REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak aplikovat hydroizolaci základů rodinného domu svépomocí

Správně provedená hydroizolace je základem pro správně fungující s staticky vyhovující dům bez vlhkých zdí a plísní. Pro tyto účely se využívají asfaltové pásy, které v dnešní době často chrání nejen proti vodě, ale i proti radonu (dle míry radonového rizika). Jak je správně aplikovat, jak připravit podklad a na co si dát pozor? Podívejte se, co ze zkušenosti radí a jak postupovali svépomocní stavebníci.

Příprava podkladu

Před samotnou aplikací asfaltových pásů je zapotřebí připravit podklad. Prvním krokem je zbavení povrchu všech ostrých hran, trčících kamínků či dalších ostrých předmětů, kvůli kterým by mohlo dojít k protržení asfaltového pásu. Dalším krokem je očištění základové desky od nečistot, prachu i mastnoty. Poté je možné na suchý a čistý povrch nanést penetraci, která sjednotí podklad, a především zajistí lepší přilnavost asfaltového pásu k základové desce. Penetrační emulzi je možné nanášet pouze při teplotách vyšších než 5 °C nejlépe pěnovým válečkem či štětcem s delší rukojetí.

Aplikace hydroizolace

K aplikaci hydroizolace je zapotřebí pouze plynový hořák s propan-butanovou lahví a nejlépe dva pracovníci. Dlouhé asfaltové pásy je nejlepší rozmotat na plochu, na kterou mají být posléze navařeny, srolovat je z obou stran ke středu a poté začít se samotnou aplikací. Ta se provádí nahřátím spodní strany asfaltového pásu s následným přiložením a udusáním k napenetrovanému podkladu. U prostupů je dobré si pás kousek za prostupem uříznout, směrem k prostupu naříznout a pečlivě izolovat okolo. Případná těžko dostupná místa či místa s nemožností použití hořáku lze řešit tekutou hydroizolační stěrkou či samolepicím pásem. Důležité je zajistit, aby se pásy nikde neodlupovaly od podkladu.     

Tekutá hydroizolační stěrka Zdroj: Ing. Eva Sovová

Přesahy mezi jednotlivými pásy by měly být na delší straně minimálně 10 cm a na kratší straně alespoň 15 cm. Při delším uchovávání pásů je nutné dodržet vertikální skladovací polohu. Pokud byste role skladovali „na plocho“ změní svůj tvar průřezu z kruhu na elipsu a v ostřejších záhybech může dojít k jejímu porušení, nehledě na to, že se s takovým válcem o průřezu elipsy špatně pracuje při rozvinování.

Rady na závěr

Penetraci včetně asfaltových pásů není vhodné v první fázi aplikovat na celou základovou desku, neboť při následných pracích by mohlo dojít k poškození. Vhodnějším řešením je nanesení penetrace a navaření asfaltových pásů pouze pod nosné zdivo s přesahem alespoň 15 cm. Stejný postup je dobré provést před zděním nenosných příček a teprve před pokládkou izolace podlahy přistoupit k plošnému připevnění asfaltových pásů včetně penetračního nátěru.

Ing. Eva Sovová

Je marketingovou specialistkou s vášní pro architekturu a design. V roce 2014 se svým přítelem začala řešit výstavbu rodinného domu svépomocí, o které společně píší blog stavba.selfici.com, kde popisují veškeré radosti a strasti včetně nabitých zkušeností.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

REKLAMA
REKLAMA