Přízemní rodinný dům je v návrhu optimalizovaný podle principů pasivního domu (PHPP), s minimalizovanou potřebou energie na provoz, která je většinově pokrytá z obnovitelných zdrojů (biomasa+solární FV kolektory na ohřev TV o výkonu 2kWps přípravou na rozšíření k větší nezávislosti). Konstrukce je řešena s důrazem na výběr přírodních obnovitelných materiálů - dřevo, sláma hlína a recyklovaná celulóza.
Přednáška ze semináře Příběhy domů
Dům je obytnou částí orientovaný do zahrady na jih, s výhledem do údolí na horizont Blanicka. Přístup do domu je od garážového přístřešku do nevytápěného předprostoru. Ten obtéká a chrání severní a z části východní stranu domu v půdorysném tvaru L. Na východě přechází nevytápěné zázemí v krytou terasu s návazností na výstup z ložnice. Kombinace otevřené jižní terasy a chráněné východní terasy umožňuje ve větší míře příjemný pobyt ve venkovním prostoru okolo domu i při dešti, nebo ve stínu během tropických letních odpolední.
Sjednocujícím prvkem domu je symetrická sedlová ozeleněná střecha s mírným sklonem, kompaktně přecházející z vytápěné části nad nevytápěnou a nad terasy. Jako tepelné izolace jsou zde použity slaměné balíky zabudované v konstrukci stěn, doplňované foukaným Climatizer plus. Kročejová izolace v podlaze je z dřevoštěpky stabilizované jílovou suspenzí. Vnitřní tepelnou stabilitu v dřevostavbě udržuje betonová vrstva v podlaze, masivní příčky z hliněných tvárnic a vnitřní hliněné omítky na obvodovém plášti. Kvalitu vnitřního prostředí zajišťuje čidlem CO2 řízená výměna vzduchu s rekuperací tepla nebo chladu.
Podrobnosti z výstavby a zkušenosti samotného stavebníka se dozvíte v jeho přednášce ve videu výše.
Autor návrhu domu je Akad. arch. Aleš Brotánek.
Sdílet / hodnotit tento článek