Oživování prostoru podél břehů českých řek, význam vody jako nenahraditelného zdroje i nebezpečného živlu ve městech, prolínání kulturní a přírodní krajiny, ale také další pozoruhodné stavby nové i historické, od industriálních komplexů po rodinné domy. To vše pomohou zájemcům najít a objasnit ve více než šedesáti městech samotní architekti, urbanisté, historici i další odborníci. Širokou veřejnost čekají kromě mimořádně zajímavých vhledů do historie a současnosti pohledy na město a vodu z řady často netypických úhlů a míst: Ze sedel bicyklů, lodních palub a říčních vln, oken autobusů, jindy nepřístupných cest i z ptačí perspektivy. Zaujmou jistě i četné besedy a rodinné workshopy. Festival představí nejen stavby přímo spojené s vodou, ale i současnou architekturu, industriální stavby, historicky cenné objekty i sakrální stavby.
Tábor, zdroj: Fotolia.com - serawood
Akce po celé republice, vyberte si!
Z bohatého programu si mohou zájemci vybírat ve více než šesti desítkách měst a obcí. Například v Praze si nábřeží Vltavy prohlédnou návštěvníci z paluby lodi, shlédnou známou Engelovu vodárnu v Podolí a dozví se zajímavá fakta o zaniklém pražském lázeňství. Ve Vimperku se seznámí s pozoruhodnou historií zámeckých vodních a kanalizačních systémů, netradiční cesty vody z nádrže Jordán do města včetně exkurze k její spodní výpusti i atraktivní přívozy a průchod potrubím nabídnou organizátoři v Táboře. Zaujmou také protipovodňová opatření v Olomouci, pro festival speciálně vytvořená „mapa vody“ v Pardubicích, čistírna odpadních vod v Písku, plavecký bazén v Prachaticích i fenomén Jizery v Turnově. Kolem Chvojkových říčních lázní v Černošicích se projedou zájemci na loďkách, bohatý program v Děčíně bude zahrnovat i projížďku historickým motorovým vlakem.
Z původně jednodenní akce oslavující mezinárodní den architektury se díky spolupráci s celou řadou místních institucí i iniciativ stala několikadenní přehlídka s bohatým programem. Procházky či přednášky budou probíhat na některých místech již od 28. září do 5. října. Většina akcí v rámci dne architektury je přístupná zdarma, výjimkou jsou například unikátní Plavby parníkem za architekturou, vyhlídkové a tandemové lety ve Žďáru nad Sázavou či výlety autobusem na různých místech ČR. Podrobný program celostátního festivalu Den architektury 2017 v jednotlivých městech v ČR i na Slovensku je k dispozici na www.denarchitektury.cz. Vstupenky na placené prohlídky na www.goout.cz.
Děčín - zdroj: Fotolia.com, ondrejschaumann
Hurá dovnitř!
S Dnem architektury se otevřou opět stavby, které zůstávají v průběhu let lidem většinou nepřístupné. V programu Hurá dovnitř! se kromě mnoha zajímavých objektů v Praze, včetně před lety zatopeného Divadla Archa, otevře například první společné dílo manželů Machoninových DKO v Jihlavě, kde jej představí osobně rodina těchto slavných architektů. Slavonice nabídnou prohlídku části jinak nepřístupného slavonického podzemí. Ve výčtu míst nechybí současné stavby i odkazy industriální architektury, jako je zaniklá ledárna v pražském Braníku, bývalé továrny ve Smržovce s Tanvaldem a obilní skladiště z 20. let 20. století s unikátním lamelovým krovem v Jihlavě. V Brně se lidé budou moci podívat například do výškové a kancelářské budovy Dorn. Přístupný bude před dvěma lety revitalizovaný pivovar ve Cvikově či návštěvnické středisko Vodní dům v Hulici na Benešovsku.
Mezinárodní festival FILM A ARCHITEKTURA
Již tradiční součástí je mezinárodní festival filmů o architektuře a urbanismu FILM A ARCHITEKTURA, který letos nabídne filmy o významných architektech i aktuální témata problematiky měst nejen v Praze, ale v Brně a dalších městech. Vybrané snímky osobně uvede neúnavný propagátor architektury Adam Gebrian. V české premiéře bude 20. září uveden na filmovém festivalu v Miláně oceňovaný dokument REM o jednom z nejvýznamnějších architektů současnosti Removi Koolhaasovi, kterého časopis TIME zařadil mezi nejvlivnějších osobností současnosti.
Sdílet / hodnotit tento článek