REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Bydlení v potrubí? Designérský experiment vás zaujme

Kolik místa potřebujete k životu? Když to do důsledku promyslíte, k životu vám vlastně stačí jen minimální hygienické zázemí, šatník a postel. Tedy sotva necelých deset metrů čtverečních. A přesně na tom postavil svou ideu experimentálního nízko-nákladového bydlení vedoucí architekt studia James Law Cybertecture.

To, že nápad na minimalistické bydlení a James Law pochází z Hongkongu, není náhoda. Ceny nájmů se tu počítají mezi nejdražší na světě, a lidé se proto snaží snížit své osobní nároky až k nejzazším limitům. OPod Tube Housing  jim v tom vychází vstříc. Navržený mikrodům, či spíše obyvatelná kapsle, má být levným řešením bytové krize. Nízká pořizovací cena přitom vychází z toho, že základní struktura celého obydlí je recyklátem, znovu-zužitkovaným tělesem vodovodního potrubí. Tedy betonové roury s váhou 22 tun a světlostí 2,5 metrů čtverečních.

Foto: James Law Cybertecture

James Law propracoval design této bytové jednotky do nejmenších detailů, a promyslel důsledně všechny integrované prvky: hluchý prostor klenutých stěn se stává úložnou plochou, postel se mění na gauč, vyklápěcí stůl může být pracovní plochou i nenáročnou jídelnou. Je tu mikrovlnka i lednička, klimatizace. Životní prostor, omezený na plochu 9,2 metrů čtverečních, trochu připomíná interiér kosmické lodi. Z čistě praktického hlediska tu obyvatelům nic nechybí: je tu dokonce i kuchyňský kout, sprcha, toaleta.

Mikrodům je nadupán technologiemi, které zvyšují uživatelský komfort: prakticky vše uvnitř tu můžete řídit s pomocí aplikací chytrého telefonu. Od odemykání vstupních dveří, zálivky rostlin po stanovení teploty vody ohřívané bojlerem. Jaký může mít dům, ve kterém stěží rozpažíte, výhody? Je v podstatě samonosný, a díky své váze a zasazení do zajišťovacích patek se z místa nehne. Desítky takových mikrodomů můžete skládat na sebe, a tím šetříte místo. A stěhování? Nemusíte si balit. Nákladní vůz s jeřábem vás přesune se vším všudy.

Foto: James Law Cybertecture

Pořizovací cena protoypálních jednotek OPod Tube Housing je odhadována na 15 000 dolarů. Což se ve městě, kde se cena za garsonku o výměře 55 metrů čtverečních počítá na 1,8 milionu, cení.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Jeroen Musch

Ubytování jako v ptačí budce. Chata na nožičkách vás přenese do korun stromů

Můžete je milovat, můžete je nesnášet. Ale to je asi tak všechno, co se s tím dá dělat. Architekti z celého světa je zjevně budou stavět dál. Chaty, přenesené do výšek korun stromů a usazené na chůdách, se totiž líbí. Aktuální nizozemský projekt tu myšlenku ptačí budky ještě posiluje designem.

Foto: Lina Németh

Dřevostavba dýchá s okolní přírodou. Rodinný dům na Benešovsku zapadá do krajiny

Benešovsko je oblíbenou středočeskou destinací s krásnou přírodou a malebnými vesnicemi obklopenými loukami a lesy, jež svádějí k nostalgii a odpočinku. Patří bezesporu i k vyhledávaným lokalitám pro stavbu rodinných domů. Nahlédněme do zajímavě řešené dřevostavby, která daný klid…

Zdroj: STUDIO PEER

Nové lávky v sídlišti Petržalka obyvatelům usnadní a zkvalitní život

Brněnské architektonické studio Peer navrhlo nové lávky na bratislavském sídlišti Petržalka. Cílem je propojit slepé rameno Dunaje s novými MHD zastávkami, které na sídlišti přibydou. Lávky by měly zároveň přispět k tomu, aby se z této lokality stala oblíbená rekreační zóna.

Foto: Jakob Stig Nielsen

Obilný dům žije tradicemi i dnes. Se dřevem to ve Skandinávii vždy uměli

Kulturní a historický význam Jutského poloostrova, který tvoří hlavní pevninskou část Dánska, představuje budova zvaná Obilný dům. Pochází z dílny renomovaného studia Reiulf Ramstad Arkitekter a představila se poprvé české veřejnosti v rámci loňského Salonu dřevostaveb.