Podle magistrátních úředníků nehrozí, že by stavba měla významné negativní dopady na životní prostředí a zdraví obyvatel, není tak nutné pokračovat v procesu EIA. Proti rozhodnutí se ještě můžou odvolat dotčené subjekty, v takovém případě by rozhodovalo ministerstvo životního prostředí. Co je EIA a k čemu je dobrá si přečtěte v samostatném článku.
Stavba se bude týkat části brownfieldu o rozloze 128 000 metrů čtverečních, což je téměř třikrát více než plocha Václavského náměstí. Developer plánuje postavit pět větších a jeden menší blok bytových domů s podzemním parkováním. Nejvyšší domy by měly mít dvanáct pater. Součástí projektu bude velký bulvár a šestitřídní mateřská škola pro obyvatele nové čtvrti, kterých má být zhruba 3650. V návaznosti na park Židovské pece v severní části projektu vznikne nový park o rozloze 14 000 metrů čtverečních.
Firma Central Group projekt v létě 2016 koupila od britské firmy Discovery Group, která měla přibližně na polovinu pozemků vydané územní rozhodnutí na obchodně kancelářský komplex. Český investor plán předělal na rezidenční projekt doplněný o obchody, služby a restaurace v parterech bytových domů. Dřívější projekt kritizovali místní obyvatelé, podle kterých by neúměrně zatížil dopravu v oblasti. Zástupci Central Group uvedli, že jejich záměr oproti dřívějšímu řešení snížil dopravní zátěž o zhruba 60 procent.
Central Group vlastní pouze část areálu obklopující budovu bývalého nádraží, další pozemky patří společnému podniku Sekyra Group a Českých drah. Budovu nádraží vlastní České dráhy, společný podnik na ni má nicméně předkupní právo. Pražský magistrát nyní jedná s oběma firmami o odkupu nádraží, kde by v budoucnu mohl sídlit Národní filmový archiv. V části rozhlehlého objektu by mohly vzniknout bytové a komerční prostory.
Sdílet / hodnotit tento článek