REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Škody z prorůstání kořenů do kanalizačních trubek a jak jim zabránit

Vniknutí kořenů stromů do kanalizačních systémů způsobuje značné poškození potrubí. Těžkou hlavu z těchto problémů mají nejen obce, firmy, ale i majitelé domů. Kořeny, které rychle rostou, mohou infrastrukturu zcela poškodit a náklady na opravy nebo výměny potrubí jsou obrovské. Jak je možné škodám předejít? Vedle lépe plánované výsadby zeleně pomůže i správná volba trubek a dodržení doporučované hloubky uložení.
Škody z prorůstání kořenů do kanalizačních trubek a jak jim zabránit

Největším rizikem pro kanalizační potrubí jsou velké, rychle rostoucí stromy. Růst jejich kořenů vytváří obrovský tlak, který dokáže rozevřít potrubní spoje, zvlášť pokud je potrubí uloženo v malé hloubce. Kořeny stromu obvykle nejdříve trubku obklopí a „čekají“ na chvíli, kdy v trubce vznikne drobná trhlina anebo otvor, aby mohly proniknout dovnitř.

Podle testů Institutu pro podzemní infrastrukturu (IKT) může kořen růst v potrubí po dobu více než dvou let, než naruší jeho těsnění. Poté však začne docházet k únikům odpadních vod, do půdy se dostává i vzduch, a vytváří tak perfektní směs kyslíku, vody a živin pro růst stromů. Kořeny se tedy dále rozrůstají, pronikají hlouběji do popraskané trubky a způsobí její zablokování. Svou roli hraje také materiál. Kanalizační potrubí z materiálů, jako je hlína, cihla nebo beton se časem uvolňuje, což způsobuje jejich oddělení od země, praskání a erozi. Kořeny stromů rostoucích v blízkosti kanalizačních potrubí se mohou dostat přes takové trhliny dovnitř. Růst kořenů vytváří obrovský tlak, který dokáže rozevřít i ty nejtěsnější a nejhustší potrubní spoje.

Náklady na opravy takovéto havárie potrubí mohou být vyšší než náklady spojené s novou výstavbou.

Kořeny v kanalizačním potrubíKořeny v kanalizačním potrubí
Kořeny v kanalizačním potrubíKořeny v kanalizačním potrubí

Jak lze škodám zabránit?

Stačí dodržet tři zásady, které růstu kořenů stromů v blízkosti kanalizačních sítí a tím i jejich  ohrožování zabrání:

  1. plánujte výsadbu stromů: doporučuje se omezit množství stromů, které je vysazováno v těsné blízkosti kanalizace. Pokud se výsadbě vyhnout nelze, pak je dobré poblíž kanalizace vysazovat menší stromy, které mají mělkou kořenovou strukturu. Jde například o cypřiš či ovocné stromky, jako je například třešeň, švestka, anebo broskvoň. Větší a rychle rostoucí stromy, jako jsou javor, topol, bříza, vrba či jilm je třeba vysazovat co nejdále od kanalizačního potrubí.
  2. pečujte o svou půdu: například instalace tekuté půdy do příkopu zabrání růstu kořenů, pomůže také pravidelné provzdušňování půdy.
  3. používejte pro kanalizaci kvalitní materiály z plastu: plastové potrubní systémy vynikají svou pevností a dlouhou životností i v náročných podmínkách. Jejich velkou výhodou jsou i pevné spoje a mimořádná odolnost. Všechny tyto vlastnosti z nich dělají ideální materiál pro kanalizační sítě – pokud je totiž kanalizace řádně uzavřená, pravděpodobně nebude náchylná k invazi kořenů. Předností trubek z plastu je také jejich nízká hmotnost a tím i snadná manipulace. V případě, že chce mít stavebník opravdovou jistotu, že k narušení kanalizace kořeny nedojde, doporučuje se ještě použití odolných potrubních přípojek nebo položení panelů a fólii do výkopů tak, aby potrubí a kořeny byly od sebe oddělené.

Pokud budou všechna tato opatření dodržena, lze poškození potrubí kořeny předejít. Přesto je vhodné celý kanalizační systém průběžně kontrolovat a v případě varovných signálů, jako jsou klokotavé zvuky v toaletě nebo pravidelné ucpávání kanalizace, volat co nejdříve instalatéra.

Wavin Czechia s.r.o.

logo
Rudeč 848
277 13 Kostelec nad Labem

telefon: 596 136 295, fax: 596 136 301
e-mail: info@wavin.cz

web: www.wavinekoplastik.com/cz/, www.wavin.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Softwarová řešení dokáží ve stavebnictví ušetřit čas i peníze

Projektování včetně tvorby projektové dokumentace s použitím počítače je dnes již ve všech oborech běžné. Pro projektanty inženýrských sítí i projektanty technických zařízení budov existují softwarové aplikace, které dokáží ušetřit náklady nejen projektantům, ale i stavařům, správcům budov, montážníkům, elektrikářům…

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Čtyři zásady při výběru vhodných rozvodů topení

Teplé léto už je pomalu za námi a je potřeba začít řešit, jaké zvolit topné systémy, aby topení bylo úsporné, účinné a šetrné k životnímu prostředí. Zda zvolit klasické topení nebo podlahové, z jakého materiálu, a co dalšího je třeba při výběru zohlednit. Přinášíme čtyři hlavní zásady, jak na to.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA