Nejvíce zchladit dokáže bezpochyby klimatizace, také je ale velmi finančně náročná a může mít nejvíce negativních dopadů na zdraví. Kromě vysoké pořizovací ceny se na ni vážou často i náklady na stavební úpravy spolu s provozními a pravidelnými servisními náklady. Při zapnuté klimatizaci je nutné mít zavřená okna a tím zamezíte přísunu čerstvého vzduchu. Pokud chcete přístroj šetrnější k vašemu zdraví peněžence, sáhněte raději po ventilátoru či ochlazovači. Ceny ventilátorů jsou oproti klimatizacím mnohonásobně nižší. Již od necelých 300 korun seženete rychlý a účinný přístroj. Ventilátory mají také výrazně nižší náklady na provoz a jsou téměř bezúdržbové.
Při nesprávném používání klimatizace podchlazuje místnost, vysušuje vzduch a výrazně zvyšuje riziko letních viróz a angín. To v případě ventilátoru neplatí. Při použití větráku jsou zachovány naše přirozené adaptační mechanismy a navíc nejsme ohroženi teplotními šoky při přecházení z chladné místnosti do venkovních veder. Ovšem i větrák je třeba používat správně. Pokud na sebe necháte přímo foukat vzduch, vystavujete se riziku různých nemocí, jako jsou zánět středního ucha nebo zánět spojivek. Ventilátor může foukat více směry díky nastavení sklonu nebo díky možnosti automatického otáčení. A vzduch se pak šíří rovnoměrně po místnosti.
Ačkoliv existují i mobilní klimatizace, označení zcela nevystihuje váhu a rozměry, neboť se jedná o kolos vážící několik desítek kilogramů. Větrák oproti tomu dokáže být skutečně malý a ani větší modely nebývají prostorově náročné. Jsou lehké, dají se přenášet podle potřeby a po sezóně je můžete uložit kamkoliv, protože nezabírají téměř žádný prostor. Můžete je postavit na stůl či polici a během dne přenášet po bytě tam, kde je zrovna potřebujete. Pro lepší stabilitu mají malé ventilátory klips, kterými je lze připevnit na okraj stolku.
Do menších místností je možné použít sloupový ventilátor, který má nižší výkon a proudění vzduchu pouze u země. Je proto často používán v kombinaci ionizátorem a čističkou vzduchu. Sloupové ventilátory mívají atraktivní design a jsou velmi nenáročné na prostor. Je však třeba dbát na stabilitu.
V případě, že máte doma nebo v kanceláři suchý vzduch, je ideální použít ochlazovač místo ventilátoru. Vzduch je ochlazován přes vodu. Vzduch se zvlhčuje a čím je vzduch sušší tím lépe ochlazovač chladí. Pokud tedy máte doma vlhko, ochlazovačům se vyhněte. Jeho další výhodou je nižší hlučnost, kterou oceníte hlavně v noci. Ochlazovač má ventilátor umístěný uvnitř tělesa s lamelami, které brzdí prudký poryv vzduchu a umí ho rozptýlit do všech směrů. Nemusíte tak pobývat v průvanu a v noci oceníte vlahý vánek spíše než suchý chlad klimatizace. Vzhledem k trochu větším rozměrům jisttě oceníte varianty ochlazovačů s integrovanými kolečky.
V kuchyni, koupelně či na toaletě mnoho možností nemáte a nejideálnějším řešením jsou takzvané koupelnové ventilátory. Díky napojení na potrubí odvádí pachy a vlhkost a zároveň přivádí do místnosti čistý vzduch. Díky tomu nebudete mít v místnostech dusno, mokro a plísně.
Navíc díky instalaci do stěny, či stropu nezaberou v místnosti žádný prostor.
Díky nepřeberným možnostem si i vy můžete najít to správné řešení na nejvhodnější větrání pro svůj interiér.
Sdílet / hodnotit tento článek