přibývajícím věkem se vyvíjí i nároky a přání dítěte a barevnost pokoje se posouvá více k tlumenějším barvám.

Sbohem šňůrky

Šňůrky na roletách jsou pro děti dosti nebezpečné a hrozí u nich riziko, že by se do nich mohly zamotat a uškrtit. V Climaxu proto o 1. září roku 2014 nabízíme pouze rolety bez šňůrek, nebo se šňůrkami, na něž děti v žádném případě nedosáhnou.

Teplé barvy

Povzbuzují fyzickou aktivitu a působí dynamicky. Podněcují k činnosti a krátkodobě zvyšují výkon. Pocitově přibližují nebo vystupují. Působí skutečně teple, podle druhu a sytosti potom příjemně, nápadně až dráždivě. Patří mezi ně hnědá, červená, červenofialová, oranžová, žlutá a žlutozelená, ale i další různé kombinace a odstíny těchto barev.

Studené barvy

Studené barvy naopak aktivitu tlumí, vyvolávají dojem chladu, ale také uklidňují a ve světlejších tónech poskytují úlevu zraku a podporují duševní aktivitu. V sytějším provedení mohou ale působit až těžce a nepříjemně. Jsou to barvy pasivní a vzdalující, vyvolávající dojem hloubky. Patří mezi ně zelená, tyrkysová, modrá a fialová a jejich různé kombinace.

Kombinace barev

Pro kombinování barev obecně platí dvě základní pravidla:

  1. kombinování příbuzných barev – kombinujeme barvy stejného tónu, ale různé světlosti nebo barvy různého, ale jen mírně odlišného tónu; působí harmonicky, ale někdy až fádně
  2. kombinování protikladných barev – kombinováním protikladných barev dosáhneme výrazného, ale někdy až rušivého efektu

Věděli jste, že

  • Eskymáci dokáží rozeznat větší množství odstínů bílé a šedé?
  • Různé jazyky mají pro barvy různé množství slov? Angličtina vyjádří základní barvy pomocí 11 slov, zatímco lidé kmenu Deni v Indonésii mají pro stejný počet barev pouze 2 slova.

CLIMAX

logo
Jasenice 1253
755 01 Vsetín

telefon: 800 100 967
zelená linka: 800 100 967
e-mail: climax@climax.cz

web: www.climax.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Jak připravit pergolu a venkovní stínění na zimu

Jak připravit pergolu a venkovní stínění na zimu

Celé léto jsme si přes den chránili své domovy venkovními žaluziemi a roletami před horkým sluncem a užívali si dlouhé večery pod pergolou. Teď na podzim nastává ideální čas na přípravu stínění na zimu. Když se o něj správně postaráme i v zimě, budeme ho moci bez problémů a naplno využívat také příští rok.

REKLAMA