Letos na jaře kraj rozděloval ještě dalších 34 milionů korun, dotace však byly omezeny jen na obnovitelné zdroje energie, tedy tepelná čerpadla nebo kotle na biomasu. Lidé mohli své žádosti podat již elektronicky a vyhnout se tak frontám, stejně tomu bude i na podzim. "O poskytnutí či neposkytnutí podpory budou orgány kraje rozhodovat v lednu nebo únoru příštího roku," uvedla mluvčí.
Podmínky dotací se však nyní mírně změnily. "Ministerstvo životního prostředí, které tento program administruje, pro druhou vlnu kotlíkových dotací upravilo podmínky pro poskytování podpory. Ta bude určena pouze na výměnu kotlů na pevná paliva s ručním přikládáním, které jsou zařazeny do první nebo druhé emisní třídy, případně nemají emisní třídu určenu vůbec. Podporováno nebude ani pořízení kotlů čistě na uhlí a kombinovaných kotlů s ručním přikládáním. Snížena bude také míra a výše podpory u některých zdrojů tepla. Na druhou stranu odpadne povinnost realizace doplňkových, takzvaných mikroenergetických opatření u podpořených nemovitostí," uvedl krajský radní Jan Pijáček (ODS).
Lidé mohou dostat dotaci na výměnu kotle na pevná paliva za tepelné čerpadlo, kotel na biomasu, automatický kotel na uhlí a biomasu nebo plynový kondenzační kotel. "Podpora bude moci být poskytnuta i v případě, že je rodinný dům vytápěn dvěma zdroji, to je kotlem na pevná paliva a dále například kotlem na zemní plyn, elektrokotlem a jiné," uvedla mluvčí.
Do roku 2020 by se v kraji i České republice měly uskutečnit tři etapy rozdělování dotací na výměnu kotlů. V kraji by mělo být rozděleno dohromady asi 450 milionů korun. V republice byly v první vlně určeny na výměnu kotlů tři miliardy korun z evropských peněz. Do roku 2020 by mělo být rozděleno devět miliard korun a vyměněno až 100.000 kotlů. Měla by tak být nahrazena až jedna třetina nejvíce znečišťujících kotlů v zemi.
Sdílet / hodnotit tento článek