REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Brno chystá družstevní bydlení, po čase přejde na obyvatele

Brno chce zavést družstevní bydlení s cílem pomoci k bytu lidem, kteří nezískají hypotéku, ale mají na splácení. Myšlenka spočívá ve výstavbě bytů na pozemcích města a vzniku družstva, v němž by bylo město garantem a lidé by do něj vstupovali s vkladem 200 000 korun. Hypotéku na dům by si pak namísto nich vzalo družstvo. Po 20 letech by měla být hypotéka i cena pozemku splacena, město by z družstva vystoupilo a lidé by si mohli převést byty do osobního vlastnictví. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Petr Hladík (KDU-ČSL).
Brno, družstevní byty

Pro výstavbu družstevních bytů se podle Hladíka nabízejí tři lokality, a to Kaménky, Západní brána a Kamenný vrch, vzniknout by v nich mohla až tisícovka takových bytů. "Chceme vyplnit tu mezeru mezi lidmi, kteří nikdy nebudou mít příjem na vlastní bydlení, a mezi těmi, kteří dosáhnou na hypotéku. Mezi nimi je skupina, která má na splácení třeba osmi nebo deseti tisíc měsíčně, ale na hypotéku přitom nedosáhne," uvedl Hladík. Doplnil to příkladem, že pokud banka požaduje patnáctiprocentní spolufinancování u hypotéky na byt za tři miliony, musí zájemci složit 450 000 korun, což nemusí mít každý. Ve vstupu do družstva s vkladem 200 000 korun však brněnští lidovci problém nevidí, podle nich může částku pokrýt například stavební spoření dvou manželů a podobně.

Hladík řekl, že družstevní bydlení město zapracuje do strategie bydlení, kterou bude schvalovat na jaře příštího roku. Bude to jednou ze tří složek - po stavbě nájemního bydlení nebo prodeji pozemků investorům.

Lidovci chtějí systém převést i na celostátní úroveň. Ve Státním fondu rozvoje bydlení chtějí vytvořit novou kapitolu, která by měla pomáhat obcím vytvořit bydlení pro lidi, kteří nezískají hypotéku, ale jsou schopni něco splácet, řekl poslanec Jiří Mihola (KDU-ČSL).

Brno vlastní bezmála 30 000 bytů. Většinu z nich mají ve správě městské části, kterých je v Brně 29. Magistrát plánuje výstavbu několika bytových domů, ať už pro mladé rodiny, seniory nebo ostatní nájemníky.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

zdroj: Fotolia.com - ah_fotobox

Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu

Družstevní byt je často levnější způsob, jak si zajistit bydlení. I proto je pro řadu lidí stále lákovou alternativou oproti pořízení vlastního bytu či domu. Koupě družstevního podílu se ovšem od pořízení nemovitosti do osobního vlastnictví v mnoha ohledech liší. Šest faktů by vám před jeho pořízením určitě nemělo…

Bytový dům, ilustrační obrázek © fotolia.com, photo 5000

Až 15 procent společenství vlastníků bytů je bez vedení

Až 15 procent Společenství vlastníků jednotek (SVJ) je bez vedení, rozhodování v takových bytových domech je často paralyzováno. Zatímco bytovým družstvům umožňuje právní úprava konání náhradní členské schůze, společenství vlastníků takovou možnost nemají. Sdělili to zástupci Svazu českých a moravských bytových…

REKLAMA