REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Vzduchotechnika Lindab v Galerii Jaroslava Fragnera

Až do 22. června hostí pražská Galerie Jaroslava Fragnera nekonvenční výstavu s názvem ”5866 Petr Stolín Jan Stolín”. Zvláštní proto, že v obvyklém prostoru galerie, specializované na prezentaci architektury, přispívají ke ztvárnění uměleckého prožitku na první pohled tak prozaické prvky, jako je vzduchotechnický systém.

Ten na výstavu dodala společnost Lindab, přední světový výrobce a prodejce vzduchotechniky a dalších stavebních komponentů z tenkostěnné oceli, který je hlavním partnerem výstavy.

Oba bratři Stolínové, jeden architekt a druhý sochař, působí na Fakultě umění a architektury Technické univerzity v Liberci. Prostor galerie dokázali využít pro specifické uchopení prostoru namísto klasické autorské prezentace. Proměněno bylo vše, na co byli návštěvníci dosud zvyklí – vstup, pohyb galerií i osvětlení. Z Betlémské kaple se přes dřevěný můstek, propojující kapli s galerií, vstupuje přímo do instalace. „Výstava Petra a Jana Stolínových je zaměřena na rozšíření zkušenosti galerie jako svébytné architektury. Proto se soustředí na samotný zážitek prostoru. Ten není jen světem architektonických idejí. Výstava naopak směřuje k jeho konstantám. Architektura je na jedné straně prostor obemknutý stěnami a jejich otvory a na druhé straně tím, co ji činí snáze obyvatelnou, jako je vzduchotechnika," uvedl kurátor výstavy Filip Šenk.

Výstava ”5866 Petr Stolín Jan Stolín” pražské Galerii Jaroslava Fragnera

A právě vzduchotechnika tvoří na výstavě svébytné dílo. Kruhový potrubní systém SAFE třídy těsnosti D od společnosti Lindab s pozinkovanou úpravou, sloužící standardně k dopravě vzduchu v systémech nuceného větrání, dotváří zážitek z celé expozice a prostoru. Z tohoto systému jsou na výstavě využity trouby, sedlové kusy, výfukové nástavce s mřížkou, vnitřní a vnější spojky na spojení trub a tvarovek i nástavec s mřížkou do trouby. Expozice vytváří nezvyklé prostorové situace a vede návštěvníky k tomu, aby rozvíjeli svou schopnost prostor intenzivněji vnímat – ať už jde o odlesk světla, odražený zvuk či lehký dotek proudícího vzduchu.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA