Jak uvedl obchodní ředitel realitní kanceláře Svoboda & Williams Cyril Dejanovski, jeho společnost v poslední době zaznamenává růst zájmu o nájemní bydlení zhruba o 20 procent ročně. Důvodem je podle něj kromě růstu cen nemovitostí také nástup generace takzvaných mileniálů, kteří netrvají na vlastním bydlení a dávají přednost flexibilitě. Vývoj v Praze dle jeho názoru půjde pomalu, ale jistě podobným směrem jako ve Francii, Anglii nebo Německu, kde 40 až 50 procent lidí žije v nájmu. V Čechách je to zhruba 25 procent.
Podle šéfa developerské firmy Trigema MIchala Sourala má na nárůst zájmu o nájemní bydlení vliv nedostatečná výstavba v Praze, daná zdlouhavým procesem povolování staveb. "Čeho je málo, to je drahé," uvedl s tím, že střední a nižší třídy už často nedosáhnou na svůj byt. V Praze je podle čísel firmy Trigema nabídka asi 9000 soukromých bytů, určených k pronájmu. Nejvíce jich je v Praze 5. Nových bytů k prodeji je 4000 a starších asi 8700. Průměrná cena nájmů se pohybuje kolem 300 korun za metr čtvereční.
I když mezi lidmi poptávka po nájemních bytech roste, developerských projektů, zaměřených výhradně na pronájmy, je naprosté minimum. Jeden z nich tento týden otevřela společnost Luka Residential. Podle ředitele projektu Tomáše Kašpara je o pronájmy plně zařízených bytů v novostavbě velký zájem. "Projekt je zcela vyprodaný, jsou volné asi dva byty a padesát procent lidí už je nastěhovaných," uvedl. Cena nájmu podle něj činí 300 až 400 korun za metr čtvereční, tedy o něco více, než je pražský průměr. Vyšší cenu podle Kašpara kompenzují lepší služby. Zhruba polovinu bytů budou obývat cizinci, žijící v Praze.
Z pohledu investora Kašpar upozornil na řadu problémů, které s sebou tento typ developmentu přináší. Patří mezi ně velmi dlouhá finanční návratnost, nutnost řešit výměnu nájemníků, náklady na vybavení a údržbu bytů nebo vymáhání pohledávek. České zákony jsou podle něj navíc nastaveny tak, že výrazně nahrávají nájemníkovi. "Těch problémů je hodně, proto to také skoro nikdo nedělá. Ale po moderním nájemním bydlení je určitě poptávka," zakončil Kašpar.
Byty určené k cenově dostupným pronájmům chce stavět i magistrát, i když v posledních letech je aktivita Prahy v tomto směru v podstatě nulová. V současné době se připravuje stavba bytového domu na Černém Mostě. Jak uvedla náměstkyně primátorky pro územní rozvoj Petra Kolínská (Zelení/Trojkoalice), město by budoucnu mohlo mít rovněž zájem o odkup bytů z komerčních projektů právě pro účely dostupného bydlení.
Sdílet / hodnotit tento článek