Nejvyšší dřevostavba světa vzniká asi 100 kilometrů severně od norské metropole Osla a nese název Mjös podle rozlehlého jezera Mjösa, na jehož břehu stojí. Osmnáctipatrová budova má po svém otevření, které je plánováno na březen příštího roku, zahrnovat kromě bytů také krytý bazén, hotel, kanceláře či restauraci.
Podnikatel Arthur Buchardt, který za projektem stojí, uvedl, že ho inspirovala pařížská dohoda o ochraně klimatu. Výstavba dřevěných staveb je obecně považována za ekologičtější, protože tyto stavby zanechávají v porovnání s tradiční zděnou výstavbou menší stopu v podobě emisí oxidu uhličitého.
Buchardt rovněž zdůraznil, že podobné dřevěné budovy nemohou snadno podlehnout požáru, jak se část veřejnosti obává. Zajišťuje to podle něj mohutnost trámů i ohnivzdorný nátěr.
Původně měla být stavba vysoká 81 metrů, nakonec jí ale ještě dalších 3,5 metru přidala pergola umístěná na střeše, uvedla agentura AFP. Poslední trám vyzdvihl jeřáb na stavbu tento týden.
Právě díky zmíněným 3,5 metru mrakodrap Mjös těsně předstihne další výškovou budovu HoHo, která vzniká ve Vídni a která bude měřit 84 metrů. Zatímco ale Norové stavějí výhradně ze dřeva, rakouská stavba kombinuje dřevo (76 procent) s dalšími materiály.
Nynějším rekordmanem je čtrnáctiposchoďová dřevěná stavba jménem Strom v druhém největším norském městě Bergenu, která má 49 metrů.
Sdílet / hodnotit tento článek