REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak dobře vybrat a koupit chatu či rekreační domek? Na co si dát pozor?

Bydlíte v bytě, jste tam spokojení, ale stejně byste rádi občas odjeli do přírody relaxovat nebo na zahrádku vypěstovat si vlastní rajčata. Pak se budete poohlížet po chatě nebo chalupě. Na ty nejsou tak přísné nároky jako na stálé bydlení a můžete je začít využívat prakticky hned.

Chatou je myšlena lehká, často dřevěná stavba, ať už nově postavená, nebo třeba i sto let stará, která je budována tak, aby se v ní dalo přebývat v teplých letních měsících nebo krátkodobě na jaře a na podzim. Proto často nemá vlastní topení, koupelnu ani pitnou vodu. Chalupa je oproti tomu skutečný dům, kde dřív někdo trvale bydlel, i když většinou není vybavená tak dobře jako rodinný dům, topí se zde v kamnech na uhlí nebo dřevo a může být vybavena jen suchým záchodem. V chalupě ale můžete bez problémů bydlet i v zimě.

Nároky na chatu a chalupu

Důležité je, abyste ji mohli využívat co nejdříve, tedy nejlépe bez velkých stavebních úprav. Zároveň by neměla mít poruchy, kvůli kterým byste ji museli zbourat a postavit novou. Jde hlavně o velkou vlhkost nebo výrazné praskliny ve zdech.

Zároveň ale není nutné, aby měla střechu v perfektním stavu s pojistnou hydroizolací – stačí, když do domu nezatéká. Nevadí tolik, že okna jsou stará špaletová a trochu jimi táhne.

Komplikovaný příjezd k domu

Příjezdová cesta

Domy, které se využívají pro rekreaci, se často nacházejí v hůře dostupných místech, mohou být i v lesích, horách nebo zahrádkářských koloniích, kde se nedá dojet autem až k domu, nebo jsou v zimě odříznuté od světa sněhem. Je to romantika, bydlet hluboko v lese, ale zvažte, jak se bude postupovat v případě, že bude třeba provést nějaké stavební práce. Dostane se tam stavební firma? A dostanete se tam vy, až napadne sníh?

Napojení na energie a vnitřní vybavení

Úplným minimem je pitná voda, která je uložena dostatečně, tedy alespoň 800 mm hluboko v zemi, aby nezamrzla, což může být problém v zahrádkářských osadách, a k tomu elektřina, nejlépe troj fáze. Vnitřní vybavení záleží na komfortu, který požadujete, a době, kterou chcete v domě strávit. Při víkendových pobytech vám nebude tolik vadit suchý záchod a jediné umyvadlo v domě. Pokud budete chtít mimo město strávit celé prázdniny, pak je lepší koupit domek, který má kuchyni i koupelnu podobné jako rodinný dům.

Topení a tepelná izolace

Topí se nejčastěji dřevem nebo uhlím v kamnech, které jsou jen v jedné místnosti . Chalupa může být vybavena i pecí a kachlovými kamny. Jako doplněk využijete elektrické topení, které začne rychle hřát, a i když bude v nezatepleném domě velká spotřeba elektřiny, pomůže vám dům vyhřát, než se rozehřejí kamna. U rekreačního domku nejsou takové nároky na zateplení, a tak není nutné jej obalovat polystyrenem. Stačí zateplit střechu, aby se nepřehřívalo podkroví.

Nevýhodou nárazového víkendového topení na chalupě je, že dům je vychladlý, zvláště v zimě může uvnitř i mrznout. Vychladlé jsou hlavně zdi, a pokud je chalupa z kamene, trvá docela dlouho, než se rozehřejí, často celý víkend. Tedy v pátek přijedete a příjemné teplo máte až v neděli.

Řešením je například doplňkové elektrické topení, které zapnete na dálku několik dnů předem, a když přijedete, už budete mít dům vyhřátý.

Chata upravená pro trvalé bydlení

Rekreační dům k trvalému bydlení

Stále častěji se rekreační domy přestavují tak, aby se v nich dalo bydlet celoročně. K takovému domu se musíte chovat jako k běžnému rodinnému domku, tedy nejen omezit tepelné ztráty, ale i vyřešit kanalizaci (tedy jestli bude na pozemku žumpa, nebo čistička odpadních vod), dobrou příjezdovou cestu a i velikost domu, v chatových osadách je často omezena maximální velikost domu například na 25 m2 nebo 80 m2, a tak není možné dům rozšířit, aby mohl k trvalému bydlení sloužit.

Zjistěte si také předem, zda je možné mít v domě v chatové osadě trvalé bydliště, tedy zda přidělí úřad vaší chaloupce číslo popisné. Pokud máte trvalé bydliště v bytě ve městě, ale ve skutečnosti budete přebývat v chatičce, tak si s  tím hlavu příliš lámat nemusíte.

Dům pro rekreaci v kostce:

  • měl by umožňovat okamžité využití
  • nejsou tak velké nároky na zateplení nebo na úspory při vytápění
  • stačí, když jsou do domu zavedeny pitná voda a elektřina

Článek byl sestaven ve spolupráci ESTAV.cz s vydavatelstvím Grada publishing a. s. z knihy Ing. Martina Perlíka Jak vybrat rodinný dům. Naleznete v ní 70 užitečných tipů, na co si dát pozor při koupi starého rodinného domu.

Ing. Martin Perlík

Ing. Martin Perlík se specializuje na posuzování rodinných domů před nákupem a projekty rekonstrukcí rodinných domů a bytů. Zkušenosti sdílí na svém odborném blogu a v médiích. Je autorem knihy Rekonstrukce rodinného domu, 100 tipů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jaké jsou hlavní výhody betonových jímek?

Jaké jsou hlavní výhody betonových jímek?

Stavíte na zakázku rodinné domy? Nebo jste zákazníkem, který hledá odpovídající řešení spojené s odvodem odpadní vody? Pokud v lokalitě není kanalizace, je třeba poohlédnout se po alternativě, jelikož vypouštět odpadní vodu jednoduše do přírody nejde. Mezi zajímavou možnost se řadí betonové jímky .

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA